18.12.2019 4 minuty čtení

Jsem dobrovolným otrokem...

Trápí Vás pocit, že ve svém životě vlastně jen sloužíte druhým? Neustále vycházíte vstříc partnerovi, dětem, rodičům, kolegům či šéfovi? Přizpůsobujete své plány i aktivity tak, aby vyhovovaly všem ostatním, pro jejich pohodlí a spokojenost?

Podtrženo a sečteno - pro ostatní se rozdáte? Pak na Vás ale dříve či později dolehne smutek, možná i zklamání. Uvědomíte si, že Vaše okolí tohle všechno bere jako naprostou samozřejmost, a vy se nedočkáte ani poděkování. Ptáte se, co oni dělají pro vás. Ale co vlastně děláte Vy sami pro sebe? Jste opravdu takto šťastní a spokojení? Je to život, který chcete žít dalších 10, 15 let? Pokud jste dospěli do bodu, že si plně své posluhovačství a minimální vděk svého okolí reálně uvědomujete, tak Vás musím pochválit. Uvědomění a přesné pojmenování reality je první krok pro změnu. Jak ale pokračovat dále?

Je málo pravděpodobné, že změníte své okolí. Sebe ale změnit můžete. Pokud neuvažujete o odborném vedení koučem, ale chcete to zkusit sami, čeká Vás soustavná a nelehká práce, spojená s uvědoměním, vyjasňováním a přemýšlením.Představte si, jaký život byste si přáli mít, co a kdo má být jeho součástí, jak se v něm chcete cítit a co přesně chcete dělat. Vykreslete si před očima co nejpřesněji obraz Vašeho spokojeného života. Života, který Vás bude naplňovat, obohacovat a přinese Vám pocit štěstí a pohody. 

To vše si zkuste podrobně sepsat, kdo je umělecky nadaný, může si svou představu i namalovat. Popis či obraz by vám měl sloužit jako motivace na nelehké cestě změny k Vašemu spokojenějšímu životu. Je v tomto popisu nějaká aktivita, kterou ve svém životě nyní velice postrádáte či jí nevěnujete dostatečnou pozornost a mrzí vás to? Zkuste začít u ní, případně se dvěma dalšími aktivitami. 

Připravte si písemný reálný plán na následujících 8 týdnů a Vaše oblíbené činnosti v pravidelných intervalech zařaďte do svého života. Například si třikrát v týdnu zacvičit, přečíst si oblíbený časopis či knihu, jednou týdně jít na kávu či pivko, napsat každý týden jednu kapitolu pro vlastní E-Book, atd. Udělat něco pro sebe, co jste si už dlouho přáli. Mějte přitom stále na paměti, proč to děláte a co Vám realizace právě těchto aktivit do života přináší. Vydržte opravdu minimálně 8 týdnů. 

Ze své praxe mohu říci, že moji klienti, kteří svůj čas obětují jiným na svůj úkor, se často potýkají s nízkým sebevědomím, nedostatkem sebeúcty a sebelásky. Mít se rád, vážit si sám sebe, je z mého pohledu základním kamenem spokojenosti. Ale práce na zvyšování sebevědomí je během na dlouhou trať. Abych Vám alespoň trochu pomohla, uvádím zde jedno z mnoha cvičení, které s mými svěřenci dělám. 

Zamyslete se a sepište si odpovědi na následující otázky, minimálně 4 ke každé otázce. Čeho si na sobě nejvíce cením? Pro co mě mají rádi ostatní? V čem jsem opravdu dobrý? Jak o sebe pečuji? Čím si dělám radost? O čem mi to vypovídá? Pokud jste byli důslední, zjistíte, že máte spoustu úžasných vlastností, kvůli kterým stojí za to mít se rád. A možná také zjistíte, že nastal čas se začít více starat sám o sebe, o své potřeby a přání. Jaký ze sebe máte nyní pocit? Jste připraveni k dalším změnám?

#osobnirozvoj

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.