Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
28.11.2019 5 minut čtení

Odpověď na rizikovost 3BOT

S ohledem na to, že produkt není penzijní fond a námitky byly oprávněné, pojďme se tedy podívat jak to tedy je. Je obrovský rozdíl pokud jste korunovým nebo Bitcoinovým investorem, protože od tohoto se odvíjí úplně vše

Pokud jste CZK investor tak se vystavujete obrovskému riziku propadu ceny bitcoinu, na druhou stranu se vystavujete obrovské příležitosti jeho zhodnocení.

Ale pokud bitcoinu věříte, a pokud jste tzv Bitcoinový investor pak ano, rizikovost 3bota je na úrovni dluhopisů. 

"Pro ty z vás kteří nechtějí riskovat ztrátu/výnos na bitcoinu však 3Bot pracuje i na verzi s podkladovým aktivem S&P500 a EUR/USD. kde je logicky nižší výnosnost, na druhou stranu riziko tohoto robota je opravdu srovnatelné s konzervativním penzijním fondem."

Jelikož diskuze na linkedin a úvodní článek o oficiálním vstupu společnosti 3bot na trh otevřel prostor pro další otázky, ostatně jak se dalo čekat, když se zhodnocení má v případě minimálního rizika pohybovat průměrně 2,45% měsíčně. Velmi živě si dokážu představit jak některým finančním a investičním poradcům musí vyvstat žíla na čele. Nicméně taková je realita kryptoměnového trhu.    

Pojďme se tedy podívat na rizika spojená s tím že vaši investici si budete zpravovat skrze 3bot.

rizika :

 • změna ceny podkladového aktiva- bitcoinu (investor může požadovat hedge - nepodílí se pak ale na změně hodnoty podkladového aktiva)
 • propad/ růst trhu -  vzniká malá pozice (do 20% portfolia), ta je následně generovaným ziskem eliminována až se sníží na minimum - jedná se o market making, který se řídí danými pravidly a díky tomu robot dokáže realizovat zisk i při této situaci
 • extrémní propad, rust - díky kombinaci kontraktů dojde k pokrytí rozdílu, v pripade propadu robot stále realizuje zisky v podobě zvětšění objemu podkladového aktiva, nicméně v případě propadu podkladové aktivum krátkodobě ztrácí cenu.

Tvůrci po 10 měsíců testovali tohoto robota a úspěšnost robota je  testována na VAR 98% (ve 2% případů dojde ke ztrátě 1-3% hodnoty účtu), základní nastavení robota (výnos 2,8-3,3%) riziko aka bondy (stejné jako státní dluhopisy)

 • 3Bot nedokáže pokrýt riziko krachu burzy
 • 3Bot ručí za technickou funkcionalitu

V diskuzi jste se i ptali na různé "strategie" - dělení ze standardního finančního trhu. Jen na vaši žádost mi pánové připravili tyto tři strategie - konzervativní, střední a "madman".     

 • +2,8-3,3% (primární nastavení aka “bezrizikové”)
 • +5,45-8,8% (nastavení s limity - v určitých momentech na trhu neobchoduje, a tak mu klesá ziskovost)
 • 10-20% (toto nastavení jsme ještě nikdy nezkusili, jelikož nejsme šílení a zmiňujeme se zde o něm jen jako o potenciální možnosti, pro dokreslení toho jak moc "zajímavý" trh kryptoměn může být)
 • Rozptyl ziskovosti je též způsoben rozdílem ve volatitlitě obchodovaného aktiva BTC (čím vyšší tím vyšší je zisk)

Trh nemá důvod jít proti 3bot, jelikož ten nemá likvidační cenu. Nestane se tak situace, kdy by sumarizace obchodníků používají algoritmus vedla k tomu, že trh začne obchodovat proti 3bot. Co se týče rizik jak již bylo vysvětleno výše, tak ty jsou na straně burzy a samotného podkladového aktiva, které je v rámci hodin či dnů poměrně nestabilní, což však umožňuje realizovat tyto zisky.

Pokud vás lidi z klasického finančního sektoru ještě netrefil šlak a rozhodli jste se dočíst až do konce, tak  nyní nás čeká trocha aplikované obchodní ekonomiky a potenciálu:

 

Co se týče ceny práce a času teamu, je spočítána na 10 měsíců a čas s náklady na programování a vývoj je dle hodin a zkušeností členů teamu odhadován minimálně na 12 milionů korun. Členové společnosti v projektu mají skoro svůj veškerý kapitál, (ono to ani v to to odvětví jinak nejde), když chceme ukázat mainstreamu, že bitcoin a kryptoměny jsou a budou funkční záležitostí. 

Co se týče náběhu -zájmu investičních žraloků a bank na produkt, zkusit je zkopírovat či využít, tak jsou zde dvě možnosti:

 • Případná konkurence může spálit výše uvedený čas a peníze, tudíž  na konci dne jeho činnost zvedne cenu kryptoměn.
 • Může investovat do nás, tedy do btc, což znamená stáhnout dané množství btc z trhu, z čehož následně plyne i to že v dlouhodobém horizontu tento robot bude mít možnost hnát cenu btc směrem vzhůru.

Dle ohlasů z diskuze, je trh stále ještě ve stavu, kdy finančně gramotní lidé na základě své dosavadní praxe a vzdělání prostě nemohou uvěřit že je tomu tak jak prohlašujeme. 

Potenciál této příležitosti bude ještě dlouho s ohledem na fakt, že stále ještě velmi mnoho lidi nevěří bitcoinu, kryptoměnám a blockchain technologiím. Obzvlášť v generaci boomers je to opravdu o tom ukázat jak moc se svět změnil a jak moc se ještě změní, tudíž i některé ekonomické teorie či praxe vezmou za své a skončí v propadlišti dějin.

Potenciál a reálná efektivita 3bot je do 50M usd celkově, více bot není schopen zpracovávat.

Co se týče těchto příležitostí, tak jak jsem již uvedl, kryptoměnový trh má některé zákonitosti klasického trhu, nicméně je mladý a malý, obchoduje se 24/7/365 což vše dohromady umožňuje avizovaný výnos a stále potenciál do budoucnosti a to díky tomu, že reálně ví o bitcoinu asi 0,1% světové populace. 

Na závěr: investor nesvěřuje svoje prostředky na účet 3bota, nechává si je u sebe na účtu na svoje jméno a jen on je může vybrat, může 3bota kdykoliv vypnout, může si kdykoliv zkontrolovat jak se 3botovi daří. Což mnoho jiných ať už klasických nebo progresivních produktů opravdu nenabízí. Fixace je nulová, přehled je stoprocentní, transparentnost je maximální. Kdo jinej tohle má?

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím