Tenhle správce databází v roce 2010 odpověděl na jeden tweet a dnes má díky němu jmění 1,6 miliardy dolarů

Ryan Graves před 9 lety pracoval jako správce databází pro General Electric. Nebyla to bůh ví jak vzrušující práce, ale měl díky ní navzdory hypotéční krizi velmi slušný plat. 6. ledna toho roku ale narazil na tweet, který mu měl změnit život.

Onen tweet tehdy zveřejnil jistý Travis Kalanick, spoluzakladatel tehdy úplně nového startupu Uber, který hledal prvního zaměstnance, jež jemu a kamarádovi/druhému spoluzakladateli Garrettu Campovi pomůže přetavit jejich vizi ve skutečnost.

Na rovinu, většina lidí by si v té doby, kdy ekonomika stále pod tíhou finanční krize implodovala, raději ponechala svou jistou práci s jistým hezkým příjmem. Jenže Ryan Graves nebyl většina lidí. A tak se díky své odpovědi na Kalanickův tweet stal 1. března 2010 historicky prvním zaměstnancem společnosti Uber.

"Spamoval jsem tehdy Craiglist, Twitter a další místa, abych našel toho pravého člověka," napsal později Kalanick ve svém blogu o úplných začátcích Uberu. "Nakonec jsem díky tomu dostal tu nejúžasnější odpověď, jakou jsem do té doby viděl." Graves na Kalanickovu žádost o "tip" na někoho vhodného odpověděl jen "mám jeden tip, napište mně :) graves.ryan[at]gmail.com." A bylo to.

Co dokáže jeden tweet

Dnes je Uber i přes pár škobrtnutí úspěšnou globální společností, jejíž valuace dosahuje téměř 50 miliard dolarů. Přepravní společnost letos 9. května vstoupila na burzu, což z Gravese náhle udělalo velmi bohatého muže. Za svou roli při rozjezdu společnosti totiž vlastnil 3,4 % Uberu, a tak se během jediného dne vyšvihl mezi dolarové miliardáře. Forbes, který jeho jmění odhaduje na 1,6 miliardy dolarů, píše, že Graves aktuálně drží asi 2 % akcií Uberu.

Kalanick si zpětně Gravesovo nasazení v době, kdy byl Uber ještě v plenkách, velmi pochvaloval. Sotva byl přijat, pustil se prý naplno do práce a podílel se na tvorbě produktu, byznys modelu, aplikace a všech ostatních základních pilířů, na nichž později Uber začal růst k výšinám. Dle Kalanicka Graves velmi rychle pochytil kulturu startupů a dával do růstu společnosti i jejího týmu vše.

Během své doby u Uberu byl Graves úplně prvním CEO firmy (jeden rok) a posléze téměř sedm let působil jako senior vice president of global operations. Avšak stejně jako v případě jeho nadřízeného a mentora Kalanicka se ani Gravesův pobyt u společnosti neobešel bez kontroverzí. Dva měsíce poté, co byl představenstvem Travis Kalanick donucen k rezignaci, oznámil svůj odchod z funkce také Graves, zatímco media propírala odhalenou firemní kulturu Uberu, jež zahrnovala sexuální obtěžování a diskriminaci.

Ryan Graves (vpravo) a současný CEO Uberu Dara Khosrowshahi během letošního IPO společnosti. Foto: AP/Richard Drew

"Měli jsme víc času věnovat sebereflexi z našich chyb a společně se pokusit učinit změny," napsal Graves zaměstnancům Uberu při svém odchodu. "Neustále jsme před sebou měli další cíl, další metu, další byznys nebo další město, kam jsme chtěli expandovat. Už Konfucius řekl, že reflexe je tou nejvznešenější metodou, jak se naučit moudrosti, a nám se naštěstí nyní podařilo reflexi i introspekci najít a využit ji pro náš další rozvoj a růst."

Graves už sice v Uberu nepracuje, ale stále je členem představenstva. Dnes žije se svou rodinou na Havaji a řídí investiční firmu Saltwater, kterou založil.

Možná že vám příběh o jednom Gravesově tweetu, který mu přihrál pracovní příležitost, jež z něj o 9 let později udělala miliardáře, připadá tak trochu jako pohádka. Ve světě startupů však nejde o ojedinělý případ. Zakladatel startupu The Zebra, který se zabývá pojištěním aut, Adam Lyons ve 25 letech zkusil tipnout, jakou má asi mailovou adresu Mark Cuban a poslal mu zprávu, načež od miliardáře získal pro svou firmu investici. Vždycky je potřeba jít tomu štěstíčku trochu naproti ;-).

#osobnirozvoj #uber #graves #kalanick #tweet

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • A co je ještě zajímavější, tenhle příběh se může opakovat! Do Warengo hledáme nové posily a pokud se podle plánu jednou dostaneme na burzu, ti, co se k nám dnes přidají, se stanou předlohou podobných článků :))

  10
  • Jsem zvědavý na váš vývoj, budu to sledovat. A pokud potom uvidím podobný příběh, můžu aspoň říkat že jsem byl u toho, když to začala slight_smile

   2
  • Moc vám to přeji! Relativně už dlouho vás sleduji a váš vývoj má inovativně rychlí postup. Jen tak dál!!

   1
  • Díky moc! Je to pravda, teď je to opravdu rychlé a pomalu se připravujeme na ještě vyšší rychlostní stupeň :))

   2
  • Jan Do: praythumbsup

   0