09.12.2019 6 minut čtení

Rychleji se prý milionářem stát nelze. Jenže na tuto cestu potřebujete víc než jen odhodlání

Pět let sledování a dokumentování každodenních činností 233 bohatých lidí přineslo svůj výsledek. Kdo může dosáhnout finančního úspěchu? Jsou potřeba nějaké předpoklady? Je nějaký vzorec chování?

Autorem studie je Tom Corley, který na svém kontě má knihy “RichKids: How to Raise Our Children to Be Happy and Successful in Life" a "Rich Habits: The Daily Success Habits of Wealthy Individuals.” Během své studie „Rich Habits“ pět let pozoroval a dokumentoval 233 bohatých lidí. Koho považuje za bohatého? Součástí byli lidé, kteří měli roční hrubý příjem minimálně 160 tisíc dolarů a zároveň minimálně 3,2 milionu dolarů čistých aktiv.

Po pětiletém pozorování Tom Corley zjistil, že jsou čtyři hlavní cesty, jak je možné stát se multimilionářem.

1) Bezpečný investor - Bez ohledu na jejich práci stále spoří a investují. Neustále se snaží vymyslet chytrý způsob, jak své bohatství rozšířit.

2) Firemní horolezec - Dlouhodobě pracují pro velkou společnost a věnují veškerou svou energii a čas na to, aby se posunovali po firemním žebříčku výše a výše, až se dostanou k pozici s velmi vysokým platem.

3) Virtuóz - Nejde o muzikanty, ale všechny, kteří jsou ve své profesi nejlepší. Za své odborné znalosti si účtují vysoké částky. Jsou vyžadovány vysokoškolské tituly (například medicína) nebo absence vzdělání musí být vyvážena extrémně kvalitními znalostmi a dovednostmi.

4) Snílek - Jednotlivci v této skupině hledají svůj sen a jdou za ním. Může jím být zahájení vlastního podnikání nebo herecká kariéra či dráha hudebníka nebo jiného umělce. Snílci milují to, co dělají a jejich vášeň se časem možná projeví na bankovních účtech.

Vidíte se v některé z uvedených skupin? Která z nich vám přijde nejrychlejší?

Nejrychleji zbohatnou snílci

Zastoupení jednotlivých skupin bylo ve studii poměrně rovnoměrné. Snílci tvořili 28 % sledovaných. Měli mnohem vyšší čisté průměrné jmění (7,4 milionu dolarů) než bohatí v jiných skupinách. A dokázali ho nahromadit během asi 12 let.

Je to nejrychlejší a nejpřínosnější cesta k bohatství a zaručuje nejvíce peněz. Podívejte se na seznam nejbohatších lidí na světě. Sedm z deseti nejbohatších lidí patří do skupiny snílků. Zbohatli díky založení vlastní společnosti. Například Jeff Bezos, Bill Gates, Mark Zuckerberg, Michael Bloomberg a další.

Cesta snílků je ale také ta nejtěžší, nejrizikovější a nejvíce stresující. Je to každodenní procházka peklem. Procházka plná překážek, selhání, chyb, zklamání, odmítnutí a finančních bojů.

Proč je cesta snílků tak těžká?

Být v kategorii snílků a jít si za svým vyžaduje enormní fyzickou i duševní vytrvalost a to hned z několika důvodů. Některé z nich jsou:

 • Dlouhá pracovní doba - Snílci, kteří byli součástí studie pracovali zhruba 65 až 75 hodin týdně, než dosáhli svých snů. Prázdniny, svátky ani víkendy pro ně téměř neexistovaly. A jejich dlouhá pracovní doba ovlivnila i jejich blízké - přátele, rodinu a další lidi v jejich okolí.
 • Stresující životní styl - Než se sen začne vyplácet, může cesta k němu být téměř nesnesitelnou finanční zátěží. Zvláště těžké to je pro lidi, kteří mají rodinu nebo jiné závazky. Na začátku cesty snílků je prakticky nemožné mít stabilní výplatu. Část ze sledovaných snílků dokonce musela sáhnout do svých důchodových úspor.
 • Velká rizika - Snílci jsou většinou odvážní a "hazardní" hráči. Do své cesty jsou ochotní investovat úplně všechno. Své úspory, auto i domov. Ale neexistuje absolutně žádná záruka úspěchu. Asi polovina sledovaných snílků dokonce několikrát selhala. A neúspěch pochopitelně často vede k bankrotu.
 • Demotivace - Snílci mají tak vysoké a ambiciózní cíle, že se může zdát téměř nemožné jich dosáhnout. A mnoho lidí se jim pak s dobrými úmysly snaží jejich snažení rozmluvit a úsilí přesměrovat na jinou, podle nich, smysluplnější cestu. Snílci tak často slyší slova "ne", "nejde" a podobné. Část ze sledovaných se svěřila, že několikrát uvažovali o tom, že se vzdají úplně.

Potřebné předpoklady

Pokud máte averzi vůči riziku, tak tahle cesta nebude pro vás. Jestliže u sebe ale najdete jeden z níže uvedených předpokladů, můžete se vydat na cestu snílků, vstříc strastiplné cestě vedoucí k nejistému bohatství. Sice nejistému, ale stále je to nejrychlejší možná cesta.

 • Práce pro šéfa pro vás nepřichází v úvahu - Snílci raději pracují pro sebe, než pod vedením zaměstnavatele nebo manažera. Rozkazy a příkazy nemohou vydržet a raději si věci dělají po svém.
 • Jste zaměřeni na cíl - Máte dlouhodobé cíle? Máte roční, měsíční i denní cíle a úkoly na každý den? Pro snílky neplatí definice "Pokusím se něčeho dosáhnout", ale platí "Musím něčeho dosáhnout".
 • Každý den se snažíte zdokonalovat - Bez ohledu na to, jak moc jsou snílci zaneprázdnění, neustále pracují na tom, aby byli silnější, chytřejší a zkrátka lepší než jejich konkurenti. Pravidelně se věnují čtení a cvičení. Občas nevynechají ani semináře a možnost navázat nové kontakty.
 • Žijete umírněný životní styl - Snílci neutrácejí za věci, které nepotřebují. Na začátku jejich kariéry a snažení podnikat těžko najdete takového člověka v luxusní restauraci nebo nejmodernějším sporťáku.
 • Splníte své každodenní úkoly - To co mají naplánované, zkrátka vždycky splní. Jakmile jde nějaký úkol udělat, hned ho udělají. Bohatí v této skupině plnili nejméně 70 až 80 procent svých úkolů na daný den. Průměrný člověk jich tolik splní ve svůj nejproduktivnější den. Jeden snílek poznamenal: "Proktastinace není nikdy možnost".
 • Nezabýváte se vaším selháním - Víte, že je správné poučit se ze svých chyb a také to děláte, ale zbytečně se v neúspěchu nepitváte a více se soustředíte na úspěchy. Snílci, které Tom Corley sledoval, si vedli svůj "seznam vítězství", kam si poznamenávali důležité věci, které se jim povedly. Když byl před nimi nějaký na první pohled nepřekonatelný úkol, vrátili se ke svému seznamu, který je popohnal na cestě za jejich cílem.

Uspět může člověk z kterékoli skupiny, ale nejčastěji to jsou snílci, protože jsou přesvědčení o tom, že uspějí. A jsou za to ochotní zaplatit vysokou cenu. Obětují vše, co mají. Až tedy příště uvidíte nějakého bohatého podnikatele, nezáviďte mu, co všechno má. Záviďte mu jeho obrovskou vytrvalost.

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Zajímavá studie. Na jednom se asi shodneme všichni, ať už je člověk jakýkoliv typ, rychlého úspěchu bez adekvátních obětí se nikdo moc nedočká.
  +1
Doporučené příspěvky
7 minut
6 minut
5 minut
9 minut
6 minut
6 minut
6 minut
6 minut
6 minut
5 minut
7 minut
4 minuty
Doporučené příspěvky
7 minut
6 minut
5 minut
9 minut
6 minut
6 minut
6 minut
6 minut
6 minut
5 minut
7 minut
4 minuty