29.11.2019 2 minuty čtení

Spotřeba táhne ekonomiku. Brzdou jsou nedostatečné investice

Zpřesněný odhad Českého statistického úřadu potvrdil meziroční růst hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí letošního roku na úrovni 2,5 procenta. Mezičtvrtletní růst byl navýšen z úrovně 0,3 na 0,4 procenta.

„Naše ekonomika těží z vysoké domácí poptávky, která je stimulována situací na trhu práce. Nedostatek pracovních sil tlačí na růst mezd v soukromém sektoru. Rostoucí mzdy slouží jako argument k růstu důchodů a platů ve veřejném sektoru. Výsledkem jsou vyšší příjmy českého obyvatelstva, které navyšují spotřebu a vedou k růstu celé ekonomiky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

„Přestože v posledních letech dochází k dynamickému růstu mezd, v porovnání se západní Evropou jsou české mzdy stále výrazně podprůměrné. To umožňuje českým firmám produkovat konkurenceschopné výrobky, po kterých je vysoká poptávka v zahraničí. Díky tomu si česká ekonomika udržuje výrazně vyšší tempo růstu, než je v Evropské unii obvyklé,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Výdaje na konečnou spotřebu meziročně vzrostly o 2,6 procenta. Lidé si mohli dovolit navyšovat svou spotřebu díky vysoké zaměstnanosti a meziročnímu růstu objemu mzdových nákladů o 6,8 procenta. Spotřebu navýšily i vládní instituce.

Investiční výdaje měly negativní vliv na růst ekonomiky. Stalo se tak poprvé od druhého čtvrtletí 2017. Vzhledem k vysokým cenám na realitním trhu se dařilo stavebnictví a v meziročním srovnání vzrostly investice do nemovitostí. Nicméně prohloubil se meziroční pokles u investic do strojů a zařízení.

České hospodářství se postupně posouvá k závěrečné fázi ekonomického cyklu. Dynamičtějšímu růstu naší ekonomiky může bránit nastavení úrokových sazeb, které jsou ve srovnání s eurozónou na výrazně vyšší úrovni.

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.