03.10.2018 3 minuty čtení

Tim Cook: Nevěřte firmám, které sbírají vaše data

Tim Cook, šéf technologického giganta Apple, se v rozhovoru pro Vice otevřeně rozpovídal o problematice uživatelských dat a cenzury na čínském trhu.

Tim Cook se tak nenápadně opřel do firem jako Facebook či Google. Právě tyto firmy se snaží shromáždit o každém uživateli co nejvíce dat, což obhajují tím, že díky tomu mohou vylepšovat své produkty. A právě to Tim Cook považuje za hloupost.

Podle šéfa Apple je bezpečnost dat a soukromí tou nejdůležitější výzvou pro 21. století. Nacházíme se totiž v době, kdy toho o vás může člověk víc zjistit z vašeho telefonu, než z vašeho domu. V telefonu máte všechny své kontakty, své fotografie, dá se sledovat kde se nacházíte, odhadnout kdo jsou vaši přátelé, s kým máte poměr…

Tim Cook zmínil, že je proti regulacím, že samozřejmě preferuje volný trh, ale pouze do té doby, dokud je jeho fungování přínosné pro společnost. Spolupráce s vládou je podle něj velkou výzvu, ke které se chce Apple postavit zodpovědně, protože sám bere otázku bezpečnosti uživatelů velmi vážně.

Vládě chce pomáhat v tom, aby její zástupci dobře pochopili problematiku a mohli podle toho rozvážně volit své kroky. Je však podle svých slov optimistický ohledně toho, jak se nyní věci vyvíjí a že se otázka soukromí začíná ve společnosti řešit.

„Naše firma data neshromažďuje, stačí, když jsou v přístroji, který díky tomu svému majiteli dobře slouží“

Cook samozřejmě přiznává, že také Apple shromažďuje data, ta však zůstávají v daném zařízení a nejsou nikdy zpřístupněna třetím stranám. Apple podle Cooka ani není schopný číst vaše emaily, zprávy či získat přístup k vašim fotografiím, vše je totiž šifrováno.

Cook také zmínil, že šifrování dat je ze strany Applu stejné ve všech zemích po celém světě, tedy včetně Číny, což je v poslední době významné téma a několik velkých technologických společností bylo ochotno přistoupit na kompromisy čínské vládě.

Z Applu se během sedmi let, kdy je v čele právě Cook, stala firma v hodnotě jednoho bilionu dolarů a přestože by se mohlo zdát, že Apple, může svou moc a sílu kdykoli využít, případně změnit názor na ochranu dat ve chvíli, kdy přijde nový CEO, podle Cooka tomu tak není. Připomíná Steva Jobse, pro kterého byla ochrana dat velmi důležitou otázkou a to je podle Cooka navždy zabudováno v DNA firmy.

Na celý rozhovor s Timem Cookem se můžete podívat zde:

Hodnocení: +2
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.