Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
08.12.2019 4 minuty čtení

3 lekce od evropských podnikatelů, kteří uspěli v USA

Amerika, země možností, byla vždy magnetem pro podnikatele z celého světa. Ambiciózní zakladatelé start-upů nejednou obětují spánek a odpočinek, aby si tady splnili svůj sen. Jak těžké je pro cizince uspět za velkou louží?

Sergey Brin (Google) a Elon Musk (Tesla) bývají uváděni jako klasický příklad přistěhovalců, kteří si splnili svůj americký sen. A sociální sítě plné fotografií bouřlivých večírků v Silicon Valley jen umocňují příliv zakladatelů start-upů do USA. Více než 40 % firem ze žebříčku Fortune 500, který mapuje největší americké firmy, bylo založeno imigranty. Jak to dělají, že jsou schopni překonat přísnou imigrační politiku, jazykovou bariéru a další překážky?

1. Vytváření nové sítě kontaktů je těžké

Pravdou je, že na druhé straně Atlantiku hodně start-upů skončí neúspěchem. Jedním z hlavních důvodů je, že jejich zakladatelé, kteří se do Ameriky čerstvě přistěhovali, nemají silnou síť kontaktů. Všichni totiž víme, jak esenciální je networking pro podnikání dneška.

„Získávání investorů nebo sponzorů i nacházení prvních zákazníků záleží z velké části na tom, kolik lidí a na jakých místech znáte,“ říká mladý podnikatel Kaspar Tiri z Estonska, spoluzakladatel firmy Wolf3D, která vytváří personalisované avatary ve virtuálním světě. Tiri se dokonce objevil v žebříčku magazínu Forbes 30 pod 30.

„Když jste v zemi úplně noví, to vám omezí počet známých a začít je kvůli tomu mnohem těžší,“ dodává Tiri.

Snad i proto se startovní čárou pro mnoho podnikajících cizinců často stává ukončení studia na střední nebo vysoké škole v Americe.

Carlos Reines, spoluzakladatel RubiconMD, firmy, která se zabývá zprostředkováním zdravotnické podpory na dálku, řekl, že si vybudoval síť kontaktů díky studiu Harvardské university. Právě tam se Reines, původem ze Španělska, seznámil s tím, jak to v americkém byznysu chodí a také se spoluzakladatelem své firmy.

2. Každý byznys je založený na lidech – musíte jim porozumět

Podle Stas Tushinskeho, zakladatele technolologické společnosti Instreamatic.AI, potřebujete k tomu, abyste získali kapitál na svůj projekt, znát kulturu dané zamě. Jeho firma mimochodem nedávno podepsala smlouvu na testování interaktivních audio reklam se značkou šperků Pandora.

„Nejprve musíte prolomit kód dané kultury. A ten se odvíjí od toho, kde právě teď jste. Například v New Yorku se klade důraz na status a sílu více než v Silicon Valley.“

Podnikatelé ze zahraničí také často bojují s nuancemi v používání jazyka. 

„Abyste dokázali uzavřít úspěšný obchod, potřebujete přesvědčovací dovednosti a lákavou vizi.“

Mnoho lidí, kteří byli vychováváni v jiných zemích, zkrátka nemá potřebné storytellingové dovednosti, aby dokázali přesvědčivě zaujmout investory tak jako jejich američtí konkurenti. A občas jsou příliš skromní na to, aby vyprávěli svůj příběh. Raději zůstávají při zemi a mávají grafy a čísly. Pravdou ale je, že investoři v USA mají tendenci fandit velmi optimistickým a ambiciózním podnikatelům.

3. Čelte výzvám s optimismem

Ač cizincům v Americe často chybí již zmíněný storytelling a síť kontaktů, to, co mají společné úspěšní zakladatelé start-upů, je optimismus a pozitivní přístup.

„Potřebujete extra dávku flexibility a ochoty adaptovat se nové kultuře a způsobu, jakým se tu věci dělají,“ říká Reines. „A velmi důležité je nikdy se nevymlouvat na to, že něco nejde, prostě protože jste cizinec.“

Sám Reines tráví více času přemýšlením nad budoucností a analyzováním nových možností než stěžováním si na nelibé zážitky z minulosti.

Další vlastnost, která tyto úspěšné podnikatele typicky spojuje, je nestěžování si. Nenadávají na americkou politiku nebo problémovou imigraci. Namísto toho to vidí tak, že jsou ve správný čas na správném místě.

Tushinsky je jedním z cizinců v Americe, kteří věří, že USA je stále místem, kde jsou vizionářům z jiných zemí nejotevřenější.

„Jen v Americe se můžete stát místním v průběhu života bez ohledu na to, jestli máte přízvuk, nebo ne. To dělá Silicon Valley tak efektivní ve srovnání s podobnými místy v jiných zemích.“

Firmy, které zakládají imigranti v Americe, jsou skutečným důkazem, že diverzita funguje. Například RubiconMD zaměstnává lidi z různých prostředí a zemí původu, včetně Ghany, Nigérie, Španělska, Kanady, Indie, Číny a Německa.

V globálním měřítku jsou unikátní myšlenky a vize, které dokáží překročit hranice, klíčem k úspěšnému založení start-upu v cizině. Podnikatelé cizinci se nebojí být jiní. To je asi jejich nejdůležitější konkurenční výhodou.

#inspirace #uspech #podnikani #byznys

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím