04.10.2018 7 minut čtení

10 nejslavnějších investorů, kteří kdy chodili po této planetě. Díl 2.

Stejně jako každé jiné odvětví našeho světa má i finanční sektor své superstar představující příběhy úspěchu, které by chtěl každý začínající investor následovat. Za více než stoletou historii skutečně seriózního investování, určitě najdeme řadu mužů a žen, kterým se podařilo investovat malé objemy peněz, jenž se nakonec nafoukly do astronomických objemů.

Určitě je fajn se dozvědět, jak se naše vzory dostali ze dna až na samotný vrchol. Pokud budeme mluvit o investování, pak by každý rád věděl, jak se dostali největší hráči tam, kde se nacházejí, abychom mohli napodobit jejich strategie a techniky a sami tak vydělali hromady peněz. Bohužel, o úspěchu na úrovni Warrena Buffetta si může drtivá většina z nás nechat jen zdát, nicméně nám to nebrání, abychom se nechali alespoň inspirovat některými špičkovými investory naší historie a současnosti. Zde vám přinášíme druhou pětici z výběru deseti nejlegendárnějších investorů, kteří kdy v investorském světě působili:

 
 
Hui Ka Yan – 59 let, zakladatel Evergrande Real Estate Group – aktiva pod správou: 275 miliard USD

“Měli bychom se zaměřit na investice do mladé generace.“

Přesuneme-li se k modernějším investičním obrům, zastavíme se v Číně, abychom se podívali na jednoho z nejbohatších lidí v celém tomto východoasijském národě. Hui Ka Yan v současné době disponuje majetkem v celkové výši 30 miliard dolarů. Hlavní část jmění získal díky svému podílu ve čínské investiční skupině Evergrande Group. Zde působí na pozici předsedy představenstva a zároveň je i největším akcionářem. Velmi úspěšnou nemovitostní společnost proslavilo více než 500 projektů ve více než 180 čínských městech.

Ještě v roce 2017 se Hui Ka Yan chlubil titulem nejbohatší Číňan. Dnes je v žebříčku na 3. místě.

Čínský investor vytvořil neuvěřitelné zisky v projektech komerčních i nekomerčních nemovitostí. V roce 2016 se zhodnotily akcie jím vedeného fondu o neuvěřitelných 469 procent a ještě v roce 2017 opanoval vedoucí místo žebříčku nejbohatších Číňanů. V současné době se stále ještě nachází na 3. příčce, což rozhodně také není k zahození.

 
 
Benjamin Graham – 1894 – 1976, zakladatel Graham-Newman Partnership, nejvíce známý pro svou akademickou práci

“V krátkodobém horizontu je trh hlasovacím zařízením, ale z dlouhodobého se jedná o přesnou váhu.“

Benjamin Graham, známý jako „otec moderního investování“, byl také mimo jiné mentorem Warrena Buffetta. Rovněž je považován za investora, který zavedl pojem „hodnotové investování“, čímž v podstatě zavádí myšlenku, abychom kupovali pouze ty cenné papíry, které jsou v současné době podhodnocené, čímž maximalizujeme potenciální zisk, když se společnosti stanou plně fungující a ziskové.

Grahamovy uznávané nadčasové investiční texty o analýze bezpečnosti a samotná kniha Inteligentní investor, jsou historicky jedněmi z nejdůležitějších knih, které kdy o světě investic vyšly. Jsou zaměřené nejenom na psychologii investorů, ale i koncentrovanou diverzifikaci, aktivní investování a minimální dluh.

Benjamin Graham zavedl do praxe pojem „hodnotové investování“ a díky své akademické práci získal celou řádu úspěšných následovníků.

Mnozí z následovníků Benjamina Grahama slavili nebo slaví obrovské úspěchy a nejedná se pouze o zmiňovaného Warrena Buffetta. Mezi jeho studenty jsou řazeni i Irving Kahn, Walter J. Schloss nebo William J. Ruane.

