28.11.2019 5 minut čtení

Nezaměstnaný muž přišel na to, jak během pár měsíců udělat z kancelářské sponky rodinný dům

Stále si lámete hlavu se svým budoucím milionovým nápadem? Studujete knihy, vzděláváte se, konzultujete všemožné byznys plány? Možná byste se měli vrátit úplně na začátek a přestat věci komplikovat. Jako Kyle MacDonald.

V minulých dvou článcích jsme si ukázali, jak se dá poměrně snadno a rychle dostat k milionům. Ať už se jednalo o domácího mazlíčka ve formě kamene nebo inzertní stránku, která neměla žádný hlubší smysl, vždy to byl „byznys“, který zahrnoval prodej a inkasování peněz.

Tentokrát si však ukážeme příběh, který je v dnešní době něčím naprosto nevídaným, avšak nepochybuji o tom, že v dávných dobách se takto k nemalému majetku dostalo mnoho lidí.

Tehdy šestadvacetiletý Kyle MacDonald by právě nezaměstnaný a přemýšlel, jak si vydělat peníze na svůj vysněný dům, když v tom jeho zrak padl na obyčejnou sponu na papíry.

One Red Paperclip

Normálního člověka toho při pohledu na obyčejnou sponu moc nenapadne, ale v Kyleovi se zrodila myšlenka, která z něj v následujících měsících udělala mediální hvězdu.

Mladý Kanaďan se rozhodl, že využije rostoucí popularity inzertního serveru Craiglist (něco jako česká Annonce) a zkusí sponku za něco vyměnit. A samozřejmě ideálně za něco lepšího. Pokud by se mu to totiž podařilo jednou, proč ne víckrát?

Malá vsuvka: Zejména mužská část čtenářů asi bude tuto techniku znát z počítačové a konzolové hry NHL, kde jste ve svém týmu vybrali hráče s nízkým hodnocením, řekněme mezi 60–70 a toho jste vyměnili za hráče s hodnocením třeba jen o jeden či dva body lepším. A tohoto nového hráče jste následně opět s nějakým týmem vyměnili za hráče o bod či dva lepšího. A takto pořád dokola, až jste se dostali na hráče s hodnocením vysoko přes 80. Voilá, z podprůměrného hráče máte najednou hvězdu. A to pouze díky tomu, že jinému týmu se hodí váš hráč, i když trochu horší.

A tuto podobnou hru se rozhodl rozehrát Kyle MacDonald ve skutečném životě. Když se nad tím totiž zamyslíte, každému se v životě hodí zrovna něco jiného a občas člověk rád vymění něco hodnotnějšího za něco, co právě potřebuje nebo chce.

Barter je cool

V podstatě ihned po zveřejnění inzerátu se Kyleovi ozvaly dvě slečny z Vancouveru, které mu za sponku nabídly psací pero ve tvaru rybičky. Šikovný obchodník neváhal a měnil. Když následně nabídl toto psací pero, ozvala se mu žena ze Seattlu, která nabízela keramickou kouli na dveře. Tu se mu zase podařilo vyměnit za vařič na kemping, který zanedlouho směnil za stowattový generátor.

Následoval „instantní párty balíček“, zahrnující vývěsní ceduli a prázdný sud od piva, který vyměnil za sněžný skútr, ten za starou dodávku a tu za exkluzivní smlouvu s nahrávacím studiem na tvorbu alba a s příslibem kontaktů na hvězdy. V této době už se příběh Kylea MacDonalda šířil médii jako lavina, což pomáhalo v dalších výměnách.

Kontrakt s nahrávacím studiem Kyle vyměnil za roční bezplatný pronájem ve dvoupodlažním bytě a z toho se stalo obratem odpoledne se slavným zpěvákem Alice Cooper. Pak ovšem následovala výměna, při které si mnozí klepali na čelo.

Na cestě k domu

Doposud totiž byla hodnota výměn očividně rostoucí, což bylo pro dosažení cíle v podobě domu pozitivní. Jenže najednou Kyle bral jako protihodnotu obyčejnou křišťálovou sněhovou kouli s obrázkem slavné skupiny KISS.

Lidé začali psát Kyleovi, že to bylo hloupé a že tím si definitivně překazil cestu k vysněnému domu. Jenže jak si můžete poslechnout níže ve vyprávění kanadského barterového hrdiny, on v tu chvíli moc dobře věděl, co dělá. Byl už totiž delší dobu v kontaktu s hollywoodským režisérem Corbinem Bernsenem a ten, světe div se, byl vášnivým sběratelem křišťálových sněhových koulí.

Kyle od Bernsena získal kontrakt na placenou roli ve filmu Donna on Demand a to byl jeho klíč k vysněnému domu. Starosta malé kanadské osady s názvem Kipling se totiž právě chystal vyhlásit soutěž o filmovou roli a když zjistil, že ji slavný „vyměňovač“ právě získal, neváhal a rychle se s ním spojil, aby mu nabídl jeden z volných domů, které mělo město k dispozici.

Kyle MacDonald tak získal svůj vysněný dům a na oslavu uspořádal party, jakou tato osada doposud nezažila. Sice se z něj nestal přímo dolarový milionář, ale svou cestou ukázal, že i když toho nemáte moc co nabídnout, vždy existuje cesta, stačí být kreativní.

Podívejte se na Kyleovo vystoupení v rámci TEDx 10 let poté:

#podnikani #napady #miliony #byznys #tipy #inspirace #pribeh #marketing #prodej

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Už minule jsem se zamyslel po těch kamenech, ale stále nemohu na nic přijít sakra :D
    +1
    • Tak to už jsme 2 :-) Kdybych na něco byť nepatrného narazil, určitě dám vědět ;-)
      0