04.10.2018 4 minuty čtení

Bitcoin je stále na svém začátku: Nákupem 0,28 BTC si zajistíte budoucí postavení mezi elitou

Bývalý produktový ředitel Googlu, Steve Lee, prohlásil, že díky konečné nabídce Bitcoinů, bude moci pouze procento světové populace vlastnit alespoň 0,28 BTC. *“Pokud vlastníte alespoň 0,28 Bitcoinu a budete ho držet, můžete si být jistí, že ne více než procento současné světové populace může někdy vlastnit více Bitcoinu než vy. Dnešní skromná investice ve výši necelých dvou tisíc dolarů zajistí, že budete mezi procentem vyvolených v budoucím bitcoinovém světě,“* vysvětluje Lee.

Během několika příštích let se nedostatek Bitcoinu zvýší, jak budou další investoři a instituce nadále shromažďovat kryptoměny. Tím pádem bude nadále klesat počet jedinců, kteří budou moci někdy vlastnit celý Bitcoin.

Nabídka Bitcoinů není ani 21 milionů mincí

Není žádnou novinkou, že konečný počet Bitcoinů je stanoven na 21 milionů, což je pevně zakódované omezení v jeho protokolu. Fixní konečné množství dominantní kryptoměny nemůže být nijak změněno.

Koncem roku 2017 společnost Chainalysis, což je forenzní blockchainová společnost, která monitoruje a vyšetřuje kryptoměnové transakce, ukázala ve svém výzkumném dokumentu, že 4 až 6 milionů Bitcoinů už je trvalo ztraceno v jeho blockchainu. Jedná se o důsledek krádeží, ztrát peněženek nebo privátních klíčů a v neposlední řadě se také velké množství mincí nachází v nečinné peněžence tvůrce Bitcoinu, Satoshi Nakamota, jehož peněženka, jak řekli odborníci, již také není přístupná.

Kimberly Grauer, senior ekonomka v Chainalysis, v té době uvedla, že ztráta v nabídce BTC není zohledněna v tržní kapitalizaci trhu. To znamená, že by mohla být reálná cena nejstarší kryptoměny vyšší, vezmeme-li v úvahu, že 4 až 6 milionů Bitcoinů je ztraceno.

Reálná cena Bitcoinu by mohla být vyšší, vezmeme-li v úvahu, že 4 až 6 milionů mincí je nenávratně ztraceno.

“Jde o velmi složitou otázku. Na jedné straně výpočty tržní kapitalizace nezohledňují ztracené mince, na straně druhé se jedná o vysoce spekulativní oblast. Výpočty se zohledněním snížené nabídky a jejich zanesení do ekonomických modelů, by však měly ovlivnit jeho konečnou cenu směrem vzhůru,“ řekla Grauer.

Hodnota 0,28 BTC, kterou představil Steve Lee, je založena na předpokladu, že konečná nabídka Bitcoinů činí 21 milionů. Pokud vydělíme konečný počet Bitcoinů cifrou 0,28 dospějeme k číslu 75 milionů, což představuje skutečně procento současné světové populace. Pokud je však výzkum Chainalysis přesný a 4 až 6 milionů Bitcoinů je skutečně ztraceno v jeho blockchainu, pak dospějeme k závěru, že se bude konečná nabídka Bitcoinů pohybovat v rozmezí od 15 do 17 milionů.

V tomto případě bychom pak hovořili o 0,2 až 0,226 BTC. Rovněž z této situace vyplývá, že maximálně 0,2 procenta světové populace by mohlo vlastnit celý Bitcoin. Výpočty Steva Lee jsou ovšem zjednodušeny na situaci, kdy by každý jedinec vlastnil stejné množství Bitcoinu, čehož se v reálném světě nedočkáme. Takže nakonec bude zmiňované množství 0,28 respektive 0,2 BTC vlastnit ještě menší část populace. Je tedy skutečně čas investovat své volné finanční prostředky do Bitcoinu a zajistit si své postavení mezi „elitou“?

V současné době už nedosahuje konečný počet Bitcoinů ani počtu uživatelů nejznámější světové kryptoměnové burzy CoinBase.

 
 

Je Bitcoin nedoceněný?

Celý výpočet není příliš složitý a vychází z průměrných hodnot. Nejde však až tolik o samotný výpočet, jako spíš o otázku, zda není Bitcoin nedoceněný.

S přihlédnutím k omezené nabídce Bitcoinu a zvyšující se hodnotě kryptoměny v následujících letech, se očekává, že Bitcoin bude dosažitelný pro stále menší část populace. Jeho vzácnost bude stoupat. Můžeme se tak opravdu dočkat situace, kdy se bude Bitcoin využívat na úkor zlata jako uchovatel hodnoty? To nám napoví následující léta. Pokud se však vývojářům podaří vyřešit některé nedostatky v jeho technologii, jako je například nízká rychlost transakcí a vysoké transakční náklady, získá i silné praktické využití.

Pokud se vývojářům podaří vyřešit některé nedostatky v technologii Bitcoinu, získá i silné praktické využití.

Skutečnost, že se může jakýkoliv investor globálního trhu stát zástupcem vybraného procenta světové populace s investicí ve výši necelých dvou tisíc dolarů ukazuje, že trh s kryptoměnami, je stále ve své rané fázi. Pokud tak jde o jeho adopci, rozvoj trhu, infrastruktury a regulaci sektoru můžeme ve střednědobém a dlouhodobém horizontu očekávat výrazný růst.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.