08.12.2019 4 minuty čtení

„Nejtěžší rozhodnutí“, které nakonec pomohlo vybudovat start-up v hodnotě 9 miliard dolarů

Když jihokorejskému podnikateli Bom Kimovi radili, že by měl svou firmu uvést na veřejný akciový trh, možná že mu to lichotilo, ale rozhodně to pro něj nebylo automatické ano. Přečtěte si, jak se rozhodl a co to pro jeho firmu znamenalo.

Uvedení firmy na burzu by mohlo Bom Kimovi a jeho obchodním partnerům zajistit větší kapitál a zároveň by bylo potvrzením toho, že se mu roky tvrdé práce vyplatily. On si ale nebyl jistý, jestli je to dobrá volba. Nazývá to dokonce nejtěžším rozhodnutím své kariéry. 

Poté, co se Kim pustil do dlouhého šestiměsíčního přípravného procesu, však nakonec od dohody raději ustoupil. A dodnes na to vzpomíná jako na moment ve svém podnikání, na který je nejvíce hrdý.

Kim je zakladatelem a CEO firmy Coupang

Jeho firma má dnes hodnotu přes 9 miliard dolarů a přezdívá se jí Amazon Jižní Korei. Společnost založil v Soulu v roce 2010. Tenkrát se inspiroval firmou Groupon – průkopníkem hromadného nakupování prostřednictvím slevových portálů, ale od toho se brzy odklonil k podnikání ne stylu internetové aukční síně jako je třeba eBay.

Byl to úspěch. Během tří let platforma překročila prodeje ve výší 1 miliardy dolarů a poprvé začala vydělávat. Takto rapidní růst vedl k tomu, že mu investoři doporučovali uvést firmu na burzu, ale Kim říká, že nemohl setřást zvláštní pocit, že něco nehraje.

„Museli jsme k sobě být upřímní a přiznat si, že jakmile jednou prodáme své akcie, bude mnohem těžší, alespoň v blízké budoucnosti, změnit směr, kterým se ubíráme,“ říká Kim.

„Zeptali jsme se sami sebe: Je platforma, kterou jsme vytvořili, jsou služby a zážitky, které poskytujeme zákazníkům něco převratného? Vytváříme svět, ze kterého zákazníkům padá čelist? A odpověď byla ne,“ svěřuje se.

„Takže jsme z procesu vycouvali doslova týden předtím, než se mělo jít na věc.“

Kim se místo plánovaného vstupu na burzu rozhodl pro něco jiného. Rok transformoval Coupang na e-shopovou platformu, na které probíhá celý nákupní proces od obchodníka až k zákazníkovi tak, aby měl Coupang pod kontrolou cestu zboží od monitoru až ke dveřím.

„Pokud jsme skutečně chtěli poskytnout zákazníkům něco, na čem by záleželo, museli jsme projít obrovskými změnami, museli jsme změnit celou naší technologii, způsob, kterým jsme dělali byznys a byznysovou strategii.“ 

„Myslím, že to bylo mé nejtěžší, ale také nejlepší rozhodnutí,“ dodává ještě Kim.

„Nemůžu vám zaručit, že se na to za šest měsíců nebo šest let budeme dívat podobně jako teď.“

O sedm let později to vypadá, že se rozhodnutí vyplatilo. V roce 2018 do firmy investovala společnost SoftBank 2 miliardy dolarů a díky tomu se hodnota Coupangu vyšplhala na 9 miliard dolarů, což z ní dělá nejhodnotnější jihokorejský start-up.

„Dnes firma vydělala už více než 10 miliard dolarů a každý rok ji čeká růst asi o 60 %. To se nestalo díky něčemu, co jsme udělali letos. Stalo se to díky investicím, které jsme udělali už dávno.“

Navzdory výborným výsledkům firmy Kim říká, že o uvedení firmy na akciový trh nemá ani dnes zájem a v blízké budoucnosti ani mít nebude.

„Máme v sobě zakořeněnou snahu zjistit a pochopit, co naši zákazníci skutečně chtějí a jsme ochotni změnit cokoliv, abychom jim to mohli nabídnout. Nemůžu vám zaručit, že se na to za šest měsíců nebo šest let budeme dívat podobně jako teď, ale můžu vám zaručit to, že vždy budeme firmou – technologickou firmou – která si bere to nejlepší z lidské vynalézavosti a technologie, aby exponenciálně zlepšovala životy svých zákazníků. To je jisté.“

#inspirace #uspech #podnikani #technologie 

 

Foto: Twitter / Bloomberg Technology

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky