13.12.2019 3 minuty čtení

Mistři spalovacích motorů z Ferrari chystají "zabijáka Tesly". Času na šetření však máme stále dost

Když se řekne Ferrari, patří tradičně mezi první asociace kromě červené barvy i famózní zvuk některého z mnoha výjimečných spalovacích motorů značky. Jak lákavým se vám však v tomto kontextu zdá sousloví "elektrické Ferrari"?

Pokud byste Ferrari s elektrickým pohonem považovali za hřích za hranicí kacířství, raději se něčeho držte. Značka z italského Maranela totiž potvrdila, že již na svém prvním elektromobilu, který vyrazí proti globální elektrické konkurenci, pracuje.

CEO Ferrari Louis Camilleri tento týden novinářům potvrdil, že jeho společnost aktuálně pracuje na elektrickém voze, který bude konkurentem Tesly i novinky od Porsche jménem Taycan. Zároveň však dodal, že historicky první Ferrari poháněné čistě elektřinou do produkce zamíří nejdříve v roce 2025, což znamená, že si ještě nějaký ten pátek počkáme.

I tak je ale skutečnost, že by značka jako Ferrari, která si svůj současný status vybudovala na supersportech a výjimečných spalovacích motorech, byť jen uvažovala o elektrickém autě, leccos vypovídající. Minimálně to ukazuje, že Muskovi se jeho záměr rozhýbat novou revoluci v automobilovém průmyslu s vysokou pravděpodobností povedl.

Jeho Tesla sice díky své velikosti není (zatím) schopná finančně ohrožovat všechny automobilky, ale očividně tradiční výrobce aut bez ohledu na jejich názory donutila vážně se zamyslet nad svým byznysem. Protože to stále více vypadá tak, že pokud některý velký výrobce nebude v řádu let schopen uspokojit rostoucí zájem o elektromobily, zamíří jeho zákazníci zkrátka ke konkurenci.

První elektrickou vlaštovkou na poli prémiových a luxusních vozů se letos stalo Porsche se svým modelem Taycan. Zajímavý design i technologie baterií již zaujali více než 30,000 řidičů, kteří si historicky první elektrické Porsche objednali. Taycan však bude za Muskovou Teslou Modelem S zaostávat v jednom podstatném aspektu, kterým je dojezd. Novinka od Porsche totiž navzdory líbivému vzhledu zvládne jen 323 kilometrů, což pro Teslu s jejími 560 kilometry nepředstavuje žádnou hrozbu.

Jak na tom bude Ferrari? A proč bude značce vývoj prvního elektrického vozu se vzpínajícím se koněm ve znaku trvat tak dlouho?

Dle agentury Reuters se Camilleri obává, že baterie se ještě technologicky nedostaly na potřebnou úroveň. CEO značky naznačil, že Ferrari má na baterie vyšší nároky než ostatní automobilky, takže bude trvat ještě pár let, než se technologicky dostanou na takovou úroveň, aby si zasloužily své místo uvnitř vozu Ferrari.

Do té doby má automobilka v plánu nadále investovat do hybridních vozů, které kombinují benzínový pohon s elektrickým.

Zajímavé bude rovněž sledovat to, jakou cenovku první elektrické Ferrari obdrží. Tesla Model S je přirozeně výrazně levnější než jakýkoli model Ferrari z aktuální nabídky. Vzhledem k aktuálnímu zaměření značky však lze předpokládat, že se Italové i v segmentu automobilů s elektrickým pohonem zaměří na high-end a mezi jejich hlavního konkurenta bude patřit spíš nová Tesla Roadster se zrychlením 0-100 km/h za 1,9 sekundy a cenou přesahující 4 miliony korun.

Tesla Roadster (2020)... potenciální konkurence Ferrari? Foto: Tesla

Udrží si Ferrari, v nichž technická umělecká díla jménem spalovací motory nahradí hromady baterek, svou výjimečnost, exkluzivitu a především hodnotu? Na odpověď si ještě pár let počkáme. Má to ale jednu výhodu - stále máte dost času, abyste si na první e-Ferrari našetřili.

#aktuality #ferrari #elektromobil #elektrickypohon #konkurence #tesla #models #roadster #porsche #taycan #dojezd 

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • No jde vidět, že tuhle revoluci v automobilovém průmyslu vnímají značky vážně. Už to není jen nějaký Muskův "úlet". Každopádně víc by mě potěšilo, kdyby se tyhle inovace promítly hlavně v dalších sektorech jako je např. lodní doprava nebo letecká doprava, kde uhlíková stopa je opravdu znatelnější než u osobních aut. Naštěstí se tak už začalo dít viz trajekt Ellen nebo letoun Ampaire 337 :)
    +2
  • Design rozhodne :-)
    0