Co si vzít od Dalea Carnegieho? Těchto 6 lekcí o úspěchu!

Dale Carnegie byl úspěšný a slavný spisovatel a mentor, který díky kurzům veřejného projevu, komunikace a prodeje pomohl tisícům lidí stát se lepšími. Možná, že jste četli jeho knihu Jak získávat přítele a působit na lidi nebo jiné.

 

Carnegie pocházel ze skromných poměrů rodiny v Missouri, ale vypracoval se na člověka, kterého zná celý svět. Jeho základní premisou bylo, že můžete změnit přístup ostatních lidí k vaší osobě tím, že na ně budete reagovat pozitivně. V tomto článku se podíváme na šest hodnotných lekcí, které si můžeme vzít ze života a práce Dalea Carnegieho. 

1. Chyťte příležitost za pačesy

Nespokojte se s průměrností a nestanovujte si snadno dosažitelné cíle. Je možné, že nedosahujete svého plného potenciálu jen proto, že to hrajete na jistotu. Abyste vybočili z davu, musíte mířit výš, než kam dohlédnete a své ambice podpořit usilovnou prací.

Přistupujte k životu jako ke hře a neberte ho příliš vážně. Využijte svých talentů a stále se zlepšujte.

2. Buďte entuziastičtí 

Fádní lidé nemají entuziasmus ani energii na to, excelovat ve svých snahách. Měli byste v sobě mít dostatek nadšení pro život, abyste ráno vstali zvesela a dobrou náladu si udrželi po většinu dne. Aby se vám to dařilo, můžete si adaptovat přístup „Dělej, co miluješ, miluj, co děláš.“ 

Pomůže vám to dostat ze sebe to nejlepší při všech každodenních úkonech. A pokud se zrovna necítíte moc dobře, snažte se entuziasticky alespoň jednat. Zjistíte, že tento mindset je natolik nakažlivý, že se vlastně po určité době začnete skutečně cítit lépe.

„Pokud věříte tomu, co děláte, nenechte nic, aby vám v tom zabránilo. Tolika úžasných věcí bylo dosaženo napříč tomu, že se zdály nemožné. Zásadní je udělat, co je třeba.“

– Dale Carnegie

3. Milujte svou práci

Měli byste se naučil milovat svou práci, protože je to základní předpoklad pro to, abyste v ní byli dobří. Pokud milujete to, co děláte každý den, stane se z toho zábavná hra, která vám umožní užít si každou minutu života. Navíc nebudete žít jen od víkendu k víkendu, když si budete užívat dny v práci.

Důležité je najít něco, co vás naplňuje a poté se v tom pokusit udělat kariéru. Třeba jednou dospějete do fáze, kdy pro vás plat na konci měsíce bude jen příjemným bonusem.

4. Učte se ze svých chyb

Jsme jen obyčejní smrtelníci, kteří dělají chyby. Trik je v tom, nenechat se jimi sklíčit, ale naopak je brát jako lekci. Měli bychom si umět říct: „Hurá, udělal jsem tuto chybu. To znamená, že už ji nikdy nebudu muset opakovat!“ Selhání  bývá předpokladem budoucího úspěchu, pokud jsme ovšem dostatečně otevření na to, abychom se z něj poučili. Berte chyby jako příležitost analyzovat, učit se a zlepšit se.

Nikdo se nestane šampiónem přes noc a jen statečný člověk dokáže ustát hru osudu s pozitivním přístupem.

5. Nebojte se strachu

Mnoho lidí se zkrátka bojí v životě uspět. Neřaďte se mezi ně! Namísto toho si představte nejhorší možný scénář a poté vytvořte plán toho, jak byste danou situaci přijali a pracovali s ní, kdyby opravdu nastala.

Čelte svým strachům s hlavou vztyčenou a pokračujte ve snaze odvádět skvělou práci. Postupem času začnete chápat, že strach je pouze trik, který si na nás vymyslel náš mozek, aby nás chránil před nepříjemnými situacemi. Ale právě nepříjemné situace jsou ty, které nás posouvají dál.

Využívejte příležitostí. Celý život je příležitost. V životě dojde nejdál ten, kdo je ochotný konat.“

– Dale Carnegie

6. Naučte se upřednostňovat to důležité

Efektivní time management je klíčem k úspěchu. Snažte se hned na začátku dne, dokud jste odpočatí a entuziastičtí, splnit důležité a těžké úkoly. Ty snadné a méně důležité si schovejte na odpoledne. Používejte selský rozum a svou inteligenci, abyste rozlišili mezi důležitými a nedůležitými úkoly a stanovte si časový rozvrh, abyste věděli, kolik času na jednotlivé úkoly máte.

Dale Carnegie nás učí, že bychom nikdy neměli dělat kompromisy, co se našeho úsilí uspět týče. Že bychom měli do každého úkolu dát sto procent, soustředit se na kvalitu odvedené práce a na to, aby nás bavila. Pokud věci nevypadají podle našich představ, nesmíme se tím nechat odradit, ale měli bychom bojovat. Prostě pojďme na to a neplýtvejme časem.

#uspech #inspirace #osobnirozvoj #seberozvoj

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.