Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
09.12.2019 5 minut čtení

Moderní leader v byznysu je kombinací sebejistoty a pokory

Než jako jednu schopnost nebo povahový rys, bychom měli vůdcovství vidět spíše jako kombinaci mnoha kvalit, z nichž každá je jinak důležitá. V článku se dozvíte, jak být v byznysu leaderem ve 21. století.

O vůdcovství v práci a byznysu obecně koluje spousta nepravd. Máme pocit, že jde především o charismatické individualisty, jejichž druhé jméno je ego a kteří přesně vědí, jak se prodat. Proč se ale raději nezeptáme, co konkrétně z někoho udělá vůdčí osobnost?

S vývojem moderní byznysové etikety se každopádně pohled na vůdcovství mění. Dobří šéfové musí umět vybalancovat odvahu a sebejistotu s lidskostí a přístupností. Musí vyzařovat nový druh sebevědomí, který je jen těžko popsatelný.

Jak jednou řekl americký historik a politolog James MacGregor Burns:

„Vůdcovství je jedním z nejpozorovatelnějších a zároveň nejméně pochopených fenoménů na planetě.“

Takže co to vlastně to vůdcovství, nebo jak by řekli mileniálové – leadership, je? A jak se z vás může stát leader?

Co dělá leadera? 

Jak už jsme nastínili v úvodu, leadership je kombinací kvalit. Tyto kvality samy o sobě z vás vůdce neudělají, pokud jich ale máte dostatek, máte minimálně větší šanci, že budete ve vedení lidí dobří. A co víc, na mnoha z nich se dá pracovat a vylepšit je.

Na úvod si pojďme říct, že dobrý leader má předpoklad stát se dobrým manažerem. To, že jste dobrý manažer, ještě neznamená, že jste i dobrý leader. A pokud jste špatný nebo průměrný manažer, je velmi nepravděpodobné, že se z vás leader někdy stane. Dává to smysl? 

Zkrátka – musíte být kompetentní, rozhodní, být schopni řídit ty, kteří pracují pro vás a zároveň vycházet s těmi, kteří pracují s vámi. Dobrá organizace je slušný základ, ale kromě ní je tu ještě... Všechno ostatní. 

Zase ten networking!

Corinne Mills, zakladatelka koučinkového poradenství Personal Career Management, říká: „Potřebujete emocionální inteligenci a ovládnout umění networkingu. Dobrý leader se vyzná v neformální firemní hierarchii. Kdo tahá za nitky, kdo moc jen předstírá, co lidi motivuje a s kým by měli být zadobře.“ 

Dále dodává: „Dobrý leader by měl by mít síť kontaktů sahající za hranice jeho pracoviště. Díky ní získá nejen mnoho kontaktů, ale i možnost přesvědčit druhé o své vizi. Pokud vaše síť není tak silná, jak byste si přáli, zapracujte na tom. Dobrovolně opouštějte svou komfortní zónu, dělejte věci, díky kterým přijdete do kontaktu s novými lidmi. Choďte na networkingové akce. Požádejte zkušenější kolegy o radu.“

Každopádně vůdcovství není jen o navazování kontaktů s vlivnými lidmi. Je to především o práci s lidmi méně vlivnými. O práci s lidmi, kteří jsou ve firemní hierarchii pod vámi.

Většina lidí chce odvádět dobrou práci

Když vedete tým, chcete mu poskytnout takové nástroje a prostor, aby mohl odvádět co nejlepší práci. Součástí toho je i povzbuzovat ho. Ve studii periodika s názvem Journal of Organizational Behaviour vědci zjistili, že vůdci, kteří své podřízené povzbuzovali, v nich vzbuzovali větší důvěru a měli pozitivnější vliv na výkon, chování a kreativitu jednotlivců i celého kolektivu. 

Leadeři by měli ke svým podřízeným být štědří. Veřejně je chválit, když se jim něco povede. Na zaměstnance to zkrátka dělá dojem. A podle expertů je nejlepší kombinací šéf, který v sobě má pokoru i ambice.

Leader je inspirativní osobnost

Ač jsou pokora a ambice důležité, je tu něco ještě důležitějšího. Schopnost postavit se před publikum a inspirovat ho. Je to podstatné ze dvou důvodů. První je čistě psychologický – když to uděláte, budete na lidi působit jako leader. Druhý je ten, že díky proslovům oslovíte lidi – ať už ze své firmy nebo zvenku, se kterými byste za normálních okolností maximálně prohodili pár vět.

Myslíte si, že schopnost být inspirativní řečník je něco, co je vrozené? V tom případě se mrkněte na článek: Přední světový řečník radí, jak překonat strach z veřejného projevu, možná vás vyvede z omylu.

Otevřená mysl, otevřené dveře

Posledním bodem je, že byste měli být na výši i co se otevřenosti mysli týče. Dlouhodobá vize, strategické cíle a podobné věci by pro vás neměly být jen pěkně znějící „buzzwords“. I pro lidi, kteří pracují pod vámi, je to důležité.

Každý podnikatel by měl mít představu nejen o tom, co se děje v jeho firmě, ale také o tom, co se děje v celém jeho odvětví podnikání a ve společnosti jako takové. Sledujte byznysové trendy, buďte v obrazu. Dobrý leader je ten, kdo má, co říct k tématům současnosti, ať už na meetingu nebo na večírku.

Jde o to, že jako skvělý leader od sebe musíte chtít víc, než jen odvádět dobrou práci. Nechcete na sebe strhávat pozornost, ale možná, že ji zkrátka přitahujete. Postavte se do pozice někoho, koho ostatní chtějí následovat.

#inspirace #trendy #leader #byznys

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím