Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
25.09.2020 3 minuty čtení

Michael Burry, který předpověděl krizi v roce 2008, tvrdí, že na trhu vidí novou, podobně velkou bublinu

Pokud jste viděli film Sázka na nejistotu (pokud ne, co nejdříve to napravte), určitě vám jméno Michael Burry něco říká. Ano, ten excentrický investor milující heavy metal, který už v roce 2005 zjistil, že trh s hypotékami je časovaná bomba.

A právě Michael Burry, jeden z prvních, kdo příchod krize v roce 2008 odhalil a vydělal na ní, nyní tvrdí, že na současných trzích vidí podobnou časovanou bombu. Tou má být pasivní investování, jehož popularita stále roste a v 21. století zažívá velký boom.

Spadají do něj především indexové a ETF fondy, jejichž investiční strategie je na první pohled velmi jednoduchá - snaží se co nejpřesněji kopírovat třeba složením akciových titulů hlavní akciové indexy. Tím, že fond kopíruje například složení indexu S&P 500, minimalizuje při…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +128
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Dobrý den,
  to co píšete není tak docela pravda a jde o informace vytržené z kontextu toho co Burry doopravdy řekl.
  Nejdříve si však vysvětleme, že ETF neznamená pasivní investování... jde o fondy obchodované na burze (exchange traded funds). Většina ETF je pravda pasivních, ale je asi 10% ETF, které jsou řízeny aktivně. Stejně tak mezi klasickými OPF (otevřené podílové fondy) najdete pasivní investice kopírující index. To je fakt, který si většina lidí neuvědomuje a zaměňuje hrušky s jablky.
  Druhou věcí, kterou musím opravit je to, že tvoří 50% prostředků amerického akciového trhu... opět fáma. ETF reálně tvoří 26% a souhlasím s tím, že se majetek přesouvá z aktivní správy do pasivní a čím je to způsobeno je na delší debatu. Nicméně 25% tvoří ETF 23% nyní tvoří aktivně řízené fondy a zbylých 52% tvoří investoři, kteří mají akcie nakoupeny na přímo ať už jde o institucionální investory, nebo fyzické osoby.
  To co krizi může přinést a na co Burry mířil nejsou ETF, které reálně replikují index (tedy nakupují konkrétní akcie), ale tzv. syntetické ETF, tedy konstrukce, které využívají derivátů často za použití páky. To jsou extrémně rizikové investice a tady jsou obavy opodstatněné a příkladů, kdy hodnota padla o 98 % za noc už lze dneska najít několik.
  Nicméně házet všechno do jednoho pytle bez hlubší analýzy, nebo znalosti na základě zkreslených článků není úplně ideální, tedy jednoduše řečeno... neinvestujte do toho, čemu nerozumíte wink

  12
 • Sázka na nejistotu je super thumbsup

  2
Doporučené příspěvky
5 minut
13 minut
4 minuty
8 minut
5 minut
5 minut
6 minut
8 minut
4 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty