09.12.2019 5 minut čtení

Jak se starat o sebe

6 věcí jak se starat o sebe....

6 věcí, o které byste se měli přestat starat pro své vlastní dobro

Pro většinu lidí péče o sebe sama znamená vanu s bublinkami, dobrou knihu, program, vycházku či zdřímnutí.

Bolí vás tělo, jste příliš unaveni a váš mozek ve snaze vzpomenout si na všechno, co potřebujete udělat, se mění v kaši. Bez ohledu na to, co se děje, trpíte syndromem vyhoření a potřebujete přestávku.

Nicméně to je tak akorát všechno, co umí bublinková koupel poskytnout.

Některé tlaky však neplynou z náročného dne či různých úkolů. Pramení z očekávání a pravidel, která si vytváříme sami.

Udržujeme se na jisté hladině dokonalosti a výkonu, domnívajíce se, že nám to poskytne pocit naplnění, ale místo toho nás to stahuje dolů kvůli pocitům úzkosti, zoufalství a vyhoření.

Je načase se toho zbavit. Nejlepší způsob, jak se postarat o sebe sama, je totiž méně se starat.

6 věcí, o které se potřebujeme přestat starat

1. Co si o vás myslí druzí

Neustálá snaha vyhovět jiným, abyste si získali jejich přízeň, je vyčerpávající. Náklonnost není něco, co si musíte zasloužit. Chvála vás nezbaví nejistot.

Ať děláte cokoli, nelze dosáhnout, aby vás měli rádi všichni.

Pod kontrolou však můžete mít to, jak máte rádi sebe sama, a to je důležitější, než souhlas někoho zvenčí.

2. Srovnávaní s ostatními

Lidé často hledí na jiné, aby soudili, zda jsou nebo nejsou dosti dobří. Nepadněte do této pasti. Veškeré srovnávaní výkonů přenáší pozornost z vašich předností na vaše chyby. A to je rychlá cesta k nešťastnému životu.

Vždy bude existovat někdo, kdo bude v něčem „lepší“. „Lepší“ je v uvozovkách proto, že je to subjektivní.

Jste jedinečná osobnost a nikdo neumí dělat vaši práci, vychovávat vaše děti, vyprávět váš příběh, dělat vaše umění nebo žít váš život tak dobře jako vy sami.

Přestaňte tedy sledovat na Facebooku či Instagramu nějaké oblíbené celebrity a raději se podívejte do zrcadla.

3. Společenská očekávání

Vypadá to tak, jako by nám společnost diktovala, co bychom měli mít na sobě, jakým autem bychom měli jezdit a jak se správně prezentovat na sociálních sítích.

Jít po této vyšlapané cestě je stresující, když vám nepřináší žádné uspokojení.

Je načase zamyslet se nad tím, co skutečně chcete. Rozhodujte se na základě svých potřeb a tužeb, nikoli toho, co dělají všichni ostatní.

4. Být dokonalý

Dělat dojem na jiné je přirozené. Musí si myslet, že máte bezchybné zaměstnání, dokonalé děti, dokonalý domov, bezchybný šatník a skvělý život.

Pravda je však taková: Nikdo není dokonalý, dokonce ani ta modelka se svou vilou na Instagramu, hezkým manželem, rozkošnými dětmi a každodenní bezchybnou manikúrou.

Za zavřenými dveřmi se něco odehrává i u ní, a tak se přestaňte snažit napodobovat osobu, která neexistuje. Přehodnoťte své standardy a rozhodněte se, zda jsou nebo nejsou realistické.

5. Očekávání jiných, jak má vypadat váš život

Lidé vám rádi říkají, co máte dělat, jak byste měli pracovat, řídit auto, vychovávat své děti a kde byste měli žít.

Jejich rady většinou pramení z dobrých úmyslů, snaha vyhovět jim však může na vás vyvíjet nežádoucí tlak, a to i proti vaší vůli.

Jen vy znáte všechny své potřeby, touhy a cíle a jste schopni rozhodovat se sami. Nepoddávejte se očekáváním toho, co od vás chtějí jiní, jen abyste jim udělali radost. Později si k nim můžete vytvořit odpor.

Toto je váš život a pouze vy sami jste za něj zodpovědní. Tak se podle toho rozhodujte.

6. Všechno, co nemáte pod kontrolou

Toto je snad to nejdůležitější, o co byste se měli přestat starat.

Možná jste přesvědčeni, že byste dokázali zabránit tomu, aby se děly špatné věci, když převezmete kontrolu nad danou situací. To však obvykle nemůžete.

Můžete se snažit přesvědčovat lidi, aby se změnili, řídit ostatní a trhat si vlasy, to všechno je však zbytečné plýtvání času a energie.

Můžete pomáhat jiným, ale neberte na sebe jejich problémy. Než zakročíte, upřímně se zamyslete nad tím, zda jim dokážete pomoci. Zvažte, před jakým strachem se skrýváte, kdy přebíráte kontrolu a naučte se s tím žít.

Svět a lidé v něm se o sebe postarají i samy; nepotřebují vaše zasahování.

Starat se o sebe tím, že se přestanete starat

Za své štěstí jste zodpovědní jen vy sami. Dělejte to nejlepší, co umíte a co můžete dělat. Respektujte jiné a stejný respekt dopřejte sobě.

Nemáte čas ani sílu trápit se nad nepodstatnými věcmi, které komplikují vaše cíle. Za několik let na nich přesto nebude záležet. Tak se na to vykašlete. I bez toho máte toho dost.

Tento druh péče o sebe je mentální, což znamená, že je těžší než napustit si vanu, nebo si dopřát manikúru, ale stojí to za to.

Přestaňte zaměřovat svou pozornost na to, co je venku, a začněte zaměřovat svou pozornost na to, co je uvnitř. Zbavte se všech omezení, která před vás kladou jiní a vy sami.

Přestaňte se starat a začněte konečně žít

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.