11.12.2019 9 minut čtení

10 největších strachů a obav, kvůli kterým se lidé bojí doopravdy žít své životy

Každý člověk má ve svém nitru něco, čeho se bojí. Z čeho má obavy, co v něm už při pomyšlení vyvolá úzkost. Jak s něčím takovým bojovat? Bohužel pro ty méně odvážné není jiné cesty, než se svému strachu postavit čelem.

Ať už se váš hlavní strach týká vztahů, kariéry, smrti nebo nepohodlí, jedno mají všechny tyto i další níže zmíněné strachy společné. Pokud se jim odmítnete postavit a raději zůstanete ve své komfortní zóně, budete mít jedinou jistotu - že váš život zůstane malým a váš potenciál s vysokou pravděpodobností nevyužitým.

Psychoterapeutka Amy Morin dokonce snahu udělat vše pro to, abyste nikdy necítili žádnou úzkost, považuje za jednu z častých příčin vzniku deprese. Lidé se v sobě tak moc snaží ignorovat a potlačit své obavy a zůstat v maximálně komfortní pozici, až se to celé jednoho dne obrátí proti nim. Nakonec žijí stereotypní, nudný a bezpečný život, v němž nenaleznete ani špetku rizika a vzrušení, což jsou ingredience, které aspoň tu a tam každý člověk zkrátka potřebuje, aby mohl cítit, že je skutečně naživu.

Následuje 10 nejtypičtějších niterných obav, které lidem brání v rozletu a dosažení svých snů a cílů:

1. Změna

Tento strach se dnes vážně nehodí. Žijeme totiž ve světě, který čelí prakticky konstantním změnám. Ty navíc probíhají rychleji než kdy před tím. I přesto existuje mnoho lidí, kteří se jakékoli změny bojí a snaží se jim dokonce aktivně vzdorovat. Nejraději by, aby vše okolo nich zůstalo už navždy stejné, konstantní a neměnné.

Netřeba dodávat, že pokud rezolutně odmítáte změny, je téměř stoprocentně jasné, že vám v životě uteče celá řada zajímavých příležitostí. Pokud děláte vše pro to, aby žádná změna nenastala, začnete navíc nevyhnutelně sami stagnovat a zaseknete se na místě. Lidstvo se však do své dnešní podoby nevyvinulo proto, že se desetitisíce let snažilo nedělat žádné změny. Právě naopak, naší nejsilnější evoluční zbraní vždy byla a stále je výjimečně dobrá schopnost adaptace na... změny.

2. Samota

Strach z toho, že zůstanete sami, může mít na váš život doslova devastující účinky. Už jen proto, že lidé mající tuto obavu se tak moc bojí žít o samotě, že místo toho raději dobrovolně zůstanou i ve špatném a toxickém vztahu, byť je objektivně mnohem horší než samota. Nebo se naopak stanou tak závislými na sociálních sítích, že paradoxně začnou stále více omezovat osobní setkávání s druhými.

Ano, člověk je tvor společenský a uzavírání se před okolním světem vám nic pozitivního nepřinese. Na druhou stranu jedna ze základních pouček pro úspěch nejen v byznyse, ale i životě říká, že je naprosto klíčové obklopit se těmi správnými lidmi. Takovými, se kterými lze mít zdravé vztahy a zdravé společenské interakce. 

3. Selhání

Jeden z nejčastějších strachů, který v nás bohužel poměrně úspěšně již od útlého věku pěstuje tradiční pojetí školství, jež jakoukoli chybu a přešlap po zásluze trestá. Není proto divu, že si lidé do života velmi často odnášejí identický názor, který už nemůže být víc vzdálen od pravdy - selhání je trapas a kdo selže, je horší než ti, kteří neselžou.

Důsledky obavy ze selhání jsou poměrně jasné a určitě je ve svém okolí nebo i na sobě pravidelně můžete pozorovat. Typickým příznakem je vyhýbání se všemu, kde úspěch není garantován. Následkem tohoto strachu vám přirozeně utečou všechny důležité životní lekce a spolu s nimi i zajímavé příležitosti, které by vás možná bývaly dovedly k úspěchu.

4. Odmítnutí

Mnoho lidí má obavu z poznávání nových lidí nebo vstupování do nových vztahů proto, že existuje riziko, že budou odmítnuti. Dokonce i osoby, které jsou již v manželském sňatku, se někdy bojí své dlouhodobé partnery o něco požádat, protože mají obavu, že uslyší "ne".

Ať už se bojíte zeptat nějaké atraktivní osoby, zda by s vámi nešla na rande, nebo stále nemůžete najít odvahu a říct si svému nadřízenému o zvýšení platu, strach z odmítnutí vždy zaručí, že nakonec uděláte jediné - vůbec nic. Netřeba zmiňovat, že odmítnutí může být nepříjemné a dokonce vás ranit. Zeptejte se ale sami sebe, jestli vás zítra, za týden, za měsíc nebo za rok bude určitě bolet víc než promarněná šance.

