27.11.2019 6 minut čtení

Jak být oblíbeným šéfem i kolegou? Tato čtyři základní pravidla vám s tím pomohou

Kdo je oblíbený, ten má větší šanci na úspěch, to je pravidlo, které potvrzují mnohé vědecké studie. Jak ale takové optimální oblíbenosti dosáhnout?

Jen si to představte – ve vaší rodině či komunitě lidí platíte za vzor, lídra, za kterým každý chodí pro rady nebo s žádostí o pomoc. Na jakékoli společenské nebo pracovní akci jste schopni s každým navázat inteligentní a zábavný rozhovor. Nebojíte se pomoci druhým a v jejich očích tak získáváte obdiv a respekt.

Mohl bych ještě dlouho pokračovat výčtem benefitů, které můžete získat, když budete dodržovat tato čtyři základní pravidla.

1. Více druhým naslouchejte a pomáhejte

Žena bývalého amerického prezidenta Johna F. Kennedyho – Jacqueline Kennedy Onassis – byla během svého života skutečně jednou z nejoblíbenějších a nejvíce okouzlujících osob, které člověk mohl poznat. Toto označení si vysloužila díky své schopnosti být pro druhé neobyčejným posluchačem.

Všichni, kteří měli možnost s ní strávit chvilku času, jednohlasně uznali, jak upřímně jim naslouchala. Hluboký oční kontakt, vyslechnutí si každého slova, neskákání do řeči – to vše v druhých vzbudilo pocit důležitosti. Pro druhé není nic přitažlivějšího, než když jim soustředěně nasloucháte a v tu chvíli jim dáváte najevo, že jsou teď a tady jedinou důležitou osobou.

Naopak si vzpomeňte, když jste něco někomu říkali a on koukal jinam nebo dokonce znuděně listoval telefonem. To nebyl ten pocit, kdy jste se cítili být právě tou na světě nejdůležitější osobou. Nebuďte takovým typem "posluchače".

A jakmile druhé vyslechnete, nebojte se jim podat pomocnou ruku. Dokázat ostatním pomoci je totiž dost možná tou nejhodnotnější vlastností, kterou si můžete osvojit. Pokud to budete dělat skutečně nezištně, nakonec pocítíte i to, jak jste ostatní pasivní a sobecké jedince markantně přeskočili na společenském žebříčku.

2. Buďte chytrým, ale respektujícím společníkem

Již několikrát bylo na Warengo zmíněno, jaké benefity přináší pravidelná četba či rozvíjení dalších schopností. A jinak tomu nebude ani tentokrát. Čím více čtete a kultivujete nové zájmy, tím více jste pro druhé zajímavými lidmi. 

Když se s někým seznámíte, ať už na pracovišti nebo na společenské akci, pak máte v takovém případě možnost vybírat si směr konverzace. Zřídkakdy mezi vámi nastane tolik nenáviděná chvíle trapného ticha. S každým si budete mít co říci a dá vám to tak možnost sdílet vaše myšlenky a postřehy, nebo si s druhými tyto postřehy vyměnit. 

Ovšem pozor, nikdy svou inteligenci a rozhled nezneužívejte ke shazování či manipulování druhými. Buďte samozřejmě za každé situace čestní a pravdomluvní, i kdyby to pro druhého člověka mělo být nepříjemné, ale nikdy například neveďte konverzaci schválně takovým směrem, kde víte, že se druhá osoba nevyzná. Mnoho chytrých lidí dělá tu chybu, že si svůj rozhled a inteligenci rádi dokazují, to je špatně.

Ukazujte druhým, že si jich vážíte a respektujete je. Pokud budete dodržovat první bod, budete moc dobře vědět, jaká je osoba naproti vám a co jí zajímá. Podle toho můžete vést konverzaci a nedopustit, aby se s vámi člověk cítil nepříjemně.

3. Mějte vlastní názor a buďte sami sebou

Lichotky a pochlebování někteří jedinci více než uznávají, ale jste si opravdu jisti, že vám to za to stojí? Samozřejmě je rozdíl mezi upřímným uznalým souhlasem a oportunistickou podlézavostí. Není nic únavnějšího, než hovořit s někým bez vlastního opravdového názoru.

Konverzace se nemá kam rozvíjet, jestliže nejsou názory, na kterých se postaví. Ač máte na věci lehce odlišný nebo extrémní pohled, vždy to bude lepší, než jen přikyvovat a vézt se na názoru druhého. Nesouhlasíte? Dejte to najevo! Chovat se tak, abyste zapadli mezi ostatní a byli přijati, má většinou pro druhé odstrašující účinek. Každý jsme svou osobností odlišní a právě to nás dělá zajímavými

Teď si možná řeknete, že dodržování všech uvedených pravidel pro větší oblíbenost je vlastně cesta, jak nebýt sám sebou. Není to však úplně pravda. Otázkou je, z jakého úhlu na věc nahlížíte. Pokud se chcete pouze dostat na lepší pozici nebo k lepším lidem, pak ano, poté to je obelhávání sebe sama. Ale jestli vám jde o pomoc druhým, kvalitní spolupráci a čestné vztahy, pak je vše v pořádku. 

4. Buďte pozitivní a dobře se bavte

Každý má těžké chvíle a je opravdu nadlidský výkon, abychom stále zůstávali klidní a měli pozitivní pohled na svět. Ale zamyslete se, kdo chce být v přítomnosti někoho, kdo si stěžuje, je neustále negativní nebo nikdy neřekne nic dobrého? Máte klidný den a někdo vám ho svým negativním postojem zkazí, nebo máte špatný den a někdo vám ho pozitivním postojem zlepší. Koho budete příště chtít opět potkat?

Nikdo po vás nechce, abyste se tvářili každý den jako výherce milionů, ale stačí se na známé či kolegy jen lehce přátelsky pousmát a uvidíte, jak budou pokaždé vaší přítomností potěšeni. Ať se děje cokoliv, zkuste si zachovat tvář, jako profesionál nechat problémy doma a vyjít ven jako člověk, ze kterého září nabíjející energie. Není to snadné, ale vyplatí se to. V očích druhých stoupnete jako někdo, kdo se dokáže kontrolovat a nepanikaří. A přesně takový člověk se dnes hodně cení.

K výše zmíněnému se váže i schopnost umět si z každé situace udělat zábavu. Tedy vyjma těch skutečně nepříjemných a život narušujících událostí. Každý si užívá společnost lidí, kteří druhé dokáží rozesmát. V nepříjemných chvílích si takové partnery do nepohody ceníme ještě o poznání více. Jak známo, a mnohé vědecké i laické studie to potvrzují, pozitivní nálada v kanceláři zvyšuje výkonnost celého týmu.

#osobnirozvoj #psychologie #sociologie #inspirace #rady #tipy #vztahy

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Článek staví vztah nadřízený / podřízený do ideální roviny. Promítnu li si ho do zkušenosti, že jste například členem týmu, ve kterém se následně stanete vedoucím tak je utopií, že se vztahy nepromění. I sebe lepší lídr, které je potřeba, se nezavděčí i pokud by dodržoval výše uvedené. Možná je způsobeno naší povahou. Ovšem je výzvou to překonat, proměnit v důvěru a cestu za společným cílem.
  +1
  • Jasně, souhlasím že vztahy se mohou v rámci změny poměru měnit. Ale vždycky bychom měli usilovat o to, aby byly co nejlepší.
   0
  • Proto optimismus na konci ;-)
   0
  • Jo, vidím to stejně Pavle :))
   0