24.10.2020 8 minut čtení

Dělejte o víkendu cokoli budete chtít, dodržujte při tom však tato důležitá pravidla

Stává se vám někdy, že si po víkendu vyčítáte, jak jste ho (ne)prožili? Osvojte si tyto návyky úspěšných osobností a už nikdy se vám to nikdy nestane.

Důležité je uvědomit si, že víkend je součástí většího obrazu. Obrazu, který utváříte svými každodenními návyky. Pokud tedy přes týden tvrdě pracujete a přes víkend jen sedíte u televize…počkat, to vlastně ani nejde. Pokud budete víkendy trávit neefektivně a znuděně, bude to mít velký vliv také na váš pracovní týden, protože těmito víkendy dáváte mozku najevo, že v životě o nic moc neusilujete. Dostat se tedy po unuděném víkendu k tvrdé práci bude úkolem vskutku nadlidským.

Úspěšní lidé jsou si této skutečnosti vědomi a tak ani o víkendu nemění svůj přístup k životu. Neznamená to však, že by každý víkend jen pracovali, ale že si aktivity uspořádají tak, aby svému mozku dávali jasný signál, že jejich život je prožitý naplno a kvalitně.

Pokud tedy přemýšlíte o tom, jak svým víkendům dodat o něco větší smysl, inspirujte se těmito 7 víkendovými návyky úspěšných lidí:

1. Pracujte

Možná vás to překvapí, ale úspěšní lidé hodně pracují (wow, skutečně?). Extrémně hodně. Pokud jste si tedy představovali, že milionáři a miliardáři tráví všechny víkendy na jachtě nebo golfu, v drtivé většině případů to tak není. Naopak. Několik průzkumů mezi opravdu úspěšnými osobnostmi ukázalo, že ti, kteří stále ještě budují svůj byznys, tráví většinu víkendů prací. Je k tomu samozřejmě zapotřebí tolerantní rodina, která chápe smysl tvrdé práce. Důležité navíc je, že úspěšní mají o víkendu buď práci, nebo volno, nikdy však tyto dvě věci nekombinují, jelikož vědí, že to vede akorát k výčitkám svědomí.

Nebojte se pracovat o víkendech. Pomůže vám to udržet se „ve formě“. Pokud ještě nemáte rodinu, nesnažte se mermomocí přemlouvat své kamarády, aby s vámi něco o víkendu podnikli. Raději pracujte na svých projektech. Logicky tak dokončíte mnohem více věcí a dlouhodobý nepřerušovaný drive vám dodá tolik potřebné sebevědomí. Není nic lepšího, než pracovat v neděli ráno na svém byznysu a vědět, že „konkurence“ právě vyspává kocovinu.

2. Dodržujte svůj režim

Klasický návyk, že během pracovního týdne člověk vstává v 5 hodin ráno a hned v sobotu se pohodlně prospí až do oběda, je pro úspěšné něčím nemyslitelným. Moc dobře totiž vědí, že tělo je citlivý stroj, který potřebuje pravidelný režim. Od úspěšných se zároveň nikdy nedočkáte toho, že by v pátek odpoledne nevěděli, co budou o víkendu dělat.

Nastavte si tedy režim, se kterým budete schopni fungovat po celý týden stejně, včetně víkendu. A plánujte. Nejlepší bude, když si už v neděli večer, v rámci příprav na celý týden, rozvrhnete také svůj další víkend. Pokud to má být víkend odpočinkový, ať je ten odpočinek využitý na maximum, nikoli tak, že budete sedět u televize a přemýšlet co podniknout. Ráno vstaňte brzy, běžte se ven proběhnout, dejte si kvalitní snídani a potom se věnujte svému programu.

3. Čas s rodinou

Rodina je základ duševní pohody všech úspěšných. Ačkoli jsou pracovně velmi vytížení, což jejich rodina respektuje, dokáží si na rodinu udělat kvalitní čas. Kvalitní v tom směru, že když jsou s rodinou, věnují se pouze jí. Pokud jednou za čas vyrazí s rodinou například na výlet či dovolenou, nepočítejte s tím, že byste je zastihli na emailu či telefonu. Čas, který rodině většinu týdne kvůli práci nevěnují, jí tímto více než vynahrazují.

Zapomeňte na to, že si někam vyrazíte se svou drahou polovičkou či celou rodinou a polovinu času budete sedět někde na hotelovém pokoji s notebookem a odepisovat kolegům v práci. Pokud pracujete dostatečně tvrdě, dokážete si to v práci zařídit tak, abyste mohli jednou za čas úplně vypnout. Díky stoprocentnímu soustředění na rodinu můžete posílit vzájemný vztah a ukázat, že vám na ní záleží.

4. Věnujte čas koníčkům

Kdy jindy si najít čas na své koníčky, než o víkendu. Koníčky mohou rozvíjet jiné schopnosti, než práce v kanceláři. Úspěšní proto posilují svou soutěživost tenisem, umocňují svou kreativitu hraním na hudební nástroje, vybouří se adrenalinovými sporty, rozvíjí se učením nových jazyků…díky koníčkům jsou jejich schopnosti mnohem univerzálnější a jejich schopnost řešit výzvy komplexnější.

Ať už se bude jednat o jakýkoli koníček, je velmi pravděpodobné, že vám pomůže rozvíjet schopnosti, které dříve či později využijete. Když si tuto skutečnost uvědomíte, budou se vám víkendové aktivity plánovat mnohem lépe. Nejlepší samozřejmě je, pokud s vámi tyto koníčky sdílí také vaše rodina, takže se jim můžete věnovat společně. Tyto společné aktivity vám umožní vidět týmovou spolupráci v kanceláři v úplně jiném světle.

5. Nepoužívejte elektroniku

Úspěšní lidé nenechávají elektroniku, aby ovládala jejich život. Tak, jako si během týdne dokáží zařídit, aby je při práci nevyrušoval každých pět minut příchozí email nebo notifikace v telefonu, tak si dokáží zařídit, aby mohli být o víkendu nerušeně se svými myšlenkami, rodinou a koníčky. Sledování televize, neustálé kontrolování telefonu, vysedávání u počítače. Pro ty nejúspěšnější jsou tohle o nepracovním víkendu naprosto neznámé věci.

Zkuste to stejně, nezapínejte televizi ani počítač, nekontrolujte každých pět minut sociální sítě na telefonu. Zpočátku vám to bude připadat nepřirozené, ale jakmile si na to zvyknete, uvědomíte si, že svůj život najednou prožíváte mnohem silněji a kvalitněji.

6. Přemýšlejte

Mnoho úspěšných osobností využívá víkend k přemýšlení. Najdou si vhodnou chvíli a místo, které mohou strávit se sebou a svými myšlenkami. Často se jedná o sobotní ráno, kdy jsou vzpomínky na uplynulý týden nejčerstvější a zároveň díky spánku uspořádanější. Někteří přistupují přímo k meditaci, aby se zbavili stresu a tlaku, který je na jejich pozici v průběhu týdne vyvíjen.

Zařaďte také do svého víkendového programu „JÁ čas“. Není na tom vůbec nic sobeckého, je to naopak velmi důležitá aktivita pro váš osobní rozvoj. Přemýšlejte nad svými aktivitami, činy i firmou a nechte myšlenky volně proudit tak, aby vytvářely ucelené obrazce. Využijte také notes, do kterého si budete zapisovat důležité myšlenky. Ostatně psaní je mezi úspěšnými velmi oblíbenou aktivitou, která jim výrazně usnadňuje srovnání myšlenek a nasměrování svého života i byznysu správným směrem.

7. Plánujte následující týden

Není nic horšího, než se v pondělí ráno probudit a nevědět, co máte nejen na ten den, ale na celý týden v plánu. Pokud k tomu přidáte rozlámanost z toho, že přes víkend si tělo zvyklo na nadprůměrnou dávku spánku, máte zaděláno na pěkně nepříjemné dopoledne.

Úspěšní toto vědí a tak drtivá většina z nich, pokud tedy zrovna celý víkend nepracovali, tráví nedělní odpoledne či večer přípravami na další týden, včetně víkendu. Vy byste to měli dělat stejně. Díky tomu pro vás nebude pondělní ráno tak hrozné, jako pro miliony ostatních lidí. Po celý týden pak budete produktivní a spokojení se svými výsledky.

Víkendy naplno

Jak svůj víkend prožijete je opravdu jen a jen na vás. V konečném součtu, pokud prostě cítíte, že sledování televize vás dělá šťastnými, sledujte ji. Ale sledujte ji tak, že si vyberete konkrétní program a ten si sledovat naplánujete. Ačkoli to není něco, co by ti opravdu úspěšní doporučovali, každý jsme nějaký a tím, že to bude podle vašeho plánu, alespoň nepoškodíte své vnitřní nastavení.

Víkendy jsou od toho, aby vám dodaly energii, ale je potřeba je chápat jako součást celku, nikoli jako období, kdy se stáváte jiným člověkem v jiném světě. Myslete na to, až se bude blížit páteční odpoledne. Kvalitně prožité víkendy vám pomohou rozvinout potenciál, o kterém jste možná doposud ani netušili, že ho v sobě máte.

#osobnirozvoj #psychologie #tipy #triky #inspirace #uspech #zivot

Hodnocení: +50
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Přesně nad tím jsem nedávno přemýšlel :D A je to přesně pravda, dělat můžete cokoli, jen to musí být podle plánu, aby mozek nepřepínal do režimu autopilotu
    +3
  • Naprostý souhlas (y)
    +1
  • Super inspirace

    0