02.10.2018 2 minuty čtení

Nechce, ale musí. Roman Abramovič prodává svou milovanou Chelsea

Když slavný anglický fotbalový klub v roce 2003 kupoval, zachránil ho před téměř jistým bankrotem. Dnes je díky Romanu Abramovičovi z fotbalové Chelsea jeden z nejúspěšnějších a nejstabilnějších klubů na světě.

Abramovič se však dostal do nepříjemné situace a tak mu nyní nezbývá, než významnou část svých investic, včetně Chelsea, prodat. Jaký k tomu má důvod?

Ocitl se totiž na seznamu ruských občanů podezřelých z účasti na manipulaci amerických prezidentských voleb. Tento seznam obsahuje 210 bohatých Rusů z řad státních představitelů a oligarchů, kteří jsou napojeni na Kreml a ruského prezidenta Putina.

Aby potenciální sankce ze strany Spojených států neohrozily jeho majetek, zbavuje se tak Abramovič svých podílů například v ruských těžebních společnostech jako Evraz či Norlisk Nickel, které mají část svého byznysu na území Severní Ameriky.

Bývalý gubernátor čukotského poloostrova je dnes s majetkem 14,7 miliard dolarů 83. nejbohatším člověkem světa podle žebříčku Bloomberg

Cena? 5,5 miliardy dolarů

Zákulisní informace hovoří o ceně kolem 5,5 miliardy dolarů, které by za fotbalovou Chelsea ruský miliardář chtěl. Dle uniklých informací nedávno odmítl nabídku v hodnotě 2,3 miliardy dolarů.

Samotný Abramovič Chelsea kupoval za 233 milionů dolarů, ale v dalších letech investoval do její stabilizace 1,5 miliardy dolarů, které do klubu vložil formou bezúročné půjčky. Tuto investic bude chtít jistě zpět. V podstatě může kdykoli Fordstam, což je mateřská společnost Chealsea FC, vyzvat k úhradě dluhu. Klub by pak měl pouhých 18 měsíců na jeho splacení. Dokud však bude majitelem, tato varianta klubu samozřejmě nehrozí.

Pokud by se Abramovičovi podařilo klub prodat za požadovaných 5,5 miliardy dolarů, jeho jmění by se přehouplo přes 20 miliard dolarů a on by se poprvé dostal mezi 50 nejbohatších lidí světa.

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.