Cesta k úspěchu vede přes dokonalé sebeovládání. Těchto pět kroků vám s tím pomůže

Myslíte si, že vám patří vaše mysl? Že jste jejími suverénními pány? Že se za každé situace rozhodujete naprosto racionálně a pouze podle svého vlastního názoru?

Vaše mysl je stejně jako oheň dobrý sluha, ale zlý pán. Pokud svou mysl dokážete ovládat, můžete dokázat cokoli a nic vás nezastaví. Pokud ji naopak ovládat nedokážete, čeká vás přežívání a neustálý pocit zmaru. Která možnost je vám bližší?

„Ovládněte svou mysl, nebo ovládne ona vás.“

Buddha

Už generál Sun-c´ ve svém díle Umění války říkal, že „kdo zná sebe i svého nepřítele, ten může svést v klidu sto bitev“. A je to výrok naprosto přesný. Stejně tak jako tradiční výrok Tomáše Bati, který řekl, že „kdo chce vybudovat velký podnik, musí vybudovat nejdříve sebe“.

Pojmem „sebe“ mysleli oba tito velikáni svou mysl. Protože pouze ten, kdo dokáže za každé situace kontrolovat své myšlenky a emoce, ten také dokáže nejlépe reagovat a tedy z každé situace vytěžit to nejlepší. Naopak ten, kdo se nechává unášet emocemi, strachem, touhou či vášněmi, ten je často pouhým otrokem, kterého je snadné ovládnout zvnějšku.

Je to tak, jste nejen tím, co jíte, ale, a to hlavně, tím, na co myslíte. Průměrný člověk myslí na sport (ten sledovaný z gauče), na nákupy či pornografii, nechává se unášet závistí a nenávistí, vztekem a smutkem… Úspěšný člověk naopak přemýšlí většinu dne nad budoucností své firmy, blahem svých zaměstnanců i své rodiny, nad technologiemi, které změní svět, nad svým vlastním rozvojem, nad filantropií, dokáže mít pod kontrolou své emoce a rozhodovat se racionálně.

Pokud patříte mezi ty, kteří si uvědomují a přiznávají vlastní slabiny, gratuluji, je to první krok na cestě k úspěšnému ovládnutí své vlastní mysli. Pojďme se tedy nyní podívat na pravidla, která vám pomohou převzít kontrolu nejen nad svou myslí, ale zejména nad svým životem.

5 pravidel pro dokonalé ovládnutí mysli:

1. Buďte připraveni

Každý si občas vybere slabší chvilku. I ti nejúspěšnější, ke kterým vzhlíží miliony lidí po celém světě, mají občas slabší chvilky. Samozřejmě o něco méně, než zbytek populace, ale mají, a to pro vás může být jasná ukázka toho, že všichni jsme jen lidé a řešíme stejné věci, jen někteří se naučili se svou myslí lépe pracovat.

Důležité je, abyste počítali s tím, že se dostaví momenty, při kterých nebudete svou mysl tak úplně ovládat. Kdy bude reagovat impulzivně, zkratkovitě, pudově... Nemyslím tím však, že byste měli žít v neustálé depresi z toho, že se neumíte ovládat, právě naopak! Díky připravenosti budete mnohem klidnější a vyrovnanější, protože budete vědět, že příchod každé emoce dokážete mít pod kontrolou.

Občas se prostě stane, že si zapnete televizi po dlouhém dni v práci, že se zastavíte ve fast foodu, když běžíte na schůzku, že dlouho do noci sjíždíte zeď na Facebooku, že se urazíte kvůli nepříjemné pravdě. Naše vůle není nevyčerpatelná a občas prostě dojdou zásoby. V takový moment si to však nesmíte vyčítat a být překvapeni. Berte to jako příležitost dát se do zkoumání.

2. Zkoumejte

Staňte se nezávislým pozorovatelem. Jakmile zaregistrujete okamžik, kdy se vaše mysl začne toulat někam, kde zrovna nemá co dělat, nebo začne reagovat tak, jak by neměla, nepanikařte. V klidu nahlédněte do své mysli a pokuste se analyzovat, co přesně se uvnitř vaší hlavy právě odehrává.

Co tuto reakci spustilo? Jak intenzivní ta reakce je? Na co konkrétně v daný okamžik myslíte? Tento pohled vám umožní částečně se oprostit od všech emocí a jako nestranný pozorovatel zhodnotit stav a navrhnout řešení. Můžete být sami sobě analytikem a koučem.

Máte najednou ohromnou chuť jít nakupovat? Nebo toužíte tak moc po sexu, že si chcete otevřít nemravné webové stránky? Nebo se užíráte nenávistí ke kolegovi, který byl v práci ten den povýšen místo vás? Ať už se jedná o cokoli, poodstupte trochu a podívejte se sami na sebe jakoby zpovzdálí. Zeptejte se sami sebe – „PROČ?“ Zkuste si tu situaci racionálně rozebrat do nejmenšího detailu. Pokládejte svému vlastnímu já otázky a nechte ho obhájit svůj postoj. Může to znít zvláštně, ale když budete do své mysli trochu rýpat, sama si brzy uvědomí, že sešla z cesty.

3. Strach je pouze iluze

Drtivá většina lidí je ovládána svým strachem. Strachem z porážky, strachem z ostudy, strachem z odmítnutí, strachem ze ztráty jistoty…strach si na člověka počíhá kdekoli a pokud mu propadne, bude jím nemilosrdně ovládán.

„Měl jsem ve svém životě mnoho obav, většina z nich se však nikdy nenaplnila,“ říká známý výrok Marka Twaina. A to je přesně problém mnohých lidí, kteří místo toho, aby viděli to, co mohou získat, raději zaměří svůj pohled na to, co by mohli ztratit. Ovládá je strach, který jim nedovolí jít za svými sny. Nedovolí jim dělat to, co by opravdu dělat chtěli.

Až budete chtít příště udělat nějaký krok, ale zjistíte, že z něj máte strach, zkuste si celou situaci racionalizovat. Vždyť co nejhoršího by se mohlo stát? Nečeká snad na každého z nás na konci cesty smrt? Opravdu chcete na samém konci litovat věcí, které jste neudělali? Pamatujte, co vás nezabije, to vás posílí. A kdyby vás to náhodou přeci jen zabilo, stejně už o tom nebudete vědět.

4. Nebuďte nástrojem

Vaše firma, reklamy, okolí a mnoho dalších podnětů se dnes snaží ovládnout vás i vaši mysl. Že nevěříte? Vaše firma chce, abyste ve své mysli uvěřili, že pracovat pro někoho padesát let od pondělí do pátku 8 hodin denně je ten nejlepší způsob, jak prožít ten jediný život, který kdy budete mít k dispozici. Reklamy chtějí, abyste kupovali výrobky, o kterých jste doposud ani nevěděli a stejně tak je nepotřebovali. Vaše okolí chce, abyste uvěřili tomu, že neusilovat o zlepšení je normální, že pomluvy a závist patří k životu. Jestli tohle všechno není snaha o ovládnutí vaší mysli, co tedy?

Stáváte se nástrojem, ozubeným kolečkem v soukolí jménem svět. Vaše názory a postoje neurčuje vaše srdce, ale mysl ovlivněná přednastavenými stereotypy. Vyčnívat z davu je nepříjemné, mít svůj vlastní názor nebezpečné, říkat upřímnou pravdu neakceptovatelné. Jste nástroj, který funguje přesně tak, jak si společnost žádá. Jste si jisti, že tohle chcete? Uvědomujete si to vůbec?

Pokud chcete mít opravdu svobodnou mysl, která nebude utvářena okolním světem, čeká vás lítý boj. Snaha vymanit se z krysího závodu s sebou často přináší společenské opovržení a vlastní výčitky svědomí. Přestat sledovat zprávy, omezit přátelství pouze na ty, kteří budou vaši cestu ke svobodě aktivně podporovat, skončit v práci a začít si vydělávat na volné noze nebo rovnou vlastním byznysem. Z těchto kroků mají lidé často strach, ale pokud jste si vzali ponaučení z předchozího bodu, můžete to zvládnout.

5. Meditujte

Perfektním tréninkem pro ovládání vlastní mysli je meditace. Ta začala být v posledních letech v západním světě velmi populární a není se čemu divit. Právě meditace člověka učí, jak nechat volně proplouvat všechny emoce, strachy, touhy, vášně a soustředit se pouze na svůj vlastní dech. Pokud chcete dokonale ovládnout svou mysl, zařaďte do svého každodenního programu pár minut meditace. 

Důležitou součástí meditace je samota. Pouze nerušená samota vám umožní v klidu se toulat vlastní myslí a zkoumat své myšlenky, emoce či pocity. Dokud nedokážete být sami se sebou, nenaučíte se plně ovládat svou mysl. Dejte samotě a meditaci ve svém životě prostor a uvidíte, že svou mysl budete mít více pod kontrolou.

Volba je na vás

Člověk se rodí jako naprosto svobodná bytost. Nemá předsudky, necítí zlost, netrpí závislostí, necloumají s ním emoce…je sám sebou a jeho tělo reaguje pouze na to, co nezbytně potřebuje ke svému životu – stravu a spánek. Dá se tedy říci, že svou mysl ovládá dokonale úměrně svým potřebám.

Jenže jak tato malá nevinná bytost stárne, začne se do jejího mozku nahrávat nový "software", který častokrát určuje budoucnost svého nositele. Tento software je průběžně aktualizován – rodinou, školou, přáteli, prací, médii a mnoha dalšími faktory. A původně nevinná bytost tak ztrácí svou svobodnou mysl. Tato mysl najednou prožívá něco, co na ni reálně nemá žádný vliv, touží po něčem, co k životu vůbec nepotřebuje, reaguje na podněty, které se jí netýkají, bojí se věcí, které se nikdy nestanou…

Naštěstí existují způsoby, jak starý software přestat aktualizovat a vyměnit ho za nový, lepší, svobodnější. Pokud dokážete ovládnout svou mysl, ovládnete svůj život. Možná, že to jeden článek nezmění, ale důležité je uvědomit si, že vlastní mysl se dá ovládat. A že díky tomu můžete prožít život naplno.

#osobnirozvoj #psychologie #mysl #inspirace #sebeovladani #uspech

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.