02.09.2021 5 minut čtení

Pět inspirativních filmů podle skutečných událostí, které by měl vidět každý podnikatel

Schází vám elán? Inspirace? Motivace? Chtěli byste se jen zavrtat do postele a pustit si film? Pokud si pustíte jeden z těchto pěti, pravděpodobně z ní potom hned budete chtít vyskočit a jít makat na svém byznysu. Přesvědčte se sami!

Ze všech seriálů a filmů jsou filmy o úspěšných podnikatelích pro vlastníky podniků nejužitečnější. Ne, že by vám předaly nějaké zásadní know-how nebo vás naučily, jak na byznys, ale když si představíte sami sebe v kůži hlavního hrdiny, je to zatraceně dobrý pocit a velká inspirace.

Všechny filmy na našem seznamu jsou podle skutečných událostí, takže se po dokoukání každého z nich nezapomeňte zeptat sami sebe: „Když to dokázal on nebo ona, proč bych nemohl já?“

1. Sociální síť (2010)

Nejlepší filmy o úspěchu vždy obsahují nějakou formu revolty a ani u filmu Sociální síť tomu není jinak. Film popisuje „cestu přes mrtvoly“, kterou šel Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) při vývoji a spuštění sociální sítě, která původně vznikla na koleji na Harvardu, aby se Zuckerberg pomstil své bývalé přítelkyni.

Facebook díky financování investora a přítele Zuckerberga, Eduarda Saverina začne žít vlastním životem. Suverénní Zuckerberg jde za úspěchem Facebooku bezhlavě, aniž by bral ohled na finanční a legální stránku věci nebo na pocity druhých lidí.

Když na palubu nastoupí i legendární internetový podnikatel a zakladatel pirátské sítě Napster Sean Parker, Saverin je ze společnosti vypuzen a Zuckerberg brzy čelí žalobě kvůli vlastnictví a právům na Facebook.

Film je prošpikovaný dramatem a ukazuje, co všechno se může stát, když dostanete nápad, který má celosvětový úspěch. Když si vezmete, jak zásadní je Facebook v současné době pro byznys a marketing, musíte nám dát za pravdu, když říkáme, že by vám film neměl ujít. Tím spíš, jestli máte ambice uspět ve velkém.

2. Jerry Maguire (1996)

Je těžké necítit se při sledování filmu Jerry Maguire inspirovaně. Film vypráví o špičkovém sportovním agentovi (Tom Cruise), který začíná být znechucen svou branží. Když se kvůli svým názorům rozejde s agenturou SMI, má v plánu založit svou vlastní agenturu, která by vše dělala správně. 

Jeho původní plán „přetáhnout s sobě staré klienty“ nevychází a Maguire musí vše vsadit na jednoho koně – průměrného hráče fotbalu Roda Tidwella. Přes mnoho neúspěchů a nástrah nakonec uspěje. Ačkoliv Jerry Maguire je fiktivní postavou, film byl inspirován životem sportovního agenta Leigha Steinberga. Ukazuje nám, že naše morální zásady jsou to poslední, u čeho má smysl dělat kompromisy.

3. Joy (2015)

Joy je další film dokumentující skutečný životní příběh podnikatele – tentokrát jde ale o ženu. Na začátku filmu Mangano (Jennifer Lawrence) bydlí ve zchátralém domě se svými dvěma dětmi, rozvedenými rodiči, prababičkou a bývalým manželem, který tráví dny zpíváním karaoke ve sklepě. 

Její budoucnost nevypadá nijak zářně, dokud jednoho dne nedostane skvělý nápad. Nápad na revoluční úklidovou pomůcku – Zázračný mop. Ačkoliv Mangano řeší mnoho problémů s rodinou a s rozpadajícím se domem, rozhodne se svůj velkolepý plán uskutečnit.

Když Mangano dostane příležitost udělat svému mopu reklamu v televizi, zápal a nadšení z ní přímo vyzařují. Šťastný konec nemá jen film, ale i skutečný příběh podnikatelky. Joy Mangano je multimilionářkou s desítkami patentů na nejrůznější produkty.

Film byste si měli pustit, protože realisticky zobrazuje šílenství, které se děje uvnitř nově vznikajících podniků a náročnost skloubení podnikání a rodiny, se kterým se potýkají snad všichni podnikatelé.

4. Štěstí na dosah (2006)

Tento pravdivý příběh zachycuje život amerického milionáře, podnikatele, motivačního řečníka a investora Chrise Gardnera (Will Smith). Film začíná způsobem, jaký byste asi od filmu o úspěšném podnikateli nečekali. Gardener pracuje jako prodavač a má velký problém s placením účtů, nakonec skončí i se synem na ulici.

Ale k jeho štěstí nedlouho poté dostane příležitost zkusit si v rámci stáže pozici makléře, což následně vede k prosperující kariéře. Ačkoliv jde o extrémní situaci, jednu lekci si z film můžete odnést i vy – nikdy se nevzdávejte a nenechte ostatní, aby rozhodovali za vás.

5. Steve Jobs (2015)

Steva Jobse ani Apple určitě představovat nemusíme. A jestli podnikáte, určitě uvítáte příležitost nahlédnout Jobsovi (Michael Fassbender) do hlavy. Ačkoliv se zápletka soustředí na obrovský úspěch Applu, film ukazuje také Jobsovy přešlapy a chyby. Snímek pro vás bude zajímavý, především pokud sníte o tom stát se leaderem jako byl Jobs.

Hodnocení: +57
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Děkuji moc za tipy, teď přes Vánoce bude konečně trochu času :-)
  +3
 • Je to trochu typově odlišný film, zase však ukazuje na obě dvě strany a výdělek těch, co viděli to, co druzí ne, byl obrovský, stejně tak byly obrovské problémy mnohých, zároveň velké poučení o tom, co všechno se v dnešním světě může stát a že plno věcí ve finančním světě je postavených na hlavu, když to napíšu velmi slušně, tento film bych sem osobně určitě zařadil, jmenuje se              - Sázka na nejistotu -  "vypráví příběh čtyř outsiderů, kteří všechny vlky z Wall Street proměnili v obětní beránky. Tihle čtyři byli jediní, kdo si spočítal, že světová ekonomika nemůže růst do nekonečna. Vsadili na jednu kartu, srazili banky na kolena a krutě se napakovali. V roce 2005 jste mohli v Americe dostat stoprocentní hypotéku na luxusní vilu s dvaceti ložnicemi a bazénem a nikdo se vás neptal, jestli ji dokážete a máte z čeho splácet. Excentrický finančník a fanoušek heavy metalu Michael Burry (Christian Bale) si uvědomil, že podobných riskantních hypoték je takové množství, že se mohou stát časovanou bombou, která dřív nebo později odpálí celou americkou ekonomiku. Vyvinul proto důmyslný finanční nástroj, který mu měl přihrát obrovský balík peněz v případě, že hypoteční bublina praskne, a investoval do něj celé jmění. Sázka na nejistotu se jemu a třem podobným vizionářům vyplatila o tři roky později, kdy milióny Američanů přišly o střechy nad hlavou a o práci a navíc ze svých daní kryly ztráty nenažraných bank."

  Osobně jsem ho nedávno viděl a rozhodně toho času nelituju.

  +2
 • Doplnil by som Kmotra 😀

  0