 
 
Carl Icahn – 59 let, zakladatel Icahn Enterprises – aktiva pod správou: 33,3 miliardy USD

“Převzetí společnosti je jako válka. Tajemství se skrývá v rezervách. Pokud chcete koupit společnost, musíte mít v záloze dostatek rezerv.“

Carl Icahn si vybudoval reputaci finančního žraloka –** investor, který proniká do správních řad špatně řízených společností** tím, že si koupí dostatek akcií, aby získal hlasovací právo. Úspěšní žraloci pak využívají svých financí k reorganizaci společnosti k vlastnímu prospěchu a snaží se z ní vytvořit profitabilní byznys nebo ji zkrátka nepřátelsky převzít, což se Icahnovi skvěle povedlo například v případě americké letecké společnosti Trans World Airlines v 80. letech minulého století.

Icahn se v loňském žebříčku Forbes 400 umístil se svým majetkem na 26. místě, přičemž je také 5. nejbohatší manažer hedgeových fondů. Krátce také spolupracoval v loňském roce s prezidentem Trumpem na pozici speciální poradce pro regulační reformu finančních trhů. V současné době se hodnota jeho majetku pohybuje v řádech desítek miliard dolarů. Tento legendární finanční žralok za sebou má i působení v obrovských konglomerátech jako jsou Yahoo, Time Warner nebo Blockbuster video.

 
 
Charlie Munger – 94 let, místopředseda představenstva Berkshire Hathaway – aktiva pod správou: 702,1 miliard USD

“Čekání je to, co pomáhá investorům a mnoho lidí prostě nedokáže vyčkávat. Pokud jste nedostali do genetické výbavy gen odloženého uspokojení, musíte se hodně snažit, abyste uspěli.“

Další z velmi úspěšných investorů, jehož mentorem byl otec moderního investovaní – Benjamin Graham. Charlie Munger je dlouholetým souputníkem Warrena Buffetta v předsednictvu správní rady Berkshire Hathaway, které je v současné době 8. největším soukromým zaměstnavatelem ve Spojených státech amerických. Sám Warren Buffett mluví o Mungerovi často jako o svém důležitém partnerovi.

Kromě slávy, kterou získal díky působení ve společnosti Berkshire Hathaway je Charlie Munger známý také jako předseda představenstva Wesco Financial Corporation – velmi diverzifikovaná finanční instituce, kterou vedl v letech 1984 až 2011.

Zaměřuje svou pozornost především na investování do vysoce kvalitních společností, které vyrábějí produkty nebo nabízí služby, jimž osobně věří. Je také velmi oceňován investorskou komunitou za své filantropické úsilí, když věnoval stovky milionů dolarů veřejným i soukromým univerzitám po celých Spojených státech. Obě zmíněné věci má mimo jiné společné právě i s Warrenem Buffettem.

 
 
Geraldine Weissová – 92 let, zakladatelka Investment Quality Trends, známá pro svou akademickou práci

“Není lepší čas pro nákup akcie než okamžik, kdy z nějakého důvodu upadla v nemilost investiční komunity.“

Ačkoliv investorský svět prochází také svými vývojem, tradičně se jedná téměř stoprocentně o pánský klub, není ovšem od věci uvést na konci našeho seznamu také jednu ženu. Geraldine Weissová je známá jako „Queen of Blue-Chip Dividends“. Sama vlastně přišla s geniální investiční strategií. Zatímco Warren Buffett se při výběru akcií zaměřoval celkem na čtyři investorské principy, Weissové stačilo jediné měřítko. Úžasné je, že pokud by její strategii následoval i právě věštec z Omahy, pravděpodobně by zaznamenal ještě vyšší zisky.

Geraldine Weissová je skutečnou investiční legendou a skvělým vzorem pro všechny dámské investory.

Investorka se výhradně zaměřila na dividendový výnos akcií. Jednoduše nakupovala akcie když její dividenda překonala 10 procent její tržní ceny a naopak je prodávala, když se dividenda dostala pod tuto hodnotu. Její počáteční investice byly silně ovlivněny myšlením Benjamina Grahama, ale skutečně úspěšnou se stala až ve chvíli, když přišla s vlastní investiční technikou. Weissová je skutečnou investiční legendou a skvělým vzorem pro všechny dámské investory.

Druhá polovina žebříčku byla přeci jenom trošku více rozmanitější. Nacházeli se v ní „pouze“ 4 Američani a dokonce i jedna žena. Uvidíme, jestli se do budoucna budou umisťovat v podobných žebříčcích i Evropané. Zatím zde pro ně bohužel není místo.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.