5. Nejistota

Lidé se často bojí zkusit něco nového jen proto, že to neznají. A nelze jim to mít tak úplně za zlé. Nemají ostatně žádnou garanci, že pokud se pustí do něčeho nového, stane se jejich život jakkoli lepším.

Ale zůstat stejný je na druhou stranu absolutní garance toho, že se nic nezlepší. Bojíte se přijmout nabídnu do nové práce, nebo se obáváte stěhování do nového města, které vůbec neznáte? Konečné rozhodnutí je na vás, ale měli byste jej učinit na základě racionálních pro a proti, nikoli na základě strachu a obav z nejistoty.

6. Obavy ze špatných událostí

Je nepříjemnou a zároveň nevyhnutelnou skutečností, že v životě se zkrátka špatné věci dějí (a nadále budou dít). Někoho ale strach z toho, co všechno by se teoreticky mohlo stát, zahltí takovým způsobem, že si pak ve skutečnosti vůbec není schopen život užívat

Ani superhrdinové s nadpřirozenými schopnosti nejsou ve filmech a komiksech schopni zabránit všemu špatnému, co se v jejich okolí děje. To ale neznamená, že by vás tento strach měl nějak omezovat a zabránit vám v prožití bohatého a úspěšného života, ve kterém ty dobré věci budou silně převažovat.

7. Zranění

Předpokládám, že když jste byli malí, naučili jste se před tím, než vstoupíte do cesty, rozhlédnout na obě strany, aby se vám nic nestalo. Všichni to umíme a denně děláme. Přesto z nás strach ze zranění (fyzického i psychického) v řadě téměř identických situací může udělat jednoduše řečeno strašpytle. A to i když se obrazně řečeno rozhlédneme na obě strany a vidíme, že nic nejede.

Přílišný strach z nepříjemných pocitů či emočních zranění může rovněž lidi udělat odtažitými a zcela jim znemožnit vytváření hlubších a smysluplnějších vztahů s druhými. Bez emočního rizika se ale nikdy žádné odměny nedočkáte. Ani v práci, a ni v soukromí.

8. Hodnocení druhých

Být oblíbenou osobou je zcela normální touhou každého člověka. Problematickou se tato touha stává až tehdy, když se možného negativního hodnocení ze strany druhých obáváte tolik, že se začnete přetvařovat a hrát si na někoho, kým nejste.

Faktem totiž je, že někteří lidé jsou zkrátka hulváty a budou vás hodnotit negativně, i kdybyste se před nimi stavěli na hlavu, nebo nad ní měli svatozář. Proto dává mnohem větší smysl žít v souladu se svými životními hodnotami a být vždy na prvním místě sám sebou. Nejenže budete v důsledku sebevědomější, ale také mentálně odolnější vůči negativním hodnocením na vaši adresu.

9. Neschopnost

Další dnes populární strach, který pro změnu úspěšně podněcují sociální sítě a falešné identity žijící dokonalé životy, jež si na nich dnes každý druhý z nás buduje. Ve světle těchto imaginárních, vzrušujících a rádoby úspěšných životů není vůbec těžké začít si připadat méněcenným a někým, kdo na něco podobného prostě nemá.

Problémem je, že pokud myšlenku, že jste horší než ostatní, přijmete, automaticky se vám sníží ambice, potenciál i chuť něco se sebou dělat. Proč byste taky cokoli dělali, když jste si zrovna dobrovolně pošlapali sebevědomí i identitu. Opačným extrémem může být také přílišný perfekcionismus a snaha dokázat svému okolí, že se s nimi bez problémů dokážete měřit. Nakonec ale nejvíc záleží na tom, jak vnímáte sami sebe. Pokud nemáte pocit, že si úspěch zasloužíte nebo že na něj máte, přirozeně jej nikdy nedosáhnete.

10. Ztráta svobody

Určité množství tohoto strachu lze považovat za velice zdravé. Problém z něj vzniká až tehdy, kdy si z něj vytvoříte regulérní životní brzdu. Pro mnoho lidí se pak strach ze ztráty svobody stává sebenaplňujícím se proroctvím.

Typickým příkladem je někdo, kdo chce žít svobodný život a odmítá proto práci na plný úvazek s pravidelným příjmem. Tím pádem se ale takový člověk zároveň okrádá o svobodu, která by mohla jednoho dne přijít s případnou finanční stabilitou. Ještě než se začnete přílišně obávat ztráty nějaké své svobody, zvažte proto nejdřív důkladně, čeho se svým strachem zároveň vzdáváte.

#osobnirozvoj #strach #obavy #potencial #prilezitosti #zivot #riziko #vzruseni #deprese #psychoterapie

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Myslím, že je potřeba si všech 10 bodů pravidelně připomínat a podívat se na ně vždy s nadhledem, stejně jako jsou popsané zde.
    +3
  • Také jsem dříve měla spoustu zbytečných obav. I dnes ještě v sobě nějaké mám, ale naštěstí už ne tolik, život mě naučil :-)
    0