06.12.2019 5 minut čtení

9 tipů, jak pro svůj byznys najít ty nejlepší zaměstnance

Dobří zaměstnanci jsou důležití pro úspěch vašeho podnikání. „Ano, řekněte mi něco, co nevím,“ říkáte si. „Ale jak je najít? Jak najít zaměstnance, kteří mají přesně takové dovednosti a kvality, které potřebuji?“ Kombinací online i offline taktik!

Hledejte každý den

Na Indeed přibudou stovky životopisů každý den. To znamená, že každý den máte šanci najít zaměstnance, kterého hledáte. Nezapomeňte také denně kontrolovat vyplněné formuláře pro kandidáty či emailovou schránku. Je možné, že když se ozvete až po týdnu, uchazeč už mezitím absolvoval pohovor u vaší konkurence. Hledejte nejen na kariérních portálech, ale i na profesních a byznys sítích jako je třeba Warengo.

Hledejte uvnitř firmy

Co takhle zvážit zaměstnance, které už máte? Že to nedává smysl? Zjistěte, jestli některý se stávajících zaměstnanců nehledá změnu nebo povýšení. Nejenže už znáte silné a slabé stránky tohoto člověka, ale protože už i oni vaši firmu a postupy znají, nedá vám tolik práce je zaškolit. 

Výhodou je, že zaměstnance na méně kvalifikovanou pozici vždy najdete snáze. Navíc díky tomu, že zaměstnanci umožníte kariérní postup, dost možná odvrátíte jeho potenciální odchod z firmy.

Využijte sociální sítě

Sociální sítě jsou opravdu dobrým nástrojem k tomu, abyste dali světu najevo, že máte vypsané volné pracovní pozice a digital marketing strategii má dnes snad každá firma. Ale pozor, pokud tyto kanály opravdu využijete, musíte si být jistí, že máte čas a prostředky na to, abyste na nich potenciálním uchazečům odpověděli na případné dotazy.

Pár věcí, které vám pomohou zefektivnit využití sociálních sítí:

  • Podporujte sdílení – Požádejte své sledující, aby inzerát sdíleli. Pokud to udělají, bude se šířit internetem a vy tak oslovíte širší publikum.
  • Klaďte důraz na firemní kulturu – Přidejte k inzerátu fotky nebo videa, která reflektují firemní kulturu vaší společnosti, abyste u potenciálních kandidátů vyvolali nadšení.
  • Řekněte uchazečům, co dělat – Nezapomeňte na konec inzerátu vložit tzv. call to action. Například: „Pokud je tohle vaše vysněná práce, pošlete nám životopis a motivační dopis na e-mail: mameradijidlo@gmail.com.“

Zvažte absolventy a lidi bez praxe

Pokud nehledáte někoho na místo, které si o praxi specificky žádá (např. manažer), dejte šanci lidem, kteří jsou čerstvě po škole a ještě nestihni získat praxi. Nikdy nepodceňujte sílu mladých lidí – hladových po zkušenostech a vědomostech.

Pomozte zaměstnancům, aby se z nich stali ambasadoři značky

Když zaměstnanec miluje své pracoviště, kolegy a náplň práce, často o své práci mluví s rodinou a přáteli. Neobvyklé není ani to, že se rád zmíní právě o volných pracovních místech. Vy jako zaměstnavatelé to můžete podpořit například založením dobrovolného ambasadorského programu, díky kterému vaši firmu budou moci zaměstnanci reprezentovat na různých událostech a veletrzích. A samozřejmě za to budou odměněni.

Nebojte se ani zaměstnanců na přímo zeptat, zda by se mohli zamyslet nad potenciálními kandidáty na pozici ve svých sociálních bublinách.

Běžte do škol v okolí

Nebojte se navázat spolupráci se středními nebo vysokými školami. Nabídněte se, že uděláte přednášku v hodinách souvisejících s vaším předmětem činnosti nebo se podívejte na akce, které škola pořádá. Nejen že si díky tomu zajistíte pravidelný přísun stážistů, ale pokud uděláte dobrý dojem, absolventi si na vás možná vzpomenou při hledání prvního pracovního místa.

Maximalizujte viditelnost inzerátů

Když dáváte inzeráty na různé kariérní portály, držte se těchto tří zásad:

  1. Používejte specifické a vypovídající názvy inzerátů,
  2. buďte co nejkonkrétnější (nevynechejte místo výkonu práce, odhadovanou mzdu, potřebné zkušenosti atd.),
  3. zvažte sponzorované příspěvky (většina kariérních portálů nabízí za poplatek lepší viditelnost a delší zobrazení inzerátu).

 

Vytáhněte z rukávu esa v podobě benefitů

Motivační složka mzdy, práce z domova, flexibilní pracovní doba, jídlo zdarma, posilovna na pracovišti – pokud máte po zaměstnance některé z těchto benefitů, musíte to „vytroubit do světa“. Podle statistik jsou při rozhodování pro zaměstnance často benefity důležitější než samotný plat.

Mějte oči otevřené

Networkingové akce, konference, pracovní schůzky... Nikdy nevíte, kdy narazíte na někoho, kdo hledá práci anebo je alespoň otevřen novým příležitostem. Například když hledáte někoho do zákaznického servisu, dávejte pozor vždy, když se setkáte s někým, kdo ho poskytuje. Ten usměvavý barista ze Starbucks by pro vás mohl být ten pravý. Myslím zaměstnanec, samozřejmě.

#HR #inspirace #podnikani #zamestnanci #nabirame

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.