Spustili jsme MARKETPLACE! Vyberte si investiční platformu, ptejte se, hodnoťte.
17.12.2019 5 minut čtení

Tento akcionář Berkshire chápe, proč Buffett hromadí kapitál. Prý připravuje půdu pro svého nástupce

Warren Buffett už velmi dlouho neprovedl žádnou větší akvizici a naopak pokračuje v hromadění volného kapitálu. Jeden z akcionářů jeho Berkshire Hathaway však jeho rozhodnutí chápe a vůbec jej nerozhodilo. Buffett prý opět myslí na zadní kolečka.

Zatímco se analytici investičních bank dohadují o tom, kdy a kam hodlá Buffett téměř 130 miliard dolarů své společnosti investovat a já sám jsem se domníval, že se drží svého "Noemova pravidla" a připravuje se na potenciální ekonomickou potopu, pravda je možná zcela jinde.

Jeden z akcionářů Berkshire nyní prohlásil, že se Buffett jen snaží ujistit, že jeho případný nástupce bude mít co nejlepší kapitálové podmínky:

"Nijak nás to nefrustruje, protože jsme akcionáři už celé dekády a vydělali jsme obrovské množství peněz," řekl pro Yahoo Finance Bill Smead. "Je trochu škoda, že drží tolik volného kapitálu, ale podle našeho názoru si uvědomuje, že když jsou dva klíčoví zaměstnanci vaší společnosti ve věku 89 a 95 let, je statistická pravděpodobnost, že se jeden z nich náhle ocitne v nemocnici, poměrně velká. A když k tomu dojde, investoři mohou začít propadat panice."

Smead v tomto případě jako příklad uvedl reakci investorů Berkshire ze 17. dubna 2012, kdy Buffett veřejně oznámil, že mu byla diagnostikována rakovina prostaty. Akcie společnosti třídy A i B ten den ztratily 2 %. Do konce roku se jim však nakonec podařilo 12 % přidat poté, co Buffett investory ujistil, že trpí typem rakoviny, který jej nijak neohrožuje na životě.

I tak ale tato událost ukázala, jak snadno se investoři společnosti mohou polekat a začít prodávat. A Smead jakožto investor, který drží podíl v Berkshire už několik desítek let, je proto za hromadění kapitálu ve skutečnosti rád: "Jakmile jeden z nich [Buffett nebo jeho partner Charlie Munger] začne trpět nějakou vážnější chorobou, mají v záloze plně nabitou bazuku, aby mohli začít zpět vykupovat akcie Berkshire Hathaway, jestliže investoři začnou panikařit. A za druhé se Buffettovi zřejmě nic jako investice nezalíbilo. I když koupil podíl v Occidental Petroleum, což jsme mimochodem kvitovali."

CEO Berkshire Hathaway Warren Buffet a jeho zástupce a pravá ruka Charlie Munger. Foto: AP Photo/Nati Harnik)

Berkshire Hathaway ukončilo letošní třetí kvartál se 128 miliardami dolarů na účtě. Byť Buffett od akvizice Precision Castparts z roku 2015 neučinil žádný další větší nákup, tu a tam něco do svého portfolia přidal. Nahromadil například poměrně velkou investici ve společnosti Apple a přidal také akcie Bezosova e-komerce giganta Amazon. Jen v letošním třetím čtvrtletí také jeho společnost zpětně vykoupila akcie za 700 milionů dolarů.

A 10 miliard letos padlo na investici v již zmíněném Occidental, kterému Buffett svým kapitálem pomohl převzít kontrolu nad konkurenční ropnou společností Anadarko.

Byť si investiční svět bez Warrena Buffetta a jeho tradičních moudrých slov dnes lze představit jen těžko, pravdou je, že jednoho dne tady nebude. A i on sám si zřejmě dokáže představit, jak na tuto skutečnost zareagují investoři jeho společnosti, kterým asi až v ten moment dojde, že je nenahraditelný a budoucnost celého Berkshire pravděpodobně nejistá.

Proto svému nástupci možná připravuje dostatečný rezervní kapitál pro případ, že bude mít zpočátku problém plně Buffetta zastoupit, dosahovat stejných investičních výsledků, jako on, nebo krotit paniku akcionářů. Vlastně to dává vzhledem k Buffettovým investičním pravidlům velký smysl a je to další z jeho typických snah zcela minimalizovat riziko a připravit co nejlepší půdu pro to, aby úspěch Berkshire mohl v dalších dekádách pokračovat i bez něj.

A kdo že Věštce z Omahy nahradí?

Ať už to bude kdokoli, čeká ho téměř nesplnitelná výzva. Té si je Buffett nepochybně vědom, a proto není divu, že má dle odhadů nástupců připravených hned několik.

Mezi nejčastěji skloňovaná jména patří Gregory Abel (57) a Ajit Jain (67). Abel pracuje pro energetickou divizi Berkshire od roku 1992 a již více než rok plně spravuje všechny aktivity společnosti nekryté pojištěním. Jain v roce 1986 vstoupil do pojišťovací divize Berkshire a dnes ji vede.

Ve hře by také mohli být Todd Combs (48) a Ted Weschler (56), investiční manažeři Berkshire, kteří pod Buffettovým vedením provádějí investice společnosti, ale zároveň mají v některých ohledech z pohledu akvizic a investic volnou ruku. Navíc si je sám Buffett jako investory pochvaluje (viz. video níže). A samozřejmě je tady i Buffettův oficiální zástupce a dlouholetý blízký přítel Charlie Munger. Čistě teoreticky by za Buffetta mohl zaskočit také někdo z představenstva společnosti, kde mimochodem sedí například i Bill Gates.

Bez ohledu na to, kdo se nakonec Buffettovy role ujme, je více než jasné, že zpočátku bude muset přežít prvotní reakci trhů, která bude velmi negativní. Bez ohledu na to, zda Buffett zrovna investuje, nebo sedí na penězích, dokáže totiž i jeho pouhá přítomnost a zcela unikátní postavení jeho osobnosti dodat investorům naprosto nenapodobitelný pocit bezpečí.

#investovani #buffett #berkshire #kapital #riziko #nastupce

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Jasná a logická věc. Buffett už si nemusí nic dokazovat. Podle mě udělá obchod jedině v případě opravdu silné recese, kdy by se na trhu mohly objevit "nabídky, které nejdou odmítnout". Ale jinak by bylo zbytečné vystřílet munici a následníkovi předat portfolio draze nakoupených podílů bez hlubšího smyslu.
    0
  • Rozhodně to dává smysl, bezpochyby Buffet nehromadí kapitál jen tak, to je určitě jasné. Nedivil bych se, kdyby těch důvodů bylo více a tohle bude určitě minimálně jeden z nich.
    0
Doporučené příspěvky
6 minut
10 minut
6 minut
3 minuty
6 minut
6 minut
7 minut
5 minut
5 minut
6 minut
7 minut
6 minut