01.12.2019 3 minuty čtení

Milionové odměny za úspěch Jokera. Režisér Todd Phillips a herec Joaquin Phoenix si slušně polepší

Joker nejenže přepsal jeden významný rekord filmového průmyslu, ale přinese nyní svému režisérovi i představiteli hlavní role hezký bonus. Oba se totiž dříve rozhodli obětovat část svého honoráře a vsadit na to, že film uspěje.

Ve filmové branži jde o poměrně běžnou praxi. Filmová studia producentům i hercům (zpravidla jen v případě hlavních rolí) nabídnou, že jim sice za samotné natáčení zaplatí méně, ale na oplátku jim nabídnou procenta z toho, co film následně vydělá.

Režisér Todd Phillips moc dobře ví, jak lukrativní taková smlouva může být. Při natáčení svého filmu Pařba ve Vegas (The Hangover) se vzdal 6,5 milionu dolarů ze svého honoráře za 16 % z toho, co film vydělá. Nakonec díky této smlouvě na filmu vydělal 75 milionů dolarů a dalších 75 milionů obdržel ze zisků dvou dalších sequelů.

A právě v případě Jokera se Phillips stejně jako představitel hlavní role Joaquin Phoenix (který mimochodem předvedl famózní výkon) vzdali části svého platu výměnou za pozdější procentuální podíl na ziscích filmu v kinech.

Tohle se ukázalo jako zatraceně dobré rozhodnutí, jelikož Joker se stal nejvýdělečnějším filmem historie v kategorii filmů s označením "R" (dostupných buď až od 17 let, nebo pouze v doprovodu dospělé osoby). Snímek vydělal přes 1 miliardu dolarů a celé branži ukázal, že lidé dnes opravdu nemají v případě komiksových zpracování zájem pouze o všudypřítomné CGI a hláškování bez jakéhokoli hlubšího příběhu.

Přesné výdělky Phillipse a Phoenixe nejsou známy, ale lze předpokládat, že jim DC dalo podobnou smlouvu, jakou dostal Ryan Reynolds pro svého Deadpoola. 

Ten si z natáčení odnesl "jen" 2 miliony dolarů. Nakonec mu však úspěch filmu v kinech vynesl mnohem víc. S rozpočtem pouhých 58 milionů dolarů dokázal maskovaný superhrdina s prořízlým jazykem vydělat 780 milionů dolarů. Reynolds díky tomu v roce 2017 vydělal celkem 22 milionů dolarů a stal se tehdy jedním z 20 nejlépe placených herců na světě. A pokračování, které celosvětově vydělalo 785 milionů dolarů, mu pravděpodobně přineslo ještě mnohem víc, jelikož jen jeho základní honorář vzrostl desetinásobně na 20 milionů dolarů.

Ale zpět k Jokerovi. Pokud budeme předpokládat, že měli Todd a Joaquin slíbeno někde mezi 5 a 10 % zisků, měli by si z filmu každý odnést 25-50 milionů dolarů navrch k nezveřejněnému honoráři. To ale není vše. Oba dva už totiž podepsali smlouvu na pokračování veleúspěšného filmu. Její vznik byl v podstatě garantován poté, co Joker během prvního víkendu vydělal masivních 96,2 milionu dolarů.

Joaquin Phoenix jako Joker; Foto: Warner Bros. Entertainment

Joker je sice už 4. filmem DC universe, který v kinech překonal hranici 1 miliardy dolarů, ale pravděpodobně nakonec přinese vyšší čistý zisk než Auaman, Temný rytíř povstal a Temný rytíř. Primárně proto, že jeho skromný budget 60 milionů dolarů je výrazně nižší, než v případě ostatních snímků.

Příjmy přes 1 miliardu dolarů za investici 60 milionů? Ano, nelze se divit tomu, že studio Warner Brothers si Phillipse nyní chce co nejpevněji zavázat, aby pro ně točil dál. Proto dostal kromě práva na sequel k Jokerovi rovněž zelenou pro tvorbu podobného příběhu o původu minimálně jednoho dalšího hrdiny ze světa DC. Se vším všudy by si z tohoto režisérského projektu pro svět DC měl odnést téměř 100 milionů dolarů.

#aktuality #joker #toddphillips #joaquinphoenix #boxoffice #payday #zisky #uspech

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
8 minut
5 minut
6 minut
3 minuty
5 minut
3 minuty
3 minuty
4 minuty
8 minut
4 minuty
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
8 minut
5 minut
6 minut
3 minuty
5 minut
3 minuty
3 minuty
4 minuty
8 minut
4 minuty