08.11.2018 7 minut čtení

Chcete se stát legendou? Dělejte marketing jako Musk!

Jednu věc nelze Elonu Muskovi upřít, ačkoliv se některé z marketingových strategií Tesly mohou zdát naprosto šílené, mají obrovský úspěch. V článku vám nabízíme postup, jak je aplikovat i na vlastní značku.

Neexistuje mnoho značek stejně fascinujících jako Tesla. Když ji začal Elon Musk budovat, nebyla prvním výrobcem automobilů. Nebyla ani první automobilkou, která by přišla na trh s elektromobilem. Tak jak je možné, že dokáže poutat takovou pozornost veřejnosti?

Faktem je, že Tesla fascinuje svým designem, akcelerací nebo samotnou technologií, ale kromě toho musel její zakladatel použít i alternativní marketingové strategie, které se možná nemusely zdát na první pohled jako optimální. Spíše, než aby se soustředil na zpovídání svých zákazníků, se zaměřil na to, jak svět vnímá Teslu právě pro to, co dělá. A dokázal svět Teslou doslova fascinovat.

Pokud chcete stvořit kultovní značku a ze sebe udělal podnikatelskou legendu, máte jedinečnou příležitost. Každá společnost v jakémkoliv odvětví totiž může svět fascinovat stejně jako Tesla, pokud se bude držet těchto pěti základních tipů od Elona Muska:

#1 Místo setkávání

Představte si návštěvu nabíjecí stanice, kde nenajdete žádné jiné auto, než Teslu a žádného jiného řidiče, než řidiče Tesly. Žádný Mercedes, Lexus nebo Porsche, jedná se o exklusivní službu pouze pro majitele Tesly. Téměř taková fanouškovská základna, kde spolu hovoří pouze jednotliví majitelé jeden k druhému.

Jsou tak členy vybrané společnosti, což logicky přitahuje lidi z venku. Ti chtějí za každou cenu zjistit, v čem tkví to kouzlo a mají potřebu se také stát součástí tohoto uzavřeného klubu.

Máte k dispozici exkluzivní nabídku, kterou můžete rozšířit mezi vaši uživatelskou základnu? Zamyslete se například nad uspořádáním luxusního zákaznického eventu, čímž se vám může podařit vytvořit síť oddaných fanoušků vaší značky. Zjistěte, jak a kde by se mohli vaši fanoušci setkávat. A pokud to bude fungovat dokonce bez vaší účasti, máte vyhráno!

#2 Malá ochutnávka

Máte-li děti, možná už jste se setkali s větou: „Tatínku, já si to štěňátko chci jenom pochovat.“ Samozřejmě jakmile si štěňátko vezme jednou vaše ratolest do náručí, už ho nechce dát z ruky. A pokud se o to byť jen trochu pokusíte, spustí se panický křik a pláče. Vám tak nakonec nezbude, než štěňátko koupit.

Elon Musk dělá to samé, co prodejci štěňátek, jen s auty. A absolutní touhu nevyvolává u dětí, ale u dospělých.

Tesla showroomy jsou jako umělecké galerie, kde si můžete dlouze prohlížet dokonalá díla dávných mistrů. Pokud si však automobil chcete vyzkoušet, musíte provést online objednávku. Chyba? Ale kdeže! Jakmile si totiž zkušební jízdu objednáte, pracovníci automobilky vám dovezou váš vysněný vůz až k domu. A věřte tomu, že jakmile uvidíte Teslu postavenou u svého domu, už nikdy se nedokážete zbavit myšlenek na to, jak by bylo skvělé, kdyby tam takto stála každý den. Tato strategie vyvolává stejný efekt, jako když si váš potomek pochová ono štěně.

Vraťte své zákazníky do dětských let, kdy tak moc toužili po tom malém štěněti, které si právě chovali v rukou. Dopřejte jim, aby se váš produkt stal alespoň na jeden den součástí jejich života. A pokud je kvalitní, o prodeje už se bát nemusíte.

