04.12.2019 3 minuty čtení

I robot může na sále operovat, ale potřebuje aktuální „GPS“ pacienta

Stefan Vilsmeier, prezident a CEO mnichovské společnosti Brainlab, serveru orobotice.cz vysvětlil, jak významnou roli v lékařství hrají data, jak je využít pro přesnější, účinnější a levnější operace a jak digitalizovat pacienta.

Proč se vaše společnost Brainlab zabývá právě technologiemi pro medicínu?

Neexistuje snad žádná jiná oblast aplikované vědy, kde by se shromažďovalo tolik digitálních informací, jako je medicína. Jsou to údaje z nejrůznějších vyšetření a diagnostik, jako například rentgenové snímky, CT, laboratorní výsledky a mnohé další. Spousta digitálních dat vzniká i při samotných operacích. Naším cílem je těchto informací využít pro zkvalitnění a zefektivnění lékařských zákroků, hlavně v chirurgii.

Proč právě chirurgie?

Operační sál je místem, kde se v nemocnici vytváří vysoká hodnota, ale zároveň místem, kde se někdy vytrácí efektivita. Chirurgické operace jsou doposud velmi analogový úkon. Naše firma Brainlab si klade za cíl digitalizovat operace tak, aby bylo možné optimalizovat zákrok u každého pacienta.

Jak to chcete provést?Uspořádáním všech dostupných informací a jejich uvedením do vzájemných souvislostí. Usilujeme o to, vytvořit jakéhosi digitálního dvojníka pacienta tím, že sloučíme informace o něm z mnoha různých diagnostických zdrojů v jednom společném rámci, jednom modelu.

Než se zeptám na roboty – pomůže toto nějak lékařům při operaci?

Ano. V jistém smyslu se operatér může dívat na pacienta, jako by měl rentgenové, ultrazvukové či CT oči. Má zkrátka ihned k dispozici informace ze všech předchozích vyšetření, přehled o životních funkcích pacienta, obraz z endoskopu, z mikroskopu, z kamer, případně i údaje z předchozí operace pacienta, pokud ji prodělal. A dokonce má i statistická data z velkého vzorku pacientů či informace z vědeckých publikací, které právě potřebuje.

Operace jako počítačová hra

Lékař si ale na sále asi nemůže prohlížet fotky a texty v tabletu…

Ano, obvykle nemá volné ruce. A tak se využívá ovládání hlasem, sluchátka a ovládání zrakem. Vyvinuli jsme koncept, kdy si chirurg může zvětšit obraz pouhým pohledem a posouvat jej pohyby hlavy. Využívá se i smíšená realita: náhlavní sada nejen promítá informace na sítnici chirurga, ale také skenuje okolí, ví přesně, kde se nachází pacient a kde jsou nástroje. Tím se zdokonaluje průběh operace i využití a přesnost nástrojů. Každý krok se s využitím senzorů zároveň digitalizuje – operace se stává jakousi skládačkou jednotlivých úkonů podobně jako třeba počítačová hra.

Více na orobotice.cz.

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.