26.11.2019 5 minut čtení

Dehydratace

Pitný režim

Co je to dehydratace a jak s ní bojovat?

Co je to dehydratace a jak s ní bojovat?

Co je to dehydratace? Možná jste někdy v minulosti nebo před pár dny narazili na tento pojem, který vám nic neříkal, a tak jste se o něho s největší pravděpodobností začali zajímat. Pokud nevíte, co si pod ním máte představit, pak byste si tento článek měli přečíst až do konce. Dehydratací může trpět každý, pochopitelně záleží na tom, co tomuto problému vlastně předchází. Pojďme se na to společně podívat.

Co je to dehydratace?

Člověk je tvořen převážně z vody, což ví dnes většina z vás. Pokud je poměr vody v těle oproti jiným látkám a složkám nevyrovnaný, dochází prakticky okamžitě k dehydrataci. Ta může být dokonce pro člověka velice nebezpečná, jestliže je ve fázi, kdy už člověk není schopen vnímat. Určitě už jste měli možnost slyšet, že bez jídla dokážete nějakou dobu vydržet, ovšem bez vody ne. Někteří se i přes to, že toto vědí pouštějí na nebezpečné očisty, které spočívají v tom, že člověk vydrží i pět dnů bez vody. Jestliže chcete své tělo vyčistit, mělo by to být za přítomnosti lékaře. Ano, může se jednat o užitečný proces, který však nese s sebou jistá nebezpečí.

Co si však budeme povídat. I voda může škodliviny z těla dostat pryč, a kromě toho je pro nás, jakožto pro člověka velice důležitá. Voda se stará o další funkce, které napomáhají ke správnému chodu celého těla. Jestliže bychom do sebe nedostali několik dnů ani kapku vody, riskujeme tím své zdraví. V neposlední řadě se stará voda o minerální a další důležité látky. Bez nich opět naše tělo nemůže správně fungovat.

Při nedostatku vody tělo trpí

Ať už se pouštíte do jakéhokoli pokusu, uvědomte si, že v momentě, kdy svému tělu nedopřejete vodu, tak trpí. Tekutiny se začnou pomalu, ale jistě zhušťovat, takže v konečném důsledku už nejde tak ani o tekutiny. Dále se vám může zhoršit stav a v občasných chvílích můžete pociťovat teplo, což může vést k dalším zdravotním problémům, mezi které patří například i úpal. Ten je taktéž pro člověka nepříjemný a nebezpečný.

Je nutné myslet také na to, že jste bez vody malátní a unavení. Dostavuje se bolest hlavy a silné křeče. V momentě, kdy jste bez vody vám připadá, jako byste byli omámení silnými prášky nebo alkoholem. Nedokážete pořádně vnímat realitu a mnohdy ani nemusíte vědět, co děláte. Neustálý pocit únavy vám k tomu ještě rozhodně nepřidává. Věděli jste také, že dehydratace může způsobit selhání orgánů, které jsou pro nás důležité? Prvním z nich jsou například ledviny. Dále se pak člověk může dostat až do stavu bezvědomí.

Malé děti se do tohoto stavu dostávají rychleji

Miminka a malé děti jsou ohroženější a dehydratace se u nich může projevit rychleji. Co je to dehydratace u malých děti? Je to podobný projev, jako u dospělých, jen s tím rozdílem, že je mnohonásobně rychlejší. Jestliže má vaše dítě průjem a do toho zvrací, rozhodně se neobejdete bez návštěvy lékaře. Vše totiž velmi snadno dostanou z těla pryč, což je bezesporu špatně. Mezi hlavní příznaky a projevy patří tedy suchá pokožka, únava, neustálý pocit žízně a suchá ústa. Dále pak zmatení a problémy s tlakem.

Léčit dehydrataci lze v mnoha případech svépomocí, kromě malých dětí a miminek. Jak jsme psali, tady je nutné navštívit lékaře. U dospělých osob stačí většinou zvýšit příjem tekutin. Dospělá osoba by za den měla vypít přinejmenším dva litry vody. Na druhou stranu se nedoporučuje ledviny příliš přetěžovat. To znamená, že celý den nic nevypijete a na poslední chvíli budete svou ztrátu dohánět před spánkem. Raději pijte po menších dávkách, ale pravidelněji, aby vaše ledviny nebyly zatěžovány.

 

Na závěr pár rad

Teď už víte, co je to dehydratace. Nyní už bude záviset na vás, jak moc si budete hlídat přísun tekutin. Doporučujeme vám však, abyste jej nepodceňovali.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.