28.11.2019 5 minut čtení

Disney navzdory bezpečnostním opatřením za miliony málem přišlo o scénář Star Wars za $85

Už za tři týdny do kin na celém světě vstoupí poslední díl Star Wars ságy točící se okolo jména Skywalker, jež začala v roce 1977. A Disney z tohoto výjimečného okamžiku, který má vydělat miliardy, málem udělalo přinejmenším trapas roku.

Ona to vlastně přesněji řečeno nebyla chyba #Disney ani #Lucasfilm, nicméně kdyby se studia maličko přiučila třeba od kolegů z Marvelu, kteří letos řešili podobné tajnůstkářství, mohli si ušetřit hromadu stresu.

Ten se nepochybně společně s panikou kancelářemi Lucasfilm šířil doslova jako stoletá voda, když se ukázalo, že na eBay byl na prodej autentický scénář očekávaného zakončení Hvězdných válek s podtitulem Vzestup Skywalkera.

Režisér filmu J.J. Ambrams mediím potvrdil, že scénář, jež byl na prodej, byl doopravdy skutečný. Do nesprávných rukou se dostal díky tomu, že jej jeden z herců, kterého režisér nejmenoval, zapomněl pod postelí, kde ho našla uklízečka a předala někomu dalšímu, kdo jej umístil na eBay.

Jediným a neuvěřitelně velkým štěstím pro Disney bylo, že nálezce ani prodejce zřejmě netušili, co mají ve skutečnosti v rukou. A tak se kompletní scénář filmu, na který čekají miliony fanoušků po celém světě, objevil na prodej za 65 liber (85 dolarů). Díky takové cenovce je vysoce pravděpodobné, že jej každý, kdo na něj teoreticky narazí, bude považovat za padělek a snahu vydělat si na důvěřivých hlupácích pár drobných.

Jenže když na scénář na eBay narazil jeden ze zaměstnanců studia, došlo mu na základě fotografií, že jde skutečně o autentický originál. Ihned jej proto koupil a zabránil tak potenciálním astronomickým ztrátám i znehodnocení nákladné globální marketingové kampaně, která aktuálně filmu předchází.

Byť sám režisér jméno viníka neprozradil, nakonec se sám přihlásil. John Boyega, který v nejnovější trilogii hraje postavu jménem Finn, se v týdnu objevil v Good Morning America, kde přiznal, že na eBay byl na prodej právě jeho scénář. Jak se mu něco takového povedlo? Řekněme souhra několika událostí a alkoholu.

John Boyega jako Finn

"Zrovna jsem se stěhoval a nechal jsem ten scénář pod mou postelí. Říkal jsem si 'nechám ho pod postelí a ráno, až vstanu, vytáhnu ho a vezmu ho se zbytkem věcí'. Jenže pak dorazili kamarádi a začali jsme trochu pařit. No a ten scénář, prostě tam zůstal. Po pár týdnech do bytu dorazila uklízečka, která scénář našla a dala ho na eBay asi za 65 liber."

Produkce, propagace a vydání Vzestupu Skywalkera vyjde Disney na stovky milionů dolarů a tajemství, která film ukrývá včetně absolutního rozuzlení více než 40 let trvající sci-fi ságy, tak mají pro studio obrovskou hodnotu. Z představy, že by se scénář takto významného snímku dostal pár týdnů před premiérou mezi fanoušky, musí být ještě dnes zodpovědným manažerům na zvracení.

"Bylo to vážné, volali mi všichni ze studia," přiznal Boyega a zavtipkoval, že se mu ozval i nakrknutý Mickey Mouse. Teď už si vtípky dovolit může, byť je možné, že jej nyní za jeho lehkomyslnost, jež mohla mít katastrofální následky, čeká nějaký trest. Možná nižší honorář? Záleží, co stojí z pohledu zodpovědnosti za scénář a podobné citlivé materiály v jeho smlouvě.

Disney a Lucasfilm jsou společnosti, které jsou pro ochranu své tvorby ochotny sáhnout k extrémním opatřením. Mark Hamill, představitel Luka Skywalkera, v roce 2016 v interview popsal, jak taková opatření mohou vypadat:

"Ráno dostanete scénář, a když odcházíte, zase vám ho vezmou a ihned jej skartují, aby nic nemohlo uniknout. Když jdete na plac i z něj, musíte následovat předem vyznačenou trasu. A to nemluvím o tom, že na sobě neustále musíte nosit takové velké kápě, jaké nosívají mniši, které váš kostým chrání před kamerami dronů."

I přes takto radikální bezpečnostní opatření je však s podivem, že štáb dal Boyegovi a ostatním členům obsazení zapůjčil kompletní scénář k celému filmu.

Například při natáčení #AvengersEndgame, dalšího populárního zakončení dlouhé franšízy, tentokrát od studia #Marvel, které letos po 10 letech sesadilo z trůnu pro nejvýdělečnější film historie #Avatar, šli tvůrci ještě dál. Jednotliví herci nikdy celý scénář ani nezahlédli. Scénáře, které dostávali, byly často plné smyšlených dialogů. A navíc bylo natočeno několik různých konců, přičemž nikdo nevěděl, který je skutečný a který ne.

Není proto divu, že samotní herci posléze v mnoha rozhovorech přiznávali, že i když se natáčení přímo účastnili, nemají ani páru, co se ve skutečnosti ve filmu stane. Například při natáčení jedné z klíčových scén filmu, kterou je pohřeb Tonyho Starka, bylo hercům sděleno, že musí být slavnostně oblečení, neboť jde o svatbu.

Takže ano, je to nepochybně chyba Boyegy, že něco tak klíčového, jako je kompletní děj jednoho z nejočekávanějších filmů tohoto roku, nechá válet někde pod postelí. Zároveň by ale mělo jít o velkou lekci pro Lucasfilm a Disneyho. Kdyby měl totiž herec scénář aspoň na dobře zabezpečeném iPadu, nebo měl ideálně k dispozici jen pár stránek, bavili bychom se tady o nesrovnatelně nižším riziku. Protože jsme konec konců jenom lidé a takové věci se zkrátka stávají.

#aktuality #starwars #ochranatajemstvi #zodpovednost 

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
3 minuty
4 minuty
3 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
Doporučené příspěvky
3 minuty
4 minuty
3 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
5 minut
4 minuty