Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
16.12.2019 2 minuty čtení

Klíčové projekty z Národního investičního plánu je vhodné realizovat na úvěr s nízkým úrokem

Díky Národnímu investičnímu plánu může naše země dosáhnout velkého ekonomického pokroku. Při rozumném řízení státního dluhu bychom se neměli bát půjčit si na realizaci klíčových investičních projektů.

Žijeme ve výjimečné době extrémně nízkých úrokových sazeb. Toho by české vláda měla využít k vydávání zvýšeného objemu státních dluhopisů. Získané peníze by následně měla použít na realizaci klíčových projektů z Národního investičního plánu. Tím by naše země dosáhla velkého ekonomického pokroku.

Růst investiční aktivity navyšuje růst hrubého domácího produktu. Realizace klíčových investičních projektů navíc zvyšuje efektivitu fungování země, což má dlouhodobě pozitivní vliv na hospodářství. Při realizaci investic bychom proto měli být ambiciózní a neměli bychom se obávat krátkodobého růstu zadlužení.

V případě, že poroste zadlužení naší země výhradně díky realizaci důležitých investičních projektů, nemusíme se obávat negativních ekonomických důsledků. Zadlužení naší země je na relativně nízké úrovni. Nemusíme mít strach, že by v době nízkých úrokových sazeb výrazně narůstaly náklady na obsluhu státního dluhu.

Část dluhopisů na realizaci Národního investičního plánu by mělo být vydáno v eurech. Díky tomu bude možné zajistit výhodnější podmínky financování. Navíc v dlouhodobém horizontu by kurz koruny vůči euru měl posilovat, což nám umožní splácet eurové dluhopisy při výhodnějším kurzu.

Investice bychom neměli realizovat za každou cenu. Špatné investiční projekty mohou být přítěží pro naši ekonomiku. Je proto důležité, aby byl správně posouzen přínos jednotlivých investic. Zároveň je nutné správně řídit vydávání státních dluhopisů, tak aby bylo dosaženo výhodných podmínek financování státu. Ideální by bylo vydávat dluhopisy se zápornými úrokovými výnosy.

„Zatímco některé investice přináší vysoké výnosy, jiné se mohou ukázat jako ztrátové. Před realizací jednotlivých investic bychom měli posuzovat jejich přínos pro ekonomiku. Zaměřit bychom se měli na nejvýnosnější investice, naopak investice s nízkou návratností bychom měli upozadit,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

#aktuality #ekonomika #urokovesazby #investice

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Štěpáne a ten představený plán podle tebe dává smysl?
  0
  • Zaměření se na dopravu je v pořádku. Některé projekty bych ale spíš nazval jako renovace než jako investice.
   +1
  • Souhlasím, ze zvědavosti jsem se na tento investiční "plán" nebo lépe řečeno vizi díval. Kromě dopravy, která bezpochyby řešení potřebuje, jsou některé projekty opravdu "jen" renovačního typu. Z pohledu lajka se mi zdá, že spousta uvedených projektů zdaleka není tak nutná. Nicméně Babiš se vyjádřil, že plán je "živí" a budou v něm ještě úpravy. Nezbývá než doufat, že se v rámci upřednostnění vyberou opravdu důležité projekty, do kterých by finance měli putovat především a nebudou se dít různá upřednostnění typu "malá domů" atd. jak z českých luhů a hájů dobře známe.
   0
Doporučené příspěvky
4 minuty
3 minuty
4 minuty
5 minut
3 minuty
4 minuty
2 minuty
2 minuty
6 minut
7 minut
9 minut
5 minut