28.02.2019 5 minut čtení

Večerní čtení a meditace jako cesta ke genialitě?

Kdo z nás nad tím někdy nepřemýšlel, že? Jak hacknout svůj mozek a dostat z něj mnohem víc než dosud...jde to?

Tohle bude spíše takové lehké fantazírování, než-li odborný článek týkající se inteligence. A taky by to mohla být plodná diskuze, protože každý jsme to už asi někdy zkoušeli a máme své zkušenosti.

Každopádně, viděli jste už film Limitless? V češtině Všemocný. Bradley Cooper v hlavní roli. Je to už z roku 2011, ale já se k tomu upřímně dostal teprve nedávno.

Pokud už jste ten film viděli, tak mi asi dáte za pravdu, že člověku nasadí brouka do hlavy. Jak to sakra udělat, aby byl člověk stejně výkonný, soustředěný a chytrý, jako hlavní hrdina?

Asi každý, kdo film viděl, do pěti minut po jeho zhlédnutí zjistí, že ona zázračná droga, kterou si Bradley Cooper dal, neexistuje. Bohužel.

Tak jak se dostat k podobnému stavu bez riskantního "ochutnávání" pochybných pilulek?

Meditace a čtení?

V polovině lonského roku, když končil můj předchozí projekt, jsem si řekl, že trochu změním režim. "Naordinoval" jsem si, že budu každý den číst a meditovat. 

Jako nejlepší čas se na takovou aktivitu jeví večer, takže jsem pravidelně kolem 20h ukončil práci a další 2-3 hodiny četl a následně meditoval.

Ale ne tak, že bych četl motivačky od Kiyosakiho, Robbinse a podobných šarlatánů a pak si půl hodiny v duchu představoval, jak sedím ve svém luxusním Ferrari. 

Naopak, snažil jsem se (to je správné slovo) přečíst a hlavně pochopit knihy o práci Stephena Hawkinga, spisy C.G. Junga, různé sociologické průzkumy a další literaturu, o které se dá říct všechno možné, jen ne to, že je odpočinková. Samotná meditace pak byla o naprostém uvolnění a oproštění od jakýchkoli myšlenek. 

A ted to podstatné. Neříkám, že jsem se stal géniem, ani náhodou, ale...jakkoli bylo to období těžké a náročné, já měl čistou hlavu a zůstával v pozitivním rozpoložení. Dokázal jsem se soustředit na to podstatné, i když v mé hlavě mohlo být tisíc různých myšlenek, zejména negativních. Dokázal jsem sexuálně abstinovat, ale to je na jiný článek :)) 

Ale co je nejdůležitější, v hlavě se mi najednou spojovaly dříve nesourodé myšlenky, dokonce i informace z oněch náročných knih najednou zapadaly do běžného života i byznysu. Cítil jsem příval kreativity a taky diskuze s okolím byly mnohem plodnější. 

A všechno to vedlo k Warengo, což podle mě není špatný výsledek na chvilku přemýšlení v tak náročné době jaká byla po skončení minulého projektu.

Nepřestávat

Jenže jak práce přibývala, začal jsem si postupně říkat, že si nemohu dovolit ztrácet tři hodiny každý večer, že to je neefektivní. A tak jsem se čtením a meditací na přelomu roku přestal.

O tom, jak mě na konci ledna doslova sejmuly sociální sítě, už jsem se zmínil v minulém článku. A právě tento krok na tom měl svůj nemalý podíl.

Soustředění se zhoršovalo, člověk najednou nedokázal odolat lacinému pokušení v podobě právě například oněch sociálních sítí. A ne že bych si v diskuzi najednou připadal hloupě, ale určitě už jsem se necítil tak kreativní, jako na podzim. 

Po tom, co jsem před dvěma týdny pořešil ty zrádné sociální sítě, jsem se tento týden také vrátil ke čtení a meditaci. A opět musím říct, že ačkoli je to teprve pár dnů, cítím se mnohem, mnohem lépe. Nejsou to sice tři hodiny jako dříve, zatím jen jedna až dvě hodiny, podle toho jak mi to vyjde, ale ten efekt je neuvěřitelně osvěžující. Mimochodem, čtu zrovna knihu "Dopisy psané stoikem", super čtení, určitě k tomu vyjde recenze.

Někde jsem četl, už opravdu nevím kde, že když si k nějakému tématu přečtete tři knihy, víte o něm mnohem víc, než 95 % lidí na planetě. To už je docela slušná cesta k tomu, jak minimálně působit chytře při konverzaci. A díky své zkušenosti už vím, že i ke kreativnějšímu myšlení.

Takže tohle je takový můj skromný návod na produktivitu a kreativitu. Chci se na to mrknout ještě z fyzického pohledu, ale o tom zase někdy jindy.

A co funguje vám? Přišli jste někdy na něco, díky čemu jste si připadali jednoduše chytřejší? Dejte vědět v diskuzi a moc rád něco dalšího vyzkouším :))

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.