01.09.2021 3 minuty čtení

Bill Gates odhalil 2 věci, které ho v životě dělají nejšťastnějším - a s penězi nemají nic společného

Gates na začátku letošního roku uspořádal na Redditu vlastní "Ask Me Anything" (AMA / Zeptej se mě na cokoli). Reddit ji nyní vyhlásil jako nejpopulárnější AMA letošního roku, neboť obdržela 110 tisíc "palců". A přinesla cenné životní moudra.

Uživatelé Redditu se Gatese psali na všechno možné od "kdy jste naposledy napsal řádek kódu?" až po "jaké je vaše oblíbené prvočíslo?". Když si však otázky (a Gatesovy odpovědi) seřadíte od té "nejlepší", objeví se na vrcholu otázka na podnikatelův osobní život: "Co vás dělá šťastným?" Byť má Gates jmění přesahující 100 miliard dolarů, nejmenoval peníze.

"Někdo nedávno říkal, že když se daří vašim dětem, je to opravdu něco výjimečného a jako rodič s tím rozhodně souhlasím," napsal na Reddit Gates, který má se svou ženou Melindou tři potomky: Jennifer (23), Rory (20) a Phoebe (17).

Gates také při jiné příležitosti přiznal, že z něj jeho děti dělají pokornějšího člověka a drží jeho ego nohama na zemi: "Když jsem náhodou příliš pyšný, velmi rychle mě srovnají."

Jako další věc Gates zmínil, že "plnění osobních závazků, které si sami sobě stanovíte, jako je například pravidelné cvičení, rovněž zvyšuje váš pocit štěstí." Během svého AMA dále prozradil, že jeho oblíbenou pohybovou aktivitou je tenis a má doma také "trampolínovou místnost".

Druhý Gatesův tip na popostrčení vašeho pocitu štěstí má ostatně oporu i ve vědě. Stanovování si a následování cílů prokazatelně zlepšuje naši pohodu, neboť našemu konání poskytuje smysl a účel. Když stanovených závazků dosáhneme, přichází navíc pocit úspěchu. Zlepšit náladu vám také dovede cvičení - dle vědců dokonce i pouhých 10 minut denně.

Při odpovědi na jinou otázku v AMA se Gates nakonec dotkl i otázky peněz. Přiznal, že ho peníze v životě udělaly šťastnějším pouze v některých ohledech. Status miliardáře mu poskytl "požehnání" nemuset například "přemýšlet o nákladech na zdravotní péči nebo vysoké školy." Gates zároveň dodal, že by se Amerika měla tyto věci pokusit udělat cenově dostupnější, aby si je "mohl dovolit každý".

Štěstí a peníze tvoří odjakživa ošemetný pár. A i věda dává zapravdu moudrému rčení, že štěstí si člověk za peníze nekoupí. Sociologické studie se více méně shodují na tom, že ve chvíli, kdy má člověk dostatek peněz na to, aby zaplatil všechny své pravidelné účty, přestává štěstí růst úměrně k jejich množství. Mohou nám dělat radost, přinášet nám nové zážitky, ale také starosti a výzvy. Nelze ale říct, že miliardáři jsou díky svému jmění v životě šťastnější než milionáři.

Co naopak říct můžeme, je konstatování, že bohatí lidé, kteří mají se svým okolím dobré vztahy a nechybí jim rodina ani dobří přátelé, mají k pocitu štěstí rozhodně našlápnuto mnohem lépe než ten nejúspěšnější a nejbohatší člověk na světě, který ovšem rodinu i přátele postrádá.

#gates #reddit #ama #stesti

Hodnocení: +30
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut