05.10.2018 5 minut čtení

Recenze knihy: Skutečný úspěch

Arianna Huffington je velmi úspěšná žena. Ale aby se dostala až na vrchol, obětovala tomu téměř vše. Když se pak v roce 2007 fyzicky zhroutila, uvědomila si, že život by neměl být jen o honbě za penězi, mocí a slávou. A díky tomu vznikla tato kniha.

Od svého kolapsu se tato řecko-americká podnikatelka stala šiřitelkou osvěty za nový přístup k práci i životu. Podle ní je dnešní společenské tempo dlouhodobě neudržitelné a je potřeba, aby nastala změna. V každém z nás.

Její kniha Skutečný úspěch (v orig. Thrive) má čtenáře přivést na správnou cestu k opravdu spokojenému a smysluplnému životu. Kniha je rozdělena na 4 základní části: Duševní pohoda, moudrost, úžas a dávat.

Duševní pohoda

V první části autorka píše o tom, jak dojít k duševní pohodě, tedy rozpoložení, které je v dnešní době pro mnoho lidí naprosto neznámým stavem. Všudypřítomný stres a shon lidem brání vydechnout a vychutnávat okamžiky života.

V první části se tak pojednává například o meditaci, jakožto velmi účinném léku nejen na stres, ale všechna možná onemocnění dnešní doby. V knize je doloženo několik studií, které meditaci doporučují v boji s depresemi a negativním náladou. Podle další se dá meditací bojovat třeba i proti chřipce či jiným nemocem. Je to univerzální lék bez vedlejších účinků.

Velký důraz autorka klade také na spánek, bez kterého se podle ní nedá fungovat na té nejvyšší možné úrovni. Zmiňuje opět mnohé studie, které sledovaly například profesionální sportovce a dokázaly, že více spánku znamená lepší výkony.

„Lidé si hledají místa v ústraní, útočiště na venkově, na pobřeží, v horách…Člověk nenajde klidnější a mírumilovnější útočiště než ve svém nitru…Uchyluj se na toto místo pravidelně a obnovuj své síly.“ Marcus Aurelius

Moudrost

Druhá část pojednává o přístupu k životu, charakteru a vděčnosti. A také o intuici, ke které se člověk dostane právě díky dodržování pravidel podle první části a bude tedy mít dostatečně klidnou mysl, aby se intuice dostavila.

V této souvislosti zmiňuje například Steva Jobse, který intuici vyzdvihoval nad intelekt a vždy říkal, že intuice měla na jeho práci velký vliv. Francouzský matematik a filozof 17. století Blaise Pascal zase prohlásil, že „všechny potíže lidstva pramení z neschopnosti člověka sedět tiše v prázdné místnosti“. Protože pouze až se lidé naučí sedět tiše v prázdné místnosti, dokáží se naplno spojit se svou vnitřní energií a nekonečnou inteligencí. Ta potom bude spolehlivě fungovat i v kanceláři a ruchu velkoměsta.

„Lidé někdy dopustí, aby je nějaký problém trápil dlouhá léta, místo aby si řekli "no a co“. Je to jedno z mých nejoblíbenějších úsloví." Andy Warhol

Úžas

Kdy naposledy jste se jen tak zastavili a podívali kolem sebe? Kdy naposledy jste si vychutnali jídlo, aniž byste ho při tom fotili nebo měli na stole položené noviny? Schopnost vychutnávat si každý detail života je podle autorky významně chybějící vlastností dnešní společnosti.

Albert Einstein definoval úžas jako předpoklad pro život. Podotkl, že ten, kdo postrádá schopnost žasnout, „koho nic nedojme, kdo nedokáže rozjímat a nepozná to hluboké rozechvění duše v okouzlení, může stejně dobře být mrtvý, protože již zavřel oči před životem“.

Nejdůležitější součástí vychutnávání života pak je podle autorky láska, láska k rodině, komunitě i každému, koho člověk pozná. A aby se všechno to vychutnávání a úžas mohly začít dít, je potřeba odhodit naše elektronické vychytávky a nekontrolovat email každých pět minut. Jedině tak si život dokážeme opět vychutnávat naplno.

„Lidé cestují, aby žasli nad vysokými horami, velikostí oceánů a během hvězd, ale zapomínají se zamyslet sami nad sebou.“ Sv. Augustin

Dávat

Jak také řekl Einstein: „Jenom život, který žijeme pro ostatní, stojí za to.“ Kniha nezapomíná ani na to, že pokud chce člověk žít opravdu naplněný život, měl by se naučit dávat a pomáhat ostatním.

Podle mnoha studií je dokázáno, že lidé, kteří pomáhají, žijí spokojenější a šťastnější život. Například senioři, kteří se zapojují do dobrovolnických aktivit podle všeho nejen že méně trpí depresemi, ale častěji se věnují činnostem rozvíjejícím intelekt, čímž snižují riziko Alzheimerovy choroby.

„Spal jsem a zdálo se mi, že život je radost. Procitl jsem a viděl jsem, že život je služba. Začal jsem jednat a spatřil jsem, že služba je radost.“ Rabíndranáth Thákur

Člověk se samozřejmě při čtení neubrání myšlenkám, že pro člověka s majetkem kolem 50 milionů dolarů je jednoduché o takových věcech mluvit. Ale celkově se dá říct, že kniha vystihuje téma „správného života“ velmi přesně a je využitelná i pro toho, kdo se teprve chystá na cestu k úspěchu.

Hodnocení Warengo: 9/10

Skutečný úspěch: Nová definice podle zakladatelky Huffington Post
Autor: Arianna Huffington
Vydává: Paseka
Čas čtení: 4 hodiny

Pokud vás myšlenky Arianny Huffington zaujaly, můžete ji sledovat například na Twitteru.

Hodnocení: +2
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.