15.12.2019 4 minuty čtení

Pijete více kávy než Elon Musk, Mark Zuckerberg a další vizionáři své doby?

Kniha z roku 1993, Tastes of Paradise, rozvádí často skloňovanou teorii, že skutečným hnacím motorem velké průmyslové revoluce byl kofein. Konkrétně ten kofein, kterého se vám dostane, když usrkáváte z hrnku kávy. 

Autor knihy, Wolfgang Schivelbusch, vychází z předpokladu, že káva nahradila pivo. Kvůli problémům s hygienou a čistotou vody se před nástupem průmyslové revoluce popíjelo zejména pivo. A bylo považováno za vhodný zdroj tekutin pro celou rodinu. Když v 18. století lidé z otupujícího piva přešli na stimulační kávu, západní civilizace se dostala do hyper-produktivního módu.

O miliardu odtučněných sojových karamelových latte později jsme se roztěkanýma očima rozhodli podívat na zoubek kávovým návykům vysoce produktivních vizionářů, podnikatelů a géniů. Jste na tom s kávou podobně jako oni?

Elon Musk – 2 šálky denně

Neskutečně zaneprázdněný zakladatel Tesly si udělá každý den čas na dva šálky kávy. Ale tento poměrně střízlivý příjem kofeinu pro Muska nebyl vždy standardem. Svěřil se novinářům, že dříve přijímal nezdravé množství kofeinu prostřednictvím dietní Coca Coly, které prý byl schopný denně vypít i osm lahví, ale naštěstí se mu s tím podařilo skoncovat.

David Lynch – 7 šálků denně (když přemýšlí)

Stejně jako podivné postavy obývající jeho fiktivní městečko Twin Peaks, i David Lynch si rád udělá „zatraceně dobrý šálek kafe“. V jednom rozhovoru se zmínil, že kdysi pravidelně chodíval do řetězce restaurací Bob’s Big Boy, kam přišel vždy ve 14:30, aby se vyhnul největšímu návalu lidí. Dával si čokoládový shake a čtyři, pět, šest nebo sedm šálků kávy se spoustou cukru. 

Přísun cukru a kofeinu ho údajně tak nabudil, že díky tomu vždy dostal spoustu skvělých nápadů. Psal si je na ubrousky. „Jediné, co jsem si s sebou musel nosit, bylo pero. Ale když jsem ho náhodou zapomněl, servírka mi nějaké půjčila, když jsem jí slíbil, že ho nezapomenu vrátit. Jó, u Boba jsem dostal spoustu nápadů,“ vzpomíná Lynch.

 

Richard Branson – 20 šálků čaje

Když se pravidelně budíte v 5:30 a jdete na kitesurfing, potřebujete něco, co vás v průběhu dne povzbudí. Podle server Virgin.com je tajná zbraň Sira Richarda Bransona, sedmdesátiletého podnikatelský magnáta, bílý čaj bez cukru. Vypije ho prý 20 šálků denně. Zkrátka pravý brit.

„Dát si šálek čaje pro mě není jen chutné a osvěžující, dá mi to nerušenou chvíli na zamyšlení. Můžu si popovídat s přáteli, promyslet si své plány nebo se prostě na chvíli posadit a jen tak spočinout.“

Ludwig van Beethoven – přesně 60 kávových zrn na šálek

Ludwin van Beethoven trval na přesnosti a preciznosti jak při skládání symfonií, tak při přípravě kávy. Připravoval si ji vždy sám a byla to prý po ránu jedna z prvních věcí, které udělal. Odpočítal 60 kávových zrn (což je asi o 10 méně než je standardní porce kávy), rozemlel je a připravil kávu v tehdejším „skleněném strojku“. Mezi slavnými hudebními skladateli nebyl jediným milovníkem kávy. Například takový Johann Sebastian Bach složil dokonce Kávovou kantátu.

Theodore Roosevelt – „galon denně“

Syn Theodora Roosevelta se jednou nechal slyšet, že hrnek na kávu 26. amerického prezidenta se spíše podobal vaně. A že „gallon“ kávy denně si sladil pěti „hroudami“ cukru. Určitě nechceme, aby to vypadalo, že naznačujeme, že to mělo co dělat s jeho schopností dokončit hodinový projev poté, co byl v roce 1912 Roosevelt postřelen Johnem Schrankem, ale pokud máte ten dojem, nebudeme vám to vyvracet.

Mark Zuckerberg – žádná káva

Ačkoliv Zuckerberg nikdy veřejně neprohlásil, že kávu nepije, na všech nám známých fotkách pije pouze nápoje bez kofeinu. A další indicií, která naznačuje, že Zuckerberg vynechává kofein, je anekdota z jeho přednášky na Stanfordu. Když ho oslovil mladý podnikatel s nabídkou vzorku svého vynálezu – žvýkačkek s vysokým obsahem kofeinu, Mark odvětil pouze: „Promiňte, nemám rád kofein.“

Řekněte, kterému z těchto vizionářů a géniů se nejvíce podobají vaše kávové návyky?

#zabava #inspirace #uspech

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Posledních pár měsíců se pohybuji mezi Elonem Muskem a David Lynchem. První šálek přichází na řadu po probuzení, ve společnosti muziky. Další pak při příchodu do práce (je to už takový rituál). A pak během dne dle vnitřní nálady, potřeby nebo touhy. Poelsní káva přichází ke slovu kolem 17:30, kdy přicházím po delším pracovním dnu domů, a cyklus uzavírám již zmíněným posledním šálkem kávy a poslechem hudby.
    +2
  • Jsem na tom teď jako Musk, taky jsem to dřív dost přeháněl s kofeinem, ale uvědomil sem si, že energie se získává také jinými způsoby, než celodenním pitím kafe a energeťáků :))
    +1
  • Mě osobně vyhovují 4 šálky za den :)
    +1