Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
25.11.2019 6 minut čtení

Jak stihnout více za méně času? Pět základních rad pro dokonalý time management

Každý z nás má 24 hodin denně k využití, někteří jedinci ale dokáží vyřešit tolik věcí, že se to zdá až magické. Zvládají snad každou minutu zdvojnásobit? Ne, ve skutečnosti nemají žádná kouzla nebo triky, jen se naučili svůj čas lépe plánovat.

Správné plánování a celkově lepší nakládání s časem vám přinese více produktivity v práci i životě. Vše bude skvěle zorganizované a vy tak dosáhnete skvělých výsledků v kratším čase.

Největší problém většiny tkví v nevyužívání času na plné obrátky. Vždyť všichni máme 24 hodin a závisí jen na nás, jak se svým časem naložíme. Někdo má problém s časem kvůli chaosu v životě, jiný kvůli pracovní vytíženosti. Každý si obhájí své „ale“.

Faktem však zůstává, že pokud začnete systematicky plánovat vše od rána až do večera, zjistíte, že času se dá najít docela hodně. Poté jednoduše zjistíte, že nedostatek času byl jen výsledek špatných návyků a nedisciplinovanosti v plánování. 

Zkuste to podobně jako Bill Gates, který si prý každý den rozplánovává na šestiminutové časové úseky. Nutno říci, že mu to vždy přinášelo a stále přináší dokonalé výsledky.

Chcete se tedy stát mistry času, kteří zvládnou s časem hravě manipulovat? Pak zkuste následujících 5 jednoduchých tipů.

1. Plánujte

Zapište si co, kdy a jak dělat. Každý večer si sepište plán na následující den. Ráno po probuzení si tento seznam přečtěte, tím se vám vtiskne do podvědomí.

Chcete si ráno zacvičit nebo si číst noviny? Udělejte to, ale plánovaně. Rozhodně si tím nenarušujte denní rituál produktivity. Organizovanost vlastního já může zachránit velké množství času. Není třeba být robotem nebo chodícím diářem. Zjednejte si zkrátka ve všem pořádek. Vše musí mít během dne své místo a svůj čas.

Organizovanost se pojí mj. i s omezením šancí na vznik stresového prostředí, kde chaos obemkne pohodu týmu a nenápadně táhne dolů produktivitu celé skupiny. Jestli vám tedy něco unikne a cítíte vnitřní stres, zachovejte klid nebo se vyventilujte stranou. Není třeba táhnout kolegy dolů svým řevem a stěžováním si.

2. Odpojte se

Vypněte internet v mobilu a odřízněte se od sociálních sítí. Není třeba ztrácet čas s nepodstatnými příběhy na facebooku. Jestliže vypukne válka, pak se to rozhodně dozvíte i bez několikahodinového brouzdání po webech.

Pokud jste doma a na něčem pracujete, odpojte se taktéž mentálně. Někdo vám zvoní neplánovaně u dveří? Hoří snad? Ne, pak to není důležité a neobtěžujte se zvedat od stolu. Naučte se říkat NE nepodstatným věcem. Nikdo jiný za vás práci neudělá a čas navíc nedostanete.

Odříznutí se od okolního světa dokáže přinést zpět ztracené hodiny. Žádné vyrušování tlacháním s kolegy nebo dokonce několik hodin u televize. Více produktivity znamená více sebevědomí a více sebevědomí znamená lepší výsledky.

3. Nepřekombinujte to

Každý ambiciózní člověk má svůj to-do list. Ale při problémech s koncentrací se v něm lehko ztratíte a místo dokončení jednoho úkolu se topíte v kruhu několika dalších. Jestli jste mistr v multitaskingu, potom si tedy užívejte několika úkolů naráz.

Pokud však nejste, začněte svým top úkolem. Ten si rozepište na menší dílčí body a začněte tím nejprospěšnějším. Zeptejte se, jaký z následujících bodů mě nejvíce posune vpřed k dosáhnutí mého cíle?

Zaměřte se vždy na jeden bod a tomu věnujte veškerou svou energii. Musí to být "laser focus". Jediná věc v jednu chvíli. Věnujte se v určitou chvíli pouze činnosti, na níž skutečně záleží. Uvidíte, jak se vám hned zjednoduší život.

4. Využijte pauzu

Mini pauza znamená například čekání v zácpě, cesta MHD nebo taxi. Pokud musíte denně používat email a jste de facto nonstop připojeni online, využijte tedy mini pauzy k vyřízení pracovních záležitostí – mailů nebo hovorů – strašících vás celý den.

Je lepší vyřešit malé úkoly během cestování a poté mít klid, než tento čas ‘‘volna“ využívat k bezduchému zírání do prázdna.

5. Regenerujte

Žít každý den ve vysokém tempu nejde zvládat po dobu měsíců či let bez nějaké pro duši příjemné činnosti. Najděte si činnost, u které se uvolníte a tentokrát se odpojíte od hluboké práce. Zajděte si na kávu s přáteli. Čtěte literaturu faktu nebo třeba i fikci. Meditujte. Běžte se projít na vzduch. Zaběhejte si, jděte do posilovny. Pokud hrajete golf, pak si zahrajte golf.

Nebo se staňte dobrovolníkem a pomáhejte druhým. Každý má svoji oblíbenou činnost, nad kterou nemusí přemýšlet a přitom u ní vypne a zregeneruje. Pokud svou činnost ještě nemáte, pak se zamyslete nad tím, co by vás ve volnu naplňovalo.

Kupříkladu existuje nespočet vědeckých studií, které prokázaly, jak blahodárně na lidské štěstí a energetické zásoby působí sport. Čím více pozitivních hormonů se vám vyplaví, tím více jste s klidem na duši schopni zvládat výzvy a obtížné úkoly.

‘‘Člověk, který se odvážil vyplýtvat třeba jen hodinu života, zatím hodnotu života nepochopil.“

Charles Darwin

Ať jde ale o jakékoliv rady, vše berte s dostatečným nadhledem a nenechte se tím hlavně stresovat. Také je ale třeba si uvědomit, že čas nám od narození nekompromisně utíká a již nikdy více ho nedostaneme.

Ve stáří je tak lepší houpat se s úsměvem na verandě, že jsme zvládli to, co jsme naplánovali, než sedět a litovat, jak jsme promrhali svůj čas. Otevřete si proto své diáře a začněte plánovat, jak zaútočíte vy na život dříve, než zaútočí on na vás.

#osobnirozvoj #timemanagement #produktivita #vykon #inspirace #uspech #tipy

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím