09.12.2019 4 minuty čtení

Zabijte konečně to své "až"! Opravdoví vítězové začnou ještě před tím, než se cítí připraveně

Stalo se vám někdy, že jste tak dlouho odkládali nějaký projekt, až jste najednou zjistili, že je pozdě? Těm nejúspěšnějším se to nestává, protože znají přínos bezodkladných začátků. A vy byste měli také.

Víte, kolik je na světě skvělých firem a nápadů, které doposud nevznikly jen proto, že se jejich potenciální tvůrci necítí být připraveni?

Syndrom neustálého odkládání trápí mnoho věčně (ne)začínajících podnikatelů. Dokola a dokola si pokládají otázku, zda jsou dostatečně připraveni. Zda mají všechno to, co si podnikání žádá. Zda mají dostatek vzdělání. Zda mají dostatek peněz. Zda mají dostatek kontaktů. Zda mají dostatek času.

Jenže víte co? Je to všechno jen převlečený strach. Strach z neúspěchu. Z ostudy. Ze zklamání. Ze ztráty přátel. Ano, ten irelevantní strach z věcí, které se často nikdy nestanou.

Vítězové na to mají jiný pohled. Vidí příležitost. Příležitost posunout se v životě. Příležitost něco dokázat. Příležitost se něco naučit. Vidí příležitost dát svém budoucímu já radost ze života a nedopustit, aby někdy litovalo. Vítězové prostě bez jakéhokoli odkladu začnou naplňovat svou vizi, protože věří své mysli, která si vždy najde cestu k cíli.

„Podnikatel je ten, kdo skočí ze skály a za letu začne sestavovat letadlo.“

Reid Hoffman

Vítězové nečekají

Bill Gates s Paulem Allenem prodali první verzi programovacího jazyka Basic ještě předtím, než jí vůbec měli hotovou. Co hotovou, než na ní vůbec začali pracovat! Jednoduše se před nimi objevila příležitost a oni byli rozhodnutí, že ji využijí. Díky tomu se také zrodil příběh o nadlidském výkonu Billa Gatese, který se dokázal celých osm týdnů maximálně soustředit na svou práci a jediným vyrušením byla pizza z kantýny a dvouhodinový spánek s hlavou na klávesnici. To byla Gatesova cesta k vítězství.

Elon Musk se pustil do projektu SpaceX, aniž by měl jakékoli adekvátní vzdělání či pracovní zkušenosti. Prostě si jen vysnil, že dostane člověka na Mars. Po prodeji PayPal měl dost peněz na to, aby si udělal dlouhé několikaleté volno a během té doby třeba vystudoval nějakou vhodnou univerzitu, nebo si našel práci v NASA. On však nechtěl na nic z toho čekat. Měl vizi a chtěl okamžitě pracovat na jejím naplnění. Přečetl všechny možné knihy o konstrukci raket, prozkoumal nabídku trhu a pustil se do práce.

Ani takový Richard Branson se nedá považovat za někoho, kdo by v byznysu čekal, až bude připravený. Vždyť i samotná jeho firma nese název Virgin (česky „panna“), což mělo odkazovat na to, že Branson a jeho parťáci jsou v byznysu úplnými nováčky. Dnes jsou v jeho podnikatelském portfoliu stovky firem z desítek různých oborů. Je snad v silách člověka vyznat se dokonale ve všech? Samozřejmě, že nikoli. Richard Branson se prostě jen chopí příležitost, najde ty správné lidi a tvrdě pracuje, aby se dostavil úspěch.

A na co čekáte vy?

Až dostudujete? Až si na to vyděláte dostatek peněz? Až nebudete bydlet s rodiči? Až s vámi nebudou bydlet děti? Až bude lepší počasí, ekonomika, politika, kultura? Až, až, až?

Neustálé odkládání vlastních snů a plánů je pošetilé. Máte jen jeden život a ten se každým dnem krátí. Jakmile si jednou na odkládání zvyknete, zůstane vám to, a už nikdy nezískáte to, po čem jste tolik toužili.

Jediný správný čas je TEĎ. Teď máte tu nejlepší startovní pozici, protože máte vše, co potřebujete – svou mysl. Dokud dokážete ovládat svou mysl, můžete se pustit do čehokoli bez peněz, bez vzdělání, bez přípravy. Pokud mysl naplníte stoprocentně svou vizí, najde si cestu, jak se dostat k cíli.

#osobnirozvoj #inspirace #motivace

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Maximální souhlas. Jako bič na sebe používám ukecanost. Tak dlouho vyprávím o svých plánech okolí, až je mi trapné jim poté odpovídat, že jsem ještě nezačala. A nakonec to prostě udělám.
    +1
  • Perfektní čtení. Já se tenhle princip naučil ve sportu. Kdybych čekal, až budu na půlmaraton dokonale připraven, tak bych ho neběžel nikdy, protože mě nestačí, že ho uběhnu. Já chci vyhrát. A tak jsem se prostě přihlásil. Nevyhrál jsem, pochopitelně, ale zaběhl jsem velmi uspokojivý výsledek. Od té doby už žádné odkládání.
    0