11.12.2019 5 minut čtení

Potřebujete peníze na podnikání? A co takhle crowdfunding? Výhody a nevýhody

Crowndfunding je čím dál tím populárnější způsob získávání finančíních prostředků pro podnikání jak u start-upů, tak u zavedených firem. U nás v Česku máme hned několik platforem, které už pomohly stovkám projektů. Je crowdfunding vhodný pro vás?

Vypadá to jednoduše: Zaregistrujete se na kvalitní platformu, vyplníte cílovou částku a puf – vybrali jste dostatek peněz. Takhle to samozřejmě nefunguje. Musíte mít strategii, stejně jako u jakéhokoliv jiného typu marketingu a fundraisingu.

Crowdfunding něco za něco – odměnový princip

Stránky jako český Hithit nebo americký Kickstarter jsou založené na principu dáš-dostaneš. Musíte potenciálním přispěvatelům nabídnout odměny, které je přimějí podpořit váš projekt. Pokud se rozhodnete pro tento typ crowdfundingu, čekají vás následující kroky:

  1. Stanovte si cílovou částku – Kolik peněz opravdu potřebujete? A kolik je reálné, že jich dokážete vybrat? Cílová částka je velmi důležitá, protože když se vám nepodaří jí dosáhnout, všechny peníze budete muset vrátit a máte smůlu. Naopak pokud ji překonáte, není to problém.
  2. Vytvořte si strategii odměn – Ideální jsou samozřejmě odměny, které vás příliš nestojí, ale přesto jsou pro lidi lákavé. Pořádně se nad tím zamyslete, dostaňte se do hlavy vaší cílové skupiny a navrhněte parádní odměny. Přeci jen jsou pro většinu přispěvatelů rozhodující.
  3. Odstartujte kampaň – Marketingovou kampaň odstartujte s předstihem na svých sociálních sítích a dalších platformách, protože na vybrání cílové částky máte zpravidla maximálně dva měsíce. Není tedy ke škodě, když se bude o plánovaném spuštění kampaně vědět předem. Následně ji spolu s lákavým videem umístěte na platformu a sledujte, jak přibývají první peníze.
  4. Šiřte informace o sbírce mezi lidi – Obvolejte známé, sdílejte na Facebooku, Instagramu a Twitteru jak o život a ideálně protlačte zprávu o sbírce i do tisku nebo třeba online magazínu.
  5. Vezměte peníze a připravte se na rozesílání odměn – Pokud kampaň dopadla dobře a vy jste vybrali cílovou částku, dostanete své peníze. Je čas na to, využít je tak, jak jste slíbili. Přispěvatelé čekají na odměny.

 

Výhody – peníze, PR, komunita

Nespornou výhodou crowdfundingu je, že při něm nepodstupujete příliš velké finanční riziko. Na rozdíl od půjčky nebo odprodeje majetkového podílu investorům při crowdfundingu z finančního hediska nemáte (téměř) co ztratit. Díky kampani také získáte okamžitou zpětnou vazbu a zjistíte, jestli jsou na internetu lidé, kteří by váš produkt či službu ocenili.

Další výhodou je, že byste se mohli zviditelnit. Pokud povedete velmi promyšlenou a zajímavou marketingovou kampaň, nebo budete mít zvlášť poutavý projekt, mohla by se z něj stát virální záležitost. Vzpomeňme si například na nedávnou Hithitovou sbírku na dokument Víta Klusáka, V síti. Nejde sice o podnikání, ale příklad nám ukazuje, že díky crowdfundingu se můžete dostat do večerních zpráv i všech tiskovin.

Díky crowdfundingu můžete získat nebo rozšířit svou komunitu podporovatelů. Okolo crowdfundingu se motá komunita lidí, kteří rádi podporují vizionářské projekty a dobré nápady. Z části z nich můžete díky kampani udělat kult svých následovníků. Pozvěte lidi na crowdfundingové platformě, aby sledovali váš Facebook nebo web, kam budete průběžně sdílet novinky. Pocit, že vám pomáhají, v lidech probudí soudržnost a důvěru, kterou je jinak těžké získat.

Nevýhody – také peníze, stres a neuniverzálnost

Jednou neoddiskutovatelnou nevýhodou je tlak, pod který vás crowdfunding dostane. Máte omezený čas na to, abyste peníze vybrali. To je stresující. Když je vyberete, máte omezený čas na odeslání odměn. Písek v přesýpacích hodinách se sype a vy si nesmíte dovolit přešlapy.

A co když nestihnete vybrat cílovou částku? Poté jste promarnili dva měsíce života (nebo i déle). Pokud to s projektem myslíte vážně, pravděpodobně vás to bude také stát peníze. Musíte investovat do videí, fotek, reklamy, přesvědčivého textu a dalších věcí, které vám pomohou získat dostatek přispěvatelů.

Není to zkrátka zadarmo. Kromě investicí do projektu musíte odvést také poplatek platformě. Poplatek, který si stránky účtují, se většinou pohybuje okolo 5 %. To sice není nijak strašné, ale je to podnět ke zvážení.

Poslední nevýhodou je, že crowdfunding se nehodí pro každý byznys. Může vám to vyjít u podnikatelských záměrů orientovaných na zákazníka. Hodinky, karetní hry, oblečení... To by šlo. Pokud si ale chcete založit například cateringovou službu, moc velkou šanci na úspěch nemáte. Crowdfunding obecně funguje u projektů, které přicházejí s „revoluční myšlenkou“. Pokud takovou máte, stojí to za pokus.

#penize #inspirace #crowdfunding #byznys

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.