05.12.2019 5 minut čtení

9 způsobů, jak vyniknout na networkingové akci

Networking se považuje za jednu z nejdůležitějších cest k úspěchu, především u začínajících podnikatelů. To proto, že na networkingových akcích můžete potkat nové klienty, partnery, zaměstnance a mentory zároveň. Jak na ně ale zapůsobit? 

Ne všichni jsou při networkingu stejně úspěšní. Někteří lidé mají přirozený talent na navazování kontaktů a z každé události odejdou alespoň s desítkou nových vizitek, jiní v kolektivu prostě zapadnou. Základem je vybočit z davu. I přesto, že jste od přírody nenápadný introvert, existují strategie, které vám s tím pomohou.

Proč byste se měli snažit odlišit?

1. Více konverzací

Když na vás bude poznat, že nejste jen tak někdo, více lidí s vámi bude chtít mluvit. Je větší pravděpodobnost, že vás někdo osloví a když oslovíte někoho vy, bude stát o to, si s vámi povídat. Jestli se budete držet zpátky, posadíte se do rohu a budete srkat kávu, nikdo se za vámi nevydá. Jen ukázat se v tomto případě nestačí.

2. Vřelejší interakce

Originalita většinou vede ke vřelejším interakcím. Viditelná a zajímavá kvalita či charakteristika k vám lidi nejen přitáhne, ale také může rozproudit konverzaci. Vaše odvaha bude v očích většiny lidí pozitivem.

3. Zapamatovatelnost

Na takové networkingové akci se seznámíte s mnoha novými tvářemi. Po pár týdnech vám prostě splynou. Ale Radima s jasně červenou košilí a dlouhými vlasy si pravděpodobně budete pamatovat. Když vypadáte a chováte se výjimečně, lidé na vás jen tak nezapomenou. Vybaví si minimálně vaše jméno, co děláte a jak jste na ně působili – tohle všechno se vám může v budoucnu hodit.

Jak vyniknout?

1. Noste neotřelé oblečení či doplňky

Ač má třeba daná networkingová událost předepsaný nějaký dress code, vždy vám dovolí vybočit z davu. Zajímavá kravata, barevná košile nebo šaty jsou něco, co na vás může strhnout pozornost. Samozřejmě se nikdy nemůžete vydat za hranici nevkusu, ale když budete oblečeni zajímavěji než zbytek lidí, pomůže vám to.

Pokud preferujete elegantní, nevýrazné barvy, budiž. Další možností jsou doplňky. Zvolte výrazné náušnice, náhrdelník nebo hodinky. Mohou často fungovat jako odrazový můstek konverzace.

2. Mějte otevřenou řeč těla

Dávejte si dobrý pozor na svou řeč těla. Když budete mít založené ruce a dívat se do země, budete budit dojem nepřístupnosti. Namísto toho stůjte nebo seďte rovně a sebevědomě. Ruce můžete mít podél těla nebo si do nich vzít například šálek s kávou, abyste na ně nemuseli příliš myslet.

3. Vyhněte se jakýmkoliv digitálním přístrojům

Většina lidí na networkingových akcích stráví alespoň část času na telefonu či notebooku. Ať už se chtějí zabavit, zatímco si zrovna s nikým nepovídají nebo jako vždy vyřizují pracovní e-maily a zprávy, na ostatní to nepůsobí dobře. Slibte si, že po dobu trvání akce telefon nevytáhnete. Pokud opravdu musíte, odejděte z místnosti a vyřešte si to venku.

4. Najděte si strategickou pozici

Obhlédněte dynamiku místnosti a postavte se tam, kde je nejrušněji. Když si stoupnete do prázdného rohu, splynete s nábytkem a nemáte nejmenší šanci, že si s někým promluvíte. Najděte místo, odkud vás uvidí většina místnosti a nebojte se pohybovat.

5. Mluvte nahlas a sebevědomě

Nechcete všechnu pozornost lidí v celé místnosti strhnout na sebe, ale když budete mluvit přiměřeně nahlas a sebevědomě, lidé si vás všimnou. (A vaši konverzační partneři vám budou rozumět.)

6. Variujte tón hlasu

Ujistěte se, že nemluvíte celou dobu monotónně. Správná intonace dokáže vtáhnout posluchače do děje a také mu můžete dát najevo, které části vašeho dialogu jsou podstatné.

7. Gestikulujte

Opět platí to samé pravidlo: Nemáchejte kolem sebe rukama jako šílení, ale také na gestikulaci nezapomínejte. Správně načasovaná gesta dokáží u lidí vytvořit dojem, že to, co říkáte, je důležité a zajímavé. (A doufejme, že je to i pravda.)

8. Podělte se o zábavné historky

„Buďte vtipní.“ To se nám to řekne, co? Víme, že spontaneita a humor není něco, čím by oplýval každý. Proto si můžete připravit pár vtipných historek z vašeho podnikání nebo života už doma. Klidně je poté můžete dát k dobru stylem: „Představte si, co se mi dnes stalo cestou sem.“ Nebojte se vybrat takové příběhy, které poukazují na nějako vaši nedokonalost. Když je podáte sebevědomě a s nadhledem, lidé si vás díky tomu oblíbí.

9. Buďte sami sebou

Poslední tip je tak trochu klišé, ale je důležitý. Neztraťte při tom všem oslňování potenciálních známých sami sebe. Je dobré si všimnout, že máte založené ruce a opravit svou řeč těla, ale nesmíte se konstantně hlídat. Cítit se na akcích podobného typu ve své kůži může chtít trochu času, ale jakmile vystoupíte z komfortní zóny několikrát stejným směrem, stane se daná oblast její součástí. Na to nezapomínejte.

#networking #seberozvoj #osobnirozvoj #kontakty #inspirace #tipy

 

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Pod poslední bod bych se klidně podepsal. Například. Přirozeně negestikulovat je totiž lepší než to dělat strojeně. Pochopitelně je potřeba se to někde naučit, ale asi bych pro učení se, nevolil důležitý meeting, ale spíše bych se snažil na tom pracovat doma a mezi přáteli.
    +1