29.11.2019 5 minut čtení

Skutečně se blíží nejlepší investiční období, nebo je to jen mýtus?

Mohlo by se zdát, že mám na mysli blížící se krizi, ale tak to vůbec není. To sice bude optimální příležitost k investicím, ale já mám na mysli něco, co by mělo přijít mnohem dříve. Hojně doporučovaný i mnohými zavrhovaný lednový efekt trhu.

Ať už jste o lednovém efektu slyšeli, nebo ne, nevadí, protože si ho zkusíme popsat úplně od základů. A pak se blíže podíváme na dva znepřátelené tábory investorů. Jeden tvrdí, že je to nejlepší období pro investice, zatímco druhý říká, že je to jen marketingová strategie.

Co je lednový efekt?

Abych ho mohl popsat, budu vycházet z tvrzení, že existuje. Lednový efekt vychází z předpokladu, že v lednu budou akcie růst. A statistika říká, že první měsíc v roce přináší průměrně největší zhodnocení. K tomu ale až později. Jednoduše řečeno jde tedy o předpoklad všeobecného růstu akcií během ledna.

Proč k němu dochází?

Opět je potřeba vycházet z předpokladu, že lednový efekt existuje a funguje. Během prosince obchodníci často vybírají své zisky a stahují investované vklady. Důsledek? Pokles cen. Následně během ledna opět investují. Důsledek? Růst cen.

K výše zmíněnému se přidá psychologický efekt, kdy jsou všichni včetně investorů na začátku roku optimističtější. Možná by ještě bylo dobré se krátce vrátit k tomu, proč vlastně v prosinci investoři stahují některé investice a v lednu nakupují.

Prodej akcií na konci roku může probíhat z daňových důvodů a také kvůli tomu, že dané akcie neplní očekávání, která od nich byla vyžadována. Naopak lednové nákupy mohou být dány tím, že investoři zkrátka hledají náhradu za ty akcie, které nenaplnily očekávání. Dalším důvodem jsou mimořádné mzdové odměny a celoroční bonusy, které konec roku provázejí. Peníze, které lidé získají navíc, se mohou rozhodnout investovat. Když se takových lidí najde dostatečný počet, mohou náhle začít hýbat trhem.

Realita, nebo zbožné přání?

Část populace věří, že lednový efekt trhu je empiricky získaná zkušenost a je to ideální příležitost pro zhodnocení peněz. Opírají se mimo jiné o statistiku uvedenou v knize „The Incredible January Effect“ od Roberta A. Haugena a Josefa Lakonishoka.

 

Tento graf by měl zachycovat průměrné zhodnocení akciových portfolií během jednotlivých měsíců v letech 1927 až 2001. Je z něj vidět, že v lednu je růst největší. Otázkou je, co by se s grafem stalo, kdyby byl aktualizován o data z posledních 18 let.

Druhá strana populace považuje lednový efekt za mýtus a sebevyplňující se proroctví. Co to znamená? Že ceny akcií rostou, protože každý makléř na světě přesvědčí potenciální kupce tím, že existuje lednový efekt a oni musí právě teď investovat.

Jenže kdyby skutečně takový efekt existoval a byl zaručen, kdo by v prosinci prodával akcie, kdyby věděl, že za měsíc budou mít vyšší hodnotu? A proč by se na to velcí investoři nepřipravili v předstihu? Nemohlo by tedy prodejcům jít jen o provize?

Nedůvěřivci lednového efektu se opírají o graf uvedený na wolfstreet.com, který ukazuje lednový efekt na indexu S&P 500 v rozmezí let 2006 a 2016. Je z něj vidět, že v tomto období byl leden šestkrát ztrátový a jen pětkrát ziskový.

 

Graf se sice nevylučuje s prvním uvedeným, protože zachycuje jiné období, zaměřuje se jen na leden a ne na ostatní měsíce v roce a navíc je konkretizovaný na S&P 500, ale pro názornou ukázku toho, že to nebude tak moc optimistické jak ukazoval první graf, to stačí.

Shrnutí bez záruky

Je dost možné, že dříve něco jako lednový efekt fungovalo, ale s rozmachem internetu a snadným šířením investičních rad a doporučení ho mohlo začít využívat více lidí, až došlo ke stavu, který jsem popisoval výše. Tedy že se na leden začali investoři cíleně připravovat, až se tento efekt podstatně snížil, anebo úplně vytratil.

Další názor, který přijde jako smysluplný i mně, říká, že něco jako lednový efekt se odehrává asi šest až osmkrát za deset let. Je tedy určitá pravděpodobnost, že se neodehraje vůbec. Navíc je lednový efekt stále studován, což má dopad na jeho postupný útlum.

Rozhodně platí, že v lednu je příležitost pro investice a je pravděpodobné, že vývoj na trhu bude o něco atraktivnější než v jiných měsících, ale nikdo vám nezaručí, že se lednový efekt odehraje a akcie budou výrazně růst.

#investice #leden #rust #akcie #byznys #zisk #nejlepsi #optimalni #lednovyefekt

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.