02.10.2018 4 minuty čtení

Pohled zpátky: Jak rostla Buffettova obliba akcií Apple

Věštec z Omahy se po dlouhou dobu své investiční kariéry vyhýbal akciím technologických společností. Tvrdil, že jim nerozumí. Nicméně v posledních letech Buffettova společnost Berkshire Hathaway učinila výjimku, když začala nakupovat akcie americké společnosti sídlící v Cupertinu.

Ačkoliv věhlasný investor ani nevlastní iPhone, minulý rok prozradil CNBC, že se mu Apple zkrátka líbí a věří, že bude první společností, která dosáhne na tržní kapitalizaci bilion dolarů. Jeho předpověď se ukázala jako správná, jelikož výrobce kultovní spotřební elektroniky překonal tuto cifru na začátku srpna letošního roku.

Časová osa investic Berkshire Hathaway do společnosti Apple

Původně textilní společnost nejdříve koupila 9,8 milionu akcií výrobce iPhonů v první čtvrtletí roku 2016, v době kdy se jeho akcie obchodovali pod úrovní 100 dolarů. Na konci téhož roku pak podíl Berkshire podstatně vzrostl, když investovala do nákupu dalších 61,2 milionů kusu akcií v cenovém rozmezí od 106 do 118 dolarů.

Na začátku roku 2017 pak Buffettovo impérium zaplatilo za další akcie mezi 116 a 122 dolary a svůj podíl ve společnosti více než zdvojnásobilo na přibližně 130 milionů akcií. Na konci minulého roku pak už Berkshire Hathaway vlastnilo více než 165 milionů akcií technologického giganta. Vezmeme-li v úvahu současnou cenu akcií 227 dolarů, jedná se skutečně o skvělé zhodnocení finančních prostředků.

Loňské investice však stále nebyly koncem celého příběhu. V prvním čtvrtletí letošního roku Buffett přidal do portfolia své společnosti dalších 75 milionů akcií a nakonec k 30. červnu 12 milionů kusů cenných papírů společnosti z Cupertina. Dnes tedy Berkshire Hathaway vlastní celkem 250 milionů akcií Apple v celkové hodnotě 56,75 miliardy dolarů.

 

Vývoj ceny akcií Apple za posledních 5 let

 

Proč si Warren Buffett akcie Apple tak oblíbil?

Část investorské komunity byla dost překvapena, když viděla, jak Buffett skupuje akcie Apple poté, co o technologických akciích řekl. V květnu letošního roku však už majitel Berkshire hovořil jinak. Prozradil, že by vlastnil 100 procent akcií Apple kdyby mohl a že je jeho společnost kupuje kvůli tomu, aby je držela nejlépe napořád. Následně ještě přisadil: “Mám rád management společnosti, hospodaření i způsob, jakým vedení Applu přemýšlí.“

Warren Buffett by podle svých slov nejraději vlastnil celou společnost Apple.

Rovněž prozradil, že při rozhodování o investování do akcií této technologické společnosti udělal výjimku, protože Apple vyrábí produkty, kterým rozumí. Na letošní výroční schůzi s akcionáři Berkshire Hathaway pak prozradil, že spotřební elektronika vyráběná společností je pro její zákazníky opravdu mimořádně atraktivní.

Jeho náhled na situaci skutečně potvrzuje realita. Za poslední čtvrtletí sice prodala společnost 41,3 milionů iPhonů, což je v podstatě stejné číslo, jako ve třetím čtvrtletí roku 2017, průměrná prodejní cena smartphonu však vzrostla z 651 na 758 dolarů. Společnost Apple rovněž zaznamenala více než 60 procentní nárůst v prodejích svých nositelných zařízení jako jsou Apple Watch a AirPods, segment ostatních produktů vzrostl o 37 procent, což se projevilo v meziročním růstu tržeb o 3,74 miliardy dolarů.

Buffett se rovněž zmínil o tom, že nevěnuje příliš mnoho pozornosti přesným objemům dodávek iPhonů každé čtvrtletí. Podle něj nezáleží přesně na tom, kolik iPhonů Apple prodá, ale spíš na tom, jak jsou na nich lidé závislí, prozradil CNBC. Díky atraktivitě své elektroniky se tak Apple může pochlubit miliony lidí závislých na svých produktech, kterým bude moci i nadále prodávat své produkty a služby v nadcházejících letech.

Průměrná prodejní cena iPhonu meziročně vzrostla o 107 dolarů.

Vzhledem k tomu, že Berkshire Hathaway od roku 2016 neustále svůj podíl v Applu zvyšuje, bylo by překvapením, kdyby náhle ze své strategie odstoupil. Nyní navíc představila společnost z Cupertina novou produktovou řadu iPhonů a jejich éra ještě zdaleka nekončí. Buffett sice nikdy nebude moci vlastnit 100 procent akcií Apple, jak by si přál, ale je téměř jisté, že za rok touto dobou bude Berkshire vlastnit opět větší část společnosti.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.