18.01.2019 4 minuty čtení

Chcete být opravdovým lídrem? "Extreme ownership" je cesta!

Tak jako se podnikatelé na východě inspirují životem a bojem samurajů, mohou se západní podnikatelé inspirovat například u NAVY Seals, speciálních bojových jednotek americké armády. Jocko Willink, bývalý příslušník této elitní jednotky, ukazuje veřejnosti a zejména podnikatelům, jak mohou úspěšně vést ostatní.

Ve videu, které najdete na konci článku a které vzniklo při příležitosti Willinkova vystoupení v rámci TEDx na University of Nevada, mluví tento dnes už bývalý voják o jedné bojové misi z roku 2006, která vedla k jeho prozření a k tomu, že objevil tajemství, které vede k úspěšnému vedení týmů a lidí kolem sebe.

V rámci této mise vedl Willink svou bojovou jednotku v útoku proti teroristické buňce, v čemž jim pomáhaly irácké armádní jednotky. V nastalém zmatku se však stalo, že na sebe začaly útočit právě Willinkovy jednotky s těmi iráckými. Výsledek – jeden mrtvý a několik zraněných.

„Jediný snadný den byl včera“ Motto NAVY Seals

Po návratu na základnu si měl Willink připravit detailní rozbor toho, co se na místě stalo a kdo se dopustil chyb, které následně vedly k tomuto „bratrovražednému“ souboji. Willink však nebyl schopen v rámci přípravy reportu označit kohokoli konkrétního. A nakonec si uvědomil, kdo opravdu nese všechnu vinu. Kdo je zodpovědný za to, co se stalo.

Když následně předstoupil před své nadřízené a kontrolní komisi, vyzvali ho, aby řekl, kdo za toto pochybení nese vinu, kdo při této akci pochybil. Jelikož v místnosti byli přítomni také vojáci, kteří byli Willinkovi na akci podřízeni, začali se sami od sebe hlásit a brát vinu na sebe, protože cítili, že v akci pochybili.

Willink však s ničím takovým nesouhlasil a každému vojákovi jako svému podřízenému jasně řekl, že to není jeho chyba. Komisi pak řekl, že odpovědnost nese pouze jedna jediná osoba – ON SÁM.

Komise očekávala obviňování a ukazování na ty, kteří udělali při akci sebemenší chybu, toto však všechny přítomné překvapilo. Willinka pak překvapila reakce ze strany komise. Nejen že díky tomu nakonec nepřišel o práci, ale získal si respekt a větší důvěru svých nadřízených i podřízených.

Jen vy nesete zodpovědnost

Willink se nyní snaží toto poselství předat také lidem mimo armádu. Podle něj je právě přístup postavený na „Extreme ownership“ (extrémní vlastnictví, lepší však překládat jako „Extrémní zodpovědnost“, aby to vystihlo smysl daného poselství) tím, který rozlišuje dobré a špatné lídry. Pouze lídr, který na sebe vezme plnou zodpovědnost ze vše kolem sebe, může úspěšně vést ostatní.

„Berte na sebe plnou zodpovědnost za všechno, co se ve vašem životě stane“

Tím, že sám ukázal svému týmu, že na sebe bere veškerou zodpovědnost a že jako nadřízený nikdy nenechá dopadnout tíhu zodpovědnosti dolů na svůj tým, vyvolal u jednotlivých členů stejný přístup. Každý je tak plně zodpovědný za všechno, čemu jako tým čelí. A pokud bere každý jeden člen týmu plnou zodpovědnost za problémy, kterým společně čelí, pak dokáží veškeré problémy vyřešit.

„Berte na sebe plnou zodpovědnost, nevymlouvejte se, neobviňujte žádného jiného člověka ani věc. Dostaňte pod kontrolu své ego, neskrývejte svou citlivou hrdost před pravdou. Berte na sebe plnou zodpovědnost za všechno, co se ve vašem životě stane, to dobré i to zlé. Berte na sebe plnou zodpovědnost za své chyby, za své pády, za své problémy a následně přijměte plnou zodpovědnost za řešení, které tyhle problémy odstraní. Buďte zodpovědní za svou misi, za svou práci, za svůj tým, za dvou budoucnost a za svůj život! A veďte. Veďte sebe, veďte svůj tým a lidi ve svém životě, všechny. K vítězství.“

Podívejte se na inspirativní přednášku Jocko Willinka v rámci TEDx a nechte se inspirovat pro svůj vlastní byznys.

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.