20.11.2019 3 minuty čtení

Strach z robotů může mít jen ten, kdo nikdy nechodil na čtyři směny

Modernizace podniků je možná jen při aktivním zapojení vedení podniků a majitelů firem, říká pro server orobotice.cz Čestmír Vančura, spolumajitel společnosti Kovárna VIVA.

Co pro vás osobně znamená pojem Průmysl 4.0?

Pro mě je to další stupeň evoluce způsobu lidské práce, další krok v trendu odebírání rutinní, často namáhavé a těžké práce lidem. V podstatě je to další stupeň věže, kterého nedosáhnete bez kvalitních spodních pater. Ale nikoli pyramidy, protože proč zbytečně zužovat svůj prostor. Vnímáme to s mými kolegy jako komunikaci mezi systémy a pracovišti bez ohledu na to, je-li u stroje robot, automat nebo člověk.

A jak moderní technologie využíváte ve vaší firmě?

Poměrně intenzivně a napříč celou firmou. Komplexně a dlouhodobě se věnujeme aktivně novým technologiím a pořád u toho zvažujeme efektivitu a přínosy.

Můžete být konkrétnější?

Co se týká vnitřních efektů – například u systému CAD/CAM se jedná o zrychlení a zpřesnění přípravy výroby. Bez následných simulací (tváření, obrábění, namáhání) je výsledek zkoušky nebo rozjezdu nové výroby nejistý a příliš závislý na osobních zkušenostech techniků, které až na výjimky nebývají tak rozsáhlé, aby umožňovaly revoluční vývoj opravňující k vybočení ze systému.

U PLM/ERP musí být kvalitní a korektní data uspořádána, provázána, analyzována a vyhodnocována.

U robotiky či automatizace se nám jedná o to, že všude, kde člověk dělá namáhavou práci bez osobní přidané hodnoty, zvažujeme třeba právě automatizaci.

Co se týká vnějšího efektu – implementace moderních technologií znamená vyšší konkurenceschopnost u klíčových obchodních partnerů. Potřebujeme stíhat jejich vývoj a poskytovat jim podporu v naší oblasti výroby.

Kolik máte ve firmě robotů a jakým způsobem je využíváte?

V celé firmě jsme letos načali třetí desítku a využíváme je například na tvářecích linkách, při obrábění, na kontrole.

Díky robotům zvyšujeme kvalifikaci našich lidí

Část veřejnosti má strach, že roboti mohou vzít lidem práci. Jaký je váš názor?

Strach z toho mají především ti, kteří takovou práci, na kterou roboty nasazujeme, nikdy nedělali a ani sami nechodili na dvě, tři nebo i čtyři směny. Humanizujeme práci, přesouváme ruční obsluhu linek na operátory robotizovaných souborů. Zvyšujeme kvalifikaci našich spolupracovníků, šetříme jejich zdraví. Ovšemže také přesouváme část práce do kanceláří, ale to je v pořádku, pro tradiční profese stejně schází pracovníci a bude to jen horší.

Co se stalo s pracovníky, které ve vaší společnosti nahradili roboti?

Užívají si lepší práce. Podílí se na tom i stále větší přívětivost operačních systémů pro řízení robotů.

Více na orobotice.cz.

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.