#3 Top secret!

Společnost Tesla zachovává „přísně důvěrné informace“ tak, že požaduje po všech návštěvnících, aby podepsali dohodu o mlčenlivosti – včetně návštěvníků firemních kanceláří.

Tito „vybraní jedinci“, kteří si neuvědomují, že tímto procesem prochází každý, se pak cítí doslova jako celebrity. Získali přístup k něčemu tak vzácnému, určenému pouze zasvěceným.

Co kdybyste s každým klientem, než obdrží váš produkt nebo získá službu, podepsali dohodu o mlčenlivosti? Organizujete kurzy? Než zákazníkům ukážete plán, podepište s nimi zmíněnou dohodu, aby nezveřejnili žádné informace o materiálu kurzu. Výsledek na sebe nenechá dlouho čekat. Budou váš kurz vnímat jako něco mnohem vzácnějšího a cennějšího.

#4 Sledovat svět a pomáhat

Většina firem, když chce vypadat dobře v očích veřejnosti, si vybere nějakou tradiční charitativní organizaci a když zažije vydařené období, předá této organizaci velký šek, na kterém je viditelně vypsaná částka. Takové jednoduché, prvoplánové PR. A veřejnost už tomu dnes moc velkou váhu nepřikládá. Toho si je vědom i Musk a tak v tomto směru volí jinou a velmi efektivní strategii. Pomáhá mu v tom často jeho twitterový účet, který sleduje více než 24 milionů lidí.

Loni v říjnu po řádění hurikánů Irma a Maria nabídl pomoc Portoriku s obnovou zdevastované elektrické sítě využitím technologie Tesla. Na odpověď guvernéra Portorika Ricka Rossella nemusel dlouho čekat. Podobně reagoval na Australskou energetickou krizi. Zavázal se, že problém vyřeší vybudováním největší bateriové stavby světa za pouhých 100 dnů, jinak přenechá stavbu australské vládě zdarma. A ano, nakonec byla zdarma.

Poslední větším případem bylo uvěznění mládežnického fotbalového týmu v thajských jeskyních. Musk se po celou dobu akce choval, jako kdyby celá záchranná akce závisela hlavně na něm. A svět mu to věřil! Co je však důležité, při takovém stylu pomáhání vypadá vše naprosto přirozeně a Muskovi to pomáhá budovat svůj vlastní kult osobnosti.

Najděte jako podnikatel příležitost k významnému charitativnímu počinu nebo nezištnému daru. Využijte sílu sociálních sítí a sledujte, co se děje kolem vás. Nemusí vás sledovat 24 milionů lidí, nemusíte pomáhat po celém světě. Pokud začnete ve svém okolí a bude o tom vědět váš kraj, může to být první významný krok na cestě stát se byznysovou legendou.

#5 Vize pro budoucnost

Ať už dělá Elon Musk cokoli, u každého jeho byznysu máte jeden a ten samý pocit – dělá to pro budoucnost lidstva. A Musk tenhle dojem rád podporujeme svými příspěvky na Twitteru a vyjádřeními v médiích.

Musk například říká, že Tesla není výrobcem automobilů, ale baterií. A je to od něj vskutku geniální tah, protože kdyby byl jen dalším výrobcem automobilů, lidé by z Tesly tak nešíleli. Ale on je výrobcem baterií, což ukazuje, že nahlíží opravdu do hloubky a nedělá věci jen povrchně. Celé Tesle to pak dodává punc dokonalého výrobku.

Podívejte se podobně také na svůj byznys. Co vlastně ve skutečnosti děláte? Kam vaše činnost posune nejen život zákazníka, ale celého lidstva? Najděte si takový detail a nebojte se ho vykřičet do světa.

Nefungují vám současné marketingové strategie? Nedokážete se vymanit z davu? Vezměte si příklad z Elona Muska a úspěch vaší značky přijde záhy.

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.