Arogance vs. Fokus na projekt/cíl

Zase jsem se dostal k projektu. Velmi zajímavý s potenciálem dlouhodobé spolupráce na dalších projektech, prostě paráda, ale vypadá to, že jsme si v exekutivě nesedli. Na začátku jsme si stanovili jednotlivé body, proběhly schůzky a úvodní...

...Skype call pro stanovení cílů a rolí, které je třeba na projektu a projektů okolo obsadit.

S ohledem na skutečnosti toho, že projekt je již 3 měsíce ve skluzu, dodavatel nedodal, co dodat měl a někteří vrcholní manažeři byli pod tlakem, čekal jsem jen na okamžik zahájení spolupráce. Tohle jsou přesně ty momenty kdy já vstupuji na scénu.

Zahájení spolupráce přišlo ústně, na základě osobní schůzky, kdy byly více méně stanoveny okruhy zodpovědnosti, tedy až na jeden a tím bylo vedení celého projektu. Rovnou na/po schůzce se začaly připravovat podklady pro smlouvu s tím, že se čeká na přesné specifikace mých rolí a zodpovědností.

Cajk. Konečně někdo, kdo ví, jak to má dělat.  

Výměna kontaktů s jednotlivými členy týmu, další část jednání, přesun a další jednání, vysvětlování a propojování, připravování obchodních spoluprací. Jeden z těch "produktivnich"  dní, kdy si všechno tak nějak sedne.

Shadowrun. Běh začíná 14 dní před vánoci. Mám víkend na to uchopit celou situaci, zjistit moje možnosti, sepsat podklady. Dva projekty spolu souvisely a navazovaly na sebe, začalo vyjednávání o podobě toho druhého. Je potřeba předat podklady na agenturu, oznámit dalším partnerům, že se projekt posunul. Na projektu A jsou jen 3 subjekty, nicméně má dopad na projekt B, kde je zainteresováno asi tak 7-10 společností.

Projekt B měl finále cca v lednu/únoru, projekt A dle možností lidí a týmů o kterých jsem nebyl spraven.  Připravil jsem tedy moji roadmapu do 18.12. s tím, kdy a jak jsem dostupný pro interakci s týmem. 

Připravil jsem na základě prezentace práce jednoho týmu (mimochodem dobry vzdělávací produkt) moje první podklady, takové rozdělení kryptoměn, jak to popsat, co je potřeba pochopit vysvětlit, jaké vědomosti a novodobé poznání stojí za bitcoinem a obecně kryptoměnami.

V neděli večer jsem byl hotov i s nástřelem mého rozpočtu v případě, že se budeme držet mého harmonogramu a s přesným popisem jednotlivých úkonů, které jsem již udělal a pro začátek bylo nutné je udělat. Musím mít přehled o situaci a ten začíná tím, že mám přehled o tom, jaký mam časový prostor, moje kapacity a kapacity lidí okolo mě.

V neděli večer jsem tedy odeslal podklady a v pondělí ráno čekal nějakou reakci, aspoň rychlou komunikaci o tom, co se děje, kdy a jak se s kým sladím, jak fungují jednotlivé teamy. Prej Slack pro rychlou komunikaci, když mi někdo neodpoví během jednoho dne, přemýšlím, co se děje, když to trvá dva dny a více?

Po prvním dni jsem začal reportovat vedení problémy s komunikací členů jednoho týmu. Neschopnost odpovědět, na tohle nemám čas, mrknu se na to.., následně jsem se dozvěděl že většina lidí byla na nějaké poradě, o které jsem nevěděl, a to jsem byl s vedením ve spojení v neděli večer.

Postupem času se začaly ukazovat problémy se sdílením informací, co kdo a kdy rozhodl.

V neděli/pondělí jsem byl ujištěn, že bude postaráno o smlouvu a vyřešíme otázku financí, návrh odpovědná osoba měla v dokumentu, otevřel jsem to pro jistotu i na osobní schůzce, návrh nebyl zamítnut, takže jsem dle tohoto nacenil moje služby a pokusil se i vysvětlit, proč a co jak účtuji. Jen pro úplnost moje taxa je v těchto případech 1000-3000 Kč/h.

Taxa se samozřejmě odvíjí od tempa, ve kterém musím pracovat, co vše je potřeba zvládnout, jak moc musím organizovat čas a fyzicky být na mítincích. Tedy v tomto případě tak 80 % za základ. Žádné brutální tempo, jen je potřeba trocha synchronizace v tempu a přístupu. 

Všechny tyto kroky jsem provedl, abych analyzoval situaci, jak se přirozeně rozhodí role, kdo je schopen držet tempo, odpovědět, když je potřeba, dát mi informace, udělat úkoly, které se řeklo, že mají být udělány.

Toto jsem udělal z důvodu přiřazení rolí. Musím si být jistý, s jakými lidmi pracuji, jaké role mohou přijmout, jak je popsat do smlouvy, jaká bude moje zodpovědnost.

Vše toto je v kontextu toho, že abych mohl přijmout tuto spolupráci, tak jsem odmítl či pozdržel jiné kšefty. Mít podepsanou smlouvu, vědět přesně, jaká je situace, na čem jsme se dohodli, to je pro mě jako freelancera základ. 

Z mého pohledu jsou všechny kroky validní, připravil jsem to, co bylo potřeba pro mé role a snažil jsem se připravit všechny potřebné podklady pro vyhotovení smlouvy. Předpokládal jsem ještě nějakou diskuzi a vysvětlování okolo rolí, odpovědností a tím pádem i okolo ceníku.           

Následně jsem za tento přístup sklidil ostrou kritiku. Byl označen za arogantního a manipulujícího situaci. Byla přerušena spolupráce na obou projektech a jsem zvědav, jak to dopadne/dopadlo s dalšími asi 6, které se tak nějak postupně mohly otevírat.

Podobná situace se nestala poprvé. Jak to tak vypadá, lidi tak nějak nezvládají moje tempo. Nevím, jestli je to mojí upřímností, tím, jak vidím svět, cíle, moji roli ve světě. V posledních měsících jsem začal přemýšlet o různých psycho testech a to od asperger spektra až po psycho/sociopata. Možná bude jednodušší si nalepit na čelo label, aby každý věděl...

Na internetu mi jeden test vyšel na posun do asperger spektra s vyšší mozkovou kapacitou, nižším zájem o společnost... Takže mě čeká už jen klinicky test.

Možná konečně budu mít odpověď na některé otázky. 

Vše má své pro a proti. Ztráta těchto obchodů je citelná, nicméně již se ozvali další lidé s jejich zájmem, takže vše je jen otázkou času, případně rozšířím mé aktivity mimo Českou republiku.

#podnikani

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.