13.11.2019 5 minut čtení

5 vět, které byste podle psychoterapeutky za žádných okolností neměli říkat svým dětem

Snad každý rodič na světě chce správně vychovat své děti tak, aby z nich vyrostli dobří lidé jdoucí si za svými sny. Tak proč jich nakonec tolik selhává?

Americká psychoterapeutka, univerzitní profesorka a spisovatelka Ami Morin se tématu správné výchovy dětí věnuje dlouhodobě a díky své praxi nasbírala mnoho poznatků, které se snaží předávat co nejširšímu publiku. Což je důležité, protože od naší výchovy se odvíjí to, jak bude svět vypadat, až my už tu dávno nebudeme.

Ačkoli to tedy může na první pohled působit jako téma, které se světem byznysu nemá absolutně nic společného, opak je pravdou. A ani nemusíte snít o tom, že i z vašich potomků se stanou podnikatelé či investoři. Stačí, když vaše děti budou morálně silnými jedinci, kteří se aktivně zapojí do běžného života. A budou například svou prací pomáhat posouvat kupředu svou vysněnou firmu.

Abyste svým dětem umožnili ten správný rozvoj a zvýšili tak jejich šance na to, že budou žít spokojený a šťastný život, neměli byste jim podle Morin za žádných okolností říkat těchto pět vět.

1. "Nemůžeme si to dovolit."

O tomhle už jste pravděpodobně někdy dříve slyšeli. Říci vlastnímu dítěti, že si něco nemůžete dovolit, je skutečně jedna z nejhorších věcí, co můžete udělat. Proč? Vaše dítě tak získá pocit, že žije ve světě, kde jsou některé věci jednoduše nedosažitelné. A že se s tím nedá nic dělat. A to je postoj, který by mu mohl v budoucnu škodit.

Pokud si vaše dítě něco přeje a vy zrovna nejste v situaci, kdy byste si to mohli dovolit, řekněte mu raději, že tento výdaj teď nebyl ve vašem plánu a že chcete raději nejdříve dokončit důležitý projekt v práci, za který dostanete prémie, z kterých mu to koupíte. A nebo ještě lépe, postavte před něj kasičku a řekněte, že může začít šetřit. Důležité je ukázat, že máte své finance pod kontrolou a stejně tak to může mít i ono.

2. "Štveš mě."

Nikdy byste také neměli před svým dítětem vybouchnout vzteky. Jako rodiče byste měli vždy zůstávat co nejklidnější a snažit se situaci využít k tomu, aby se vaše dítko poučilo pro příště. A toho ve vzteku a plni emocí nikdy nedosáhnete. Stane se pouze to, že tím emočně ovlivníte své dítě, které třeba ani nebude vědět, proč se tak děje.

Až tedy váš potomek příště něco provede nebo řekne něco špatného, řekněte mu, že se vám nelíbí, že to či ono udělal nebo řekl, a vysvětlete s klidem, proč je to špatně. Tímto přístupem mu zároveň ukážete, že jste schopni ovládat své vlastní emoce, což se i jemu bude v životě nepochybně hodit.

3. "Nenávidím svou práci."

Pokud se vám náhodou někdy v životě stane (a já doufám, že ne), že budete muset z různých důvodů chodit do práce, která vám úplně nevyhovuje, nikdy to nedejte znát vlastním dětem. Když se po dlouhém a náročném dni vrátíte z práce, neříkejte, že tu práci fakt nenávidíte, nebo že váš šéf je idiot. 

Pokud byste takto mluvili, vaše dítě může nabýt dojmu, že údělem člověka je dělat věci, které ho nebaví nebo štvou. A celkově tak může už v útlém věku získat negativní postoj k práci. Místo stížností proto mluvte objektivně o tom, proč právě tuto práci děláte a jaký je váš dlouhodobý plán. Opět tím ukážete, že to máte ve svých rukou.

4. "Musím jít nakoupit."

Musím. Tohle slovo vyjadřuje podřízenost nějaké vyšší moci. A dítěti to dává signál, že věci se často nedají ovlivnit, ale že se prostě dějí. A že člověk je musí dělat. Ano, může se stát, že vám dojde jídlo v ledničce, nebo že musíte jich rychle sehnat dárek pro příbuzného, ke kterému jdete na oslavu. Ale váš komentář by měl být jiný.

Až se příště taková situace přihodí, opět svému dítěti ukažte, že máte věci plně pod kontrolou a že o nich sami rozhodujete. Pokud vám tedy například dojde surovina důležitá pro přípravu večeře, řekněte, že byste rádi udělali jídlo a že do něj chcete dát tuto surovinu, tak ji jdete koupit. Bez toho slova "musím" je to o něčem jiném.

5. "To bude dobré."

Tahle věta se samozřejmě nabízí vždy, když se vašemu potomkovi něco nepovede nebo se mu stane něco nepříjemného. Například když ho nevyberou do týmu na atletické závody. Dítě pak přijde domů smutné a vás nenapadne nic jiného, než ho začít chlácholit tímto všeobecně zažitým stylem. Jenže opět to není správné.

Pokud byste toto konejšení používali často, mohl by váš potomek získat dojem, že věci prostě nějak dopadnou. Opět - že je nemůže ovlivnit. Proto místo této věty raději v takový moment řekněte, že mu věříte, že to dokáže a proberte s ním, co může udělat pro to, aby to bylo příště lepší. V tomto případě třeba více trénovat.

#osobnirozvoj #rodina #deti #zivot #sociologie #psychologie

Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Přesně takto to je, rodič může svými slovy dětem často hodně ublížit, aniž by si to uvědomil. A naopak jim svými slovy může hodně pomoci. Je důležité o tom psát.
  +4
 • Souhlasím a ještě bych přidal "Protože jsem to řekl/a". Vznikne pak pocit, že přikázané věci se prostě musí dělat. Takové děti se stávají outsidery, protože prostě poslouchají ty silnější. A nejhorší na tom je to, že jim to pak přijde normální a jen je slepě následují a poslouchají.
  +4
 • Mně se to zdá jako konina :D. Ale jinak tady máte články dobré.
  +1
  • V čem? :)) Jako že je v pořádku takové věci dětem říkat?
   0
  • Nepodsouvejte mi, co jsem nenapsala. Na tom, že má být na světě mír, se asi všichni shodneme, ne? Mně se zdá jako konina ten zjednodušující článek. A navíc si myslím, že to je úroveň zábavy pro dlouhé chvíle po kojení pro maminky na Mimibazaru.
   0
  • Ani nebylo mojí ambicí napsat obsáhlou psychologickou analýzu, nejsem Jung :)) Je to jen základní přehled v bodech, ze kterého si každý může vzít co uzná za vhodné, pokud vůbec. Mimochodem, na celosvětovém míru nevím jestli se dá shodnout, ve skutečnosti války jsou tím, co umožňuje pokrok. Nebýt válek, nemáme dnes ještě ani internet a nepovídáme si tady spolu :)) Ale abych nezapomněl, děkuji za tu pochvalu v prvním komentáři :D A jsem moc rád za zpětnou vazbu!
   0
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky