04.10.2018 3 minuty čtení

Vedení Tesly: Předsedou představenstva by se měl stát James Murdoch

Někteří členové vedení automobilky Tesla chtějí, aby James Murdoch, člen představenstva výrobce elektromobilů a generální ředitel společnosti Twenty-First Century Fox, nahradil Elona Muska na pozici předsedy představenstva. Generálnímu řediteli Tesly v současnosti již běží 45 denní lhůta, během které by měl ze své předsednické židle odstoupit.

Zdroje obeznámené s výběrovým procesem uvedly pro New York Times, že se představenstvo zatím nezabývalo žádnými „vážnými“ rozhovory na toto téma. Objevila se ovšem informace, že je Murdochovo jméno skutečně favorizováno, ačkoliv se zatím o jeho postoji nejednalo.

Elon Musk bránil v okamžitému uzavření dohody s Americkou komisí pro cenné papíry

Zdá se ovšem, že by investoři proti tomuto jménu nic neměli. Akcie Tesly po úniku těchto informací stouply o 1,32 procenta.

Několik anonymních zdrojů nezávisle na sobě tisku také prozradilo, že Musk jednoznačně bránil Tesle, aby dosáhla mnohem dříve uspokojivější dohody s Americkou komisí pro cenné papíry.

Musk donucen k rezignaci

Potom co se zjistilo, že technologický podnikatel je vinen ze zveřejňování zavádějících informací, federální regulátoři se obrátili na výrobce elektromobilů, aby společně projednali vhodný trest. SEC původně předložila návrh, který by umožnil Muskovi setrvat v pozici generálního ředitele a zakázal působení v pozici předsedy představenstva po dobu dvou let.

SEC původně předložila návrh, který zakázal Muskovi působení v pozici předsedy představenstva po dobu dvou let, bez jakékoliv pokuty.

Podle New York Times musel Musk na základě požadavku SEC podat rezignaci ihned na místě jako důkaz, že se svým pochybením skutečně souhlasí. To se jihoafrickému rodákovi příčilo. Namísto toho požadoval, aby ho ředitelé Tesly veřejně podpořili a aby společnost vydala prohlášení, v němž by bylo uvedeno, že je „plně přesvědčeno o jeho bezúhonnosti a jeho postavení ve vedení společnosti“.

Svůj názor však nakonec změnil, když uviděl, co se dělo následující ráno. Nedostatečná podpora ze strany investorů nakonec vedla k jeho neochotnému souhlasu a dosažení dohody s Americkou komisí pro cenné papíry.

Muskova tvrdohlavost se neobešla bez následků

Newyorské medium rovněž informovalo o tom, že prvotní odmítnutí požadavků SEC a následných 48 hodin vyčkávání, přišlo Teslu i jejího generálního ředitele poměrně draho. Muskovi bylo zakázáno působit na pozici předsedy představenstva po dobu tří let oproti původní dvouleté nabídce a navíc se součástí trestu staly i dvě pokuty ve výši 20 milionů dolarů, kterou obdržel jak výrobce elektromobilů, tak Elon Musk.

Vedení Tesly má nyní jen málo času najít nového vhodného jedince na pozici předsedy představenstva. Lucian Bebchuk, profesor na Harvard Law School a expert v oblasti správy a řízení společností však novinářům prozradil, že konečná volba společnosti pravděpodobně bude mít na situaci Tesly jenom pramalý vliv.

Konečná volba osoby na pozici předsedy představenstva bude mít na chod Tesly pramalý vliv.

Doslova prozradil: “Nezávislí ředitelé mají potíže s prosazením se ve společnostech, kde již působí velmi výrazné osobnosti jako je právě Elon Musk. Výsledky soudů i vládní průzkumy už dlouho ukazují, že přítomnost dominantního akcionáře ve vedení firmy snižuje efektivitu rozhodování nezávislého předsedy dozorčí rady, jako dohledového orgánu nad rozhodnutími a chováním generálního ředitele.“

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.