15.12.2019 5 minut čtení

10 zaměstnání, která v budoucnosti nahradí umělá inteligence

Umělá inteligence je čím dál tím chytřejší a stále více lidí se začíná ptát, jestli bude po jejich práci poptávka i v budoucnu. Otázka je natolik aktuální, že jí je dokonce dedikován celý web „Will Robots Take My Job?“, jehož název mluví sám za sebe.

Web funguje na jednoduchém principu – zadáte do něj název své pracovní pozice a na oplátku dostanete procentuální vyčíslení pravděpodobnosti, že vás v budoucnu nahradí roboti. Ačkoliv nás redaktory může uklidňovat pouhá 4% pravděpodobnost, že za nás bude jednou články psát inteligentní superpočítač – a to pravděpodobně za zlomek času, zamysleli jsem se nad lidmi, kteří zastávají pozice, na něž si roboti už brousí softwary.

Neberte to příliš vážně

Ale ani tito lidé zatím nemusí panikařit. Ačkoliv vás stránka „Will Robots Take My Job?“ přiměje k hlubokému zamyšlení nad problematikou změny pracovního trhu, její odhady jsou pravděpodobně nepřesné, stejně jako všechny automatizované predikce.

Jeden autor může psát dobrodružný román, jiný recenze restaurací a další zábavné anekdoty na blog. Jeden marketing manager přidává příspěvky na sociální sítě, zatímco jiný vymýšlí obsahovou strategii. Procentuální číslo pravděpodobnosti nahrazení by se u nich zajisté odlišovalo.

Ačkoliv je tento „náhled do budoucnosti“ poměrně zábavný, doporučujeme, abyste své budoucí kariérní rozhodnutí založili spíše na radách odborníků. A pokud patříte mezi lidi, jejichž práce je ohrožena, experti vám poradí, jaké dovednosti vám pomohou si zachovat místo i v budoucnu. Sestavili jsme pro vás seznam deseti nejohroženějších zaměstnání vzhledem k názorům odborníků, výše uvedené webové stránce a dalším zdrojům.

1. Telemarketéři – 99% šance nahrazení

Pravděpodobně už jste se s automatizovanými telefonáty někde setkali. Do roku 2024 má popularita „lidského telemarketingu“ klesnout o 4 %. Je to z části způsobeno tím, že na rozdíl od ostatních obchodníků, telemarketéři nemusí dosahovat vysoké úrovně sociální ani emoční inteligence, aby byli úspěšní. 

2. Účetní úředníci – 98% šance nahrazení

Do roku 2024 se má počet lidí na této pozici snížit o 8 %. A není to žádným velkým překvapením. Většina účetnictví začíná být automatizovaná. Už jsou na trhu softwary, které zvládnou základní účetnictví za vás, a je to mnohem levnější než platit zaměstnance.

3. Manažeři pro odměňování a benefity – 96% šance nahrazení

Tahle pozice je tak trochu překvapením, protože do roku 2024 se má poptávka po manažerech pro odměňování zvýšit o 7 %. Ale jen to, že je tu poptávka, ještě neznamená, že se nemusí bát automatizace. Vzhledem k tomu, jak firmy rostou – především firmy nadnárodní velikosti – lidský faktor pro ně může způsobovat pochybení většího měřítka.

Automatizované systémy odměňování jim mohou ušetřit čas a úsilí vynaložené při poskytování benefitů velkému množství zaměstnanců. Podívejte se na Multisport, Cafeterii nebo Benefit plus. Mají u nás čím dál tím větší popularitu.

4. Recepční – 96% šance nahrazení

Automatizované telefonní a plánovací systémy mohou nahradit velkou část práce tradičních recepčních – především v technicky vyspělých společnostech, které nemají interní telefonní systémy nebo v nadnárodních korporacích.

5. Kurýři – 94% šance nahrazení

Kurýři už teď pomalu začínají být nahrazováni drony a roboty, takže je jen otázkou času, kdy tuto oblast ovládne automatizace úplně. Přesto do roku 2024 poptávka po nich stoupne o 5 %, takže se to asi nestane tak rychle, jak bychom se mohli domnívat.

6. Asistenti prodeje a prodavači – 92 % šance nahrazení

Jestli jste v nedávné době navštívili obchodní dům, prodejnu aut nebo nábytku, pravděpodobně vám nikdo neasistoval od začátku nákupu až dokonce. Obchody stále častěji uvolňují zajeté standardy a téměř všude už najdete samoobslužné pokladny. Vědí totiž, že zákazníci si mnohem pravděpodobněji vyhledají nejvhodnější produkt na internetu, než aby se ptali obsluhy.

V budoucnu můžeme očekávat, že budou mít obchody vlastní mobilní aplikace, které vám poradí. Jednou z firem, které už tuto možnost využívají, je společnost LUSH, prodávající čerstvou, ručně vyráběnou kosmetiku. Mezi jeden z nejpopulárnějších LUSH produktů patří koupelové bomby. Díky jejich mobilní aplikaci si po namíření fotoaparátu na jakoukoliv z nich můžete pustit video toho, jak se rozpouští. V aplikaci najdete také název, popis a ingredience koupelových bomb a pěn.

7. Korektoři – 84% šance nahrazení

Programy na opravu gramatiky jsou všudypřítomné. Všichni je používáme na denní bázi. Existuje mnoho programů – některé vám opraví jen pravopis, jiné i gramatiku a stylistiku. Pravdou ale je, že všechny jazykové nuance neodhalí – zatím.

8. Specialisté technické podpory – 65 % šance nahrazení

Tato oblast má do roku 2024 zaznamenat 12% nárůst, ale s přihlédnutím k tomu, kolik je na internetu instrukcí, návodů a tipů, nás nepřekvapuje, že v budoucnosti se budou společnosti spoléhat na boty, aby odpovídali na otázky a požadavky zákazníků.

9. Analytici – 61% šance nahrazení

Marketingová analýza trhu hraje neskutečně důležitou roli ve vývoji produktů a obsahu, ale automatizované programy dokáží potřebné informace sbírat a analyzovat čím dál tím snadněji, rychleji a efektivněji. 

10. Prodejci reklamy – 54% šance nahrazení

Když se reklamy a marketing se přesouvají z tiskovin a televize na web a sociální sítě, zkrátka není potřeba, aby lidé prodávali reklamní plochu. Většina sociálních sítí zjednodušuje proces objednání sponzorovaných příspěvků natolik, že ho můžete uskutečnit několika málo kliky. Díky tomu je celý proces rychlejší a efektivnější, což se odráží i v 3% poklesu, který má do roku 2024 v odvětví nastat.

#prace #trendy #tipy #byznys #podnikani #inspirace

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Je to tak, dneska už musí každý budovat svou firmu s maximálním důrazem na využití technologií a umělé inteligence, jinak bude mít v budoucnu problémy kvůli nižší efektivitě a vyšším nákladům.
    +1