Tato nová závislost na váš mozek působí stejně jako cukr, peníze či drogy. A pravděpodobně jí všichni trpíte

Vidíme ji denně všude okolo sebe a mnoho z nás jí už dávno podlehlo. Přesto si často vůbec neuvědomujeme, že ve skutečnosti trpíme novodobým druhem závislosti, který pro nás může být destruktivnější, než by se na první pohled mohlo zdát.

Určitě už jste něco zaslechli o tom, jaké nebezpečí v sobě může skýtat cukr. A nepochybně máte nemalé povědomí o rizicích, která jsou spojená s kouřením a nikotinem. Nyní se však na obzoru objevuje nové riziko, na které by si každý z nás měl dávat pozor: závislost na informacích.

Znalosti znamenají moc a učení je pro náš osobní růst zcela kritické. Ale všeho moc škodí. Takže může existovat i něco jako příliš mnoho informací?

Vědci z Haas School of Business při Kalifornské univerzitě v Berkeley ve své nové studii zjistili, že získávání informací sdílí stejné centrum odměn produkující dopamin jako drogy, jídlo či finanční odměny. Co to znamená? Laicky řečeno, že získávání nových informací může být vysoce návykové.

Neuroekonom a docent Ming Hsu vysvětluje:

"Pro mozek znamená informace odměnu bez ohledu na to, zda je užitečná. A stejně jako naše mozky milují prázdné kalorie z nezdravého jídla, mohou přiřazovat přílišnou hodnotu i informacím, které nás uspokojují, ale nejsou třeba vůbec užitečné - něco, co bychom mohli nazvat obyčejnou zvědavostí."

Zde máte stručné vysvětlení toho, proč někteří lidé (nebo i vy sami) nejsou schopni přestat neustále kontrolovat svůj mobil i přesto, že nečekají žádnou důležitou zprávu. Na vině je mozek.

Studie, která byla publikována ve vědeckém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, se primárně zaměřovala na zvědavost a její vztah k mozku. Mimo jiné proto popisuje také to, jak jsou informace mozkem konzumovány a následně posuzovány na stejné "dopaminové váze" jako třeba peníze.

Podle vědců mohou být motivy lidí pro hledání informací jak ekonomické, tak psychologické. Informace jsou dle studie získávány "nejen na základě svého skutečného přínosu, ale rovněž na základě svého očekávaného přínosu, a to bez ohledu na to, zda k něčemu nakonec bude."

Hsu tento závěr vyjádřil slovy:

"Podobně, jako jsme schopni různorodé věci typu obrazu, steaku nebo dovolené převést na hodnotu v dolarech, dokáže náš mozek převádět zvědavost a touhu po informacích na stejný univerzální kód, který používá pro peníze a další garantované zdroje dopaminu."

Jediná nezbytná podmínka pro to, aby koloběh závislosti prakticky na čemkoli mohl fungovat, zahrnuje interakci s centrem odměn. A jak tato studie ukazuje, nové informace dokáží v mozku právě toto centrum "zažehnout". Dává nám tak aspoň nějaké vysvětlení toho, proč v online světě nejsme schopni odolávat clickbaitovým titulkům či různým upozorněním.

Takže až se příště ve chvilce volna mlsně vrhnete na svůj telefon v očekávání, že vás na něm čeká nějaká příjemná odměna v podobě nových notifikací, pamatujte, že tyto informace mohou pro váš mozek být de facto tím samým, jako peníze, drogy nebo sladkosti.

Patříte mezi informační závisláky?

#osobnirozvoj #informace #zavislost #veda #studie #mozek #dopamin

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Hele jako informační závislák si připadám, když projíždím Twitter ve snaze najít nějaké politicky ožehavé příspěvky :)) Přitom přínos pro mě mají nulový.

    1