05.10.2018 3 minuty čtení

Nike je znepokojen Ronaldovým obviněním ze znásilnění. Ukončí spolupráci?

Hvězdný fotbalista Cristiano Ronaldo nemá v posledních dnech klidné spaní. Poté, co ho američanka Kathryn Mayonga obvinila ze znásilnění, vyjádřili znepokojení také jeho nejvýznamnější sponzoři jako Nike či EA sports.

Bývalá učitelka Kathryn Mayonga byla podle svých slov znásilněna Ronaldem v roce 2009 v Las Vegas poté, co se seznámili na akci v nočním klubu. Mayonga prý incident ohlásila ihned na policii, ale poté se ozvali Ronaldovi zástupci s nabídkou 375 tisíc dolarů za mlčenlivost a ona přijala.

V poslední době však podle svého právního zástupce získala díky hnutí #MeToo více odvahy a rozhodla se se svou nepříjemnou zkušeností vyjít na světlo. Po dlouho dobu totiž prý trpěla silnými depresemi a dokonce přemýšlela o sebevraždě.

Losangeleská policie hlášení z roku 2009 potvrdila, ale případ se prý nikdy neprojednával, jelikož poškozená nedodala další informace o místě či pachateli činu.

„Po obdržení nových informací v září 2018 se případ znovu otevřel a bude regulérně vyšetřován,“ dodali detektivové.

Samotný fotbalista veškerá obvinění odmítá s tím, že to je pouze snaha se díky němu zviditelnit.

Může přijít o sponzory?

Co však může být pro Ronalda ještě větší komplikací, to je postoj jeho sponzorů. Ti se nepostavili za Ronalda, naopak je případ znepokojil. To se týká jak největšího Ronaldova sponzora Nike, tak například i herního vývojáře EA Sports.

„Jsme případem znepokojeni a budeme ho pozorně sledovat,“ stojí v oficiální zprávě Nike.

„Jelikož chceme, aby se chování námi sponzorovaných sportovců shodovalo s našimi zásadami, celý případ důkladně monitorujeme,“ sdělili k tomu zástupci EA Sports.

Dá se očekávat, že pokud by se případ portugalského reprezentanta vyvíjel nepříznivě a byla případně prokázána jeho vina, sponzoři by k tomu přistupovali podobně jako v případu Tigera Woodse, u kterého se prokázala nevěra. Woods následně přišel o některé z významný sponzorů, mezi všemi třeba právě o Nike.

Prokázání viny v případě Ronalda by však mělo mnohem drtivější dopad. I tak se Ronaldovo klub Juventus Turín se za svého hráče postavil a vyzdvihl jeho profesionální přístup.

Nike se kontroverzí nebojí

Není to však tak, že by se například Nike bránil všem možným kontroverzím. V září letošního roku například postavil kampaň na hráči amerického fotbalu Colinu Kaepernickovi, který pobouřil mnoho lidí a představitelů Spojených států tím, že poklekl během státní hymny, namísto vzpřímeného postoje.

Kaepernick to podle svých slov udělal na protest proti policejní brutalitě, ani to však mnohým nezabránilo považovat ho za zrádce a vyvrhela. Když se pak nad obchodem Nike v San Franciscu objevila velká černobílá reklama s tváří Kaepernicka a textem *„Věřte v něco, i když tomu budete muset všechno obětovat“**, sklidil Nike obrovskou vlnu kritiky.

Jenže jaká nakonec byla reakce trhu? Růst akcií Nike až na rekordní hodnoty. Oděvní společnost si tak ověřila, že určitá kontroverze s politickým a sociálním přesahem nemusí být na škodu. To však jistě nebude případ Ronalda, kde by se v případě prokázání viny jednalo vážný trestný čin s možností vězení.

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Proč teda podepisovala tu dohodu když byla tak psychicky zničená??? Zase jenom zlatokopka, co se chce zviditelnit
    0
    • Je vtipná no :) A teda Ronaldo je sice namachrovanej dost, ale tohle mi k němu fakt nesedí...
      0