03.10.2018 3 minuty čtení

Hyperloop se stává realitou. Svezeme se za tři roky?

Americká společnost Hyperloop Transportation Technologies dnes ve španělském Cádizu novinářům představila první funkční verzi kapsle pro převoz cestujících. Podle CEO společnosti bychom se měli dočkat ostrého startu během tří let.

„Důležitost tohoto momentu spočívá v tom, že byla poprvé vytvořena plně funkční kapsle. Lidé tak mohou poprvé vidět, jak bude hyperloop doopravdy vypadat,“ řekl novinářům spoluzakladatel HTT Bibop Gresta.

Představená kapsle měří 32 metrů a váží 5 tun. Je vyrobena z materiálu, který HTT nazývá „Vibranium“, což je kombinace karbonových vláken a zabudovaných senzorů a podle HTT se jedná o jednoznačně nejbezpečnější materiál na světě.

Interiér kapsle zatím není dokončen, ale měl by umožnit pohodlný transport 28 – 40 cestujících.

Ještě před samotným ostrým startem se nyní kapsle přesune na testovací tratě u francouzského Toulouse, kde bude firma ladit poslední detaily.

„Ale za tři roky už se spolu svezeme,“ řekl novinářům CEO firmy Dirk Ahlborn.

Aby se však mohl hyperloop prosadit globálně, bude to podle Ahlborna trvat ještě minimálně pět až deset let, protože nejsou připraveny právní podmínky pro tento způsob přepravy.

HTT zároveň aktivně pracuje na možnostech pojištění, které musí být nedílnou součástí přepravy. V loňském roce uzavřela strategické partnerství s pojišťovnou Munich Re, která k tomu připravuje podklady.

Muskovo proroctví se naplňuje

S teorií hyperloopu, tedy transportu osob trubicemi rychlostí až 1220 kilometrů v hodině, přišel už v roce 2013 Elon Musk. Ten zamýšlel propojit americká města Los Angeles a San Francisco. Podle první propočtů by cesta dlouhá 570 kilometrů trvala s hyperloopem pouhých 35 minut a cena za celý projekt by vyšla na 6 miliard dolarů. To však odborníci odmítli s tím, že tak nízké náklady jsou nereálné.

Od té doby soutěží několik společností o to, která bude jako první schopná pustit svůj hyperloop do ostrého provozu.

Velmi dobře si v tomto směru vede společnosti Virgin Hyperloop One britského miliardáře Richarda Bransona. Jeho společnost už také představila svůj koncept a to na začátku tohoto roku v Dubaji. Testování probíhá v Mohavské poušti v Kalifornii.

Zmíněná Dubaj by se pak ráda stala první místem na světě, kde hyperloop spustí ostrý provoz. V případě propojení s vedlejším Abú Zabí by přesun cestujících trval asi 12 minut. Podobné ambice má i Francie či Indie, ale vzhledem k vysokým nákladům (20–40 milionu dolarů na kilometr trati) jsou Spojené arabské emiráty favoritem.

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.