26.07.2018 4 minuty čtení

Víte, jak Nasdaq vydělává peníze?

Nasdaq propojuje investory a tradery, kterým pomáhá vydělávat peníze, se společnostmi, kterým naopak pomáhá získat na burzovním trhu finance na rozvoj podnikání. Průkopník elektronického burzovního trhu v současnosti spravuje 90 různých trhů a burz v 50 zemích světa.

Deset procent světových burzovních transakcí se odehrává v systémech Nasdaq, jenž zároveň vytváří domov pro více než 4 tisíce kótovaných společností s tržní kapitalizací přes 14 bilionů (14 000 000 0­00 000) dolarů a více než 10 tisíc korporátních klientů.

Nasdaq pomohl společnostem jako Apple, Microsoft nebo Intel, stát se tím, čím jsou dnes. Tito technologičtí giganti využili první elektronický systém v počátcích svého fungování, aby rychle získaly kapitál potřebný k růstu a v dnešní době již byly miliardovými podniky.

V druhém čtvrtletí letošního roku Nasdaq ve své zprávě přiznal tržby ve výši 615 milionů dolarů, což představuje meziroční nárůst o 3 procenta. Čistý zisk byl potom vyčíslen na 162 milionů dolarů. Odkud však pocházejí všechny tyto peníze? Stručně řečeno Nasdaq účtuje každé společnosti, která má své akcie na platformě, poplatky za transakce a související služby jako je nabídka tržních dat.

Burzovní systém spravuje, provozuje a nabízí různé produkty a služby prostřednictvím čtyř různých obchodních segmentů. Pojďme se na ně podívat blíže.

#1 Tržní služby

V tomto segmentu se účtují poplatky za transakce obchodované hotovostním kapitálem, derivátové transakce, obchodování s měnami a komoditami, clearingové služby a makléřské služby spojené se správou cenných papírů. Kromě toho je také podporované obchodování s fondy obchodovanými na burze (ETF). Ve vybraných zemích pak nabízí také služby pro zprostředkování, zúčtování, vypořádání případně i depozitáře cenných papírů.

Všechny tyto služby jsou zajišťovány transakční platformou společnosti Nasdaq, která je srdcem její technologie. Platforma umožňuje různým účastníkům trhu požadovaný přístup k objednávkám, zpracování kotací anebo provádění reportování podle potřeby. Za všechny tyto služby si Nasdaq samozřejmě účtuje poplatek.

Ve 2. čtvrtletí roku 2018 činily tržby z oblasti zmíněných služeb 237 milionů dolarů, došlo tak k meziročnímu nárůstu o 7 procent.

#2 Kótovací služba

Nasdaq nabízí i řešení pro společnosti, které potřebují získat potřebný kapitál. Účtuje si poplatek za Listing stejně jako za nadcházející IPO, případně přechod společnosti z jiných burz na Nasdaq.

S 89 novými listingy za poslední sledované období vykazoval tento segment tržby 72 milionů dolarů čili 12 procent z celkových tržeb.

#3 Informační služba

Tento segment obsahuje produkty pro poskytování dat a indexového licencování. Datové produkty a služby zahrnují šíření vlastních dat a dat třetích stran, což jsou v podstatě informace spojené s obchodováním – nejčerstvější ceny a množství jednotlivých akcií, které mohou být koupeny nebo prodány. Každý z účastníků trhu potřebuje tržní informace pro své výzkumné, obchodní a investiční aktivity.

Pokud se chce akciová společnost stát součástí například populárního indexu Nasdaq-100, tak za indexové licencování společností opět Nasdaq účtuje poplatek. V současnosti je k dispozici více než 39 tisíc indexů, které jsou ovládány prostřednictvím Nasdaq Global Index Family.

V neposlední řadě pak poskytuje vlastní kalkulace pro klienty na jejich vybraném souboru cenných papírů. Tržby za informační služby dosáhly v druhém čtvrtletí 175 milionů dolarů.

#4 Zprostředkovatelská činnost

Tento segment řeší požadavky více než 10 tisíc firemních klientů rozdělených na podnikovou a tržní skupinu.

Podnikové řešení zahrnuje služby pro vztahy s investory (obsah, analytika, poradenství a komunikační nástroje), public relations (řízení vztahů s veřejností prostřednictvím cíleného kontaktování, tiskových zpráv, sociálních médií a webcastů) a správy (služba pro efektivní komunikaci a spolupráci mezi jednotlivými podílníky).

Tržní řešení pak pokrývá diverzifikovanou zákaznickou základnu Nasdaqu: globální burzy, clearingové společnosti, depozitáře cenných papírů, regulátory trhu, banky, makléřské firmy a korporátní společnosti. Pro obchodování, zúčtování, vypořádání, dohled a šíření informací je k dispozici široká škála řešení.

Výnosy v této oblasti dosáhly ve druhém čtvrtletí 125 milionů dolarů.

Závěr

Nasdaqu se podařilo diverzifikovat svou nabídku tak, aby udržel krok s vývojem na trhu. Zdroji příjmů mu pak jsou transakční poplatky a licenční poplatky, výnosy z datových produktů, jakož i technologické produkty a služby. Prostřednictvím vyvážené kombinace přirozeného růstu, akvizic a fúzí si udržuje postavení jedné z největších světových burz